Мораториум за цени на тока и парното (обзор)

ГЕРБ с първи изненадващ ход - събра конституционно мнозинство

Депутатите подкрепиха поевтиняване, но ще има прегласуване

Няколко обрата през деня

В рамките на един ден няколко пъти имаше обрат с цените на тока и парното от 1 януари. Първоначално изненадващ ход на доскорошните управляващи предложи решение на драмата с растящите цени на тока, парното и водата. Докато депутатите спореха около създаването на временна комисия за енергийната криза, председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова предложи Народното събрание да гласува мораториум върху цените и те да останат на нивата от 1 януари 2021 г.

Предложението на ГЕРБ беше подкрепено от 186 народни представители, двама бяха против, двама се въздържаха, а депутати коментираха пред „Труд” в кулоарите, че ГЕРБ са успели да съберат повече от 2/3 от гласовете на партиите. Почти немислимо е опозиционна партия да събере конституционно мнозинство с гласуване в пленарна зала.

Депутати коментираха пред „Труд”, че с решението цените на тока и парното трябва да се върнат от нивата на 1 януари 2021 г., а мораториумът влиза в сила от публикуването му в „Държавен вестник”. Така от 1 януари 2022 г. хората няма да плащат по-високи сметки за ток, парно и вода, а напротив - цените ще бъдат намалени с 4-5% за тока и с 10-15% за парното. Причина за това е деактивирането на увеличението на цените от 1 юли тази година.

След гласуването на мораториума имаше и негативни реакции. „Ще фалирате всички частни дружества, които пренасят електроенергия. Вие нямате никаква представа в момента какво направихте със свободния пазар на електроенергията в България”, заяви Рамадан Аталай от ДПС.

По-рано през деня обаче за мораториум на цената на електроенергията говори пред Нова телевизия и социалният министър Георги Гьоков (БСП). „Държавата има механизми за контрол на цената на тока”, каза Гьоков. И посочи, че един от възможните варианти е налагане на мораториум върху тарифите.

След заседанието на парламента беше свикано и първото заседание на временната анкетна комисия за енергийната криза. На него беше гласувано комисията да предложи на парламента редакция на приетия вече мораториум. Предложението е мораториумът да е с начална дата 16 декември 2021 г. и да важи до 31 март 2022 г. Това означава замразяване на настоящите цени само за три месеца. Предстои новият текст да бъде гласуван в парламента.

Припомняме, че очакваният ценови шок от 1 януари 2022 г. беше за поскъпване на тока за бита средно с 11,5%, а на парното - с 13%.

Кабинетът в шах

Решението на парламента за мораториум върху цените на тока изненада правителството на Кирил Петков. Първоначално беше обявено, че той ще разясни пред медиите каква дискусия са водили с коалиционните партньори за цените на тока, водата и газта. Но след решението на парламента Кирил Петков не се появи пред камерите, а изпрати началника на кабинета си Лена Бориславова.

Преди заседанието на временната анкетна комисия в Народното събрание тя обясни, че в парламента е трябвало да бъде създадена временна комисия, която да обсъди два плана - или предложение за временно ограничение на правомощията на КЕВР да актуализира цените от 1 януари 2022 г., или изменения в Закона за енергетиката. Комисията би трябвало да работи поне един месец, което означава, че каквито и решения да предложи, те не биха стопирали новите цени на тока и парното от 1 януари.

Това, което се е случило в парламента - да бъде приет мораториум по предложение на ГЕРБ - е плод на едно смислено противоречие, така че комисията ще има задача да преразгледа и да изготви доклад дали решението не се налага да бъде прегласувано, коментира още Лена Бориславова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България