Москва вижда чужда държава в саботажите

След четвърти теч по “Северен поток”

Кремъл не е готов на международно разследване

НАТО е готова да защитава с оръжие инфраструктурите в Балтийско море

Кремъл обяви в четвъртък че подозира “участието” на чужда държава в четирите теча, открити по трасетата на газопроводите “Северен поток” 1 и 2 в Балтийско море, без обаче да назовава конкретна страна, предаде АФП
“Много е трудно да си представим, че такъв терористичен акт може да се извърши без участието на държава”, каза говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков пред репортери, като отново призова за “спешно разследване”. “Това е изключително опасна ситуация”, повтори Дмитрий Песков, след като Русия обяви в сряда че започва разследване на “акт на международен тероризъм”.

Запитан за възможността за провеждане на международно разследване с участието на други страни, говорителят на Кремъл посочи, че “възникват много въпроси” по-специално поради “липса на комуникация и нежеланието на много страни да се свържат с Русия, на фона на руската офанзива в Украйна. В четвъртък сутринта беше установено четвърто изтичане в Балтийско море над газопровода “Северен поток 2” след откриването на други три по-рано през седмицата.

От своя страна НАТО излезе вчера с официална позиция, в която осъди “умишлени, безразсъдни и безотговорни” актове на саботаж, извършени срещу газопроводите “Северен поток” в Балтийско море.

“Ангажираме се с гарантиране на военното възпиране, да се пазим и да се защитаваме срещу принудителното използване на енергиен лост или друго хибридно устройство от държавни или недържавни участници”, се посочва в официално изявление на Алианса. “Всяка умишлена атака срещу критичната инфраструктура на страните (от НАТО) ще бъде посрещната с единен и решителен отговор”, се посочва в декларацията.

“Щетите, нанесени на газопроводите “Северен поток 1” и “Северен поток 2” в международните води на Балтийско море, са от особено значение”, подчертаха още съюзниците, позовавайки се на “опасност за корабоплаването” и “сериозни екологични щети”. Русия отговори на западните обвинения в сряда, посочвайки с пръст президента на САЩ Джо Байдън и свиквайки извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН по въпроса. В отговор Вашингтон осъди нова операция за “дезинформация”, водена от страна на Москва.

Четири изтичания бяха засечени по трасетата на газопроводите “Северен поток 1” и “Северен поток 2” последните два дни. Неработещи към момента поради последиците от войната в Украйна, двата газопровода все още бяха пълни с газ по технически причини.

След като позираха със знамената на ДНР и ЛНР

Трима руски космонавти се завърнаха от МКС

Космическите програми остават рядък знак за сътрудничество между Москва и Вашингтон, въпреки наземните конфликти. Миналата седмица американски астронавт и двама руски космонавти пристигнаха на МКС за шестмесечна мисия.

Трима руски космонавти кацнаха в четвъртък (29 септември) в степта на Казахстан, завръщайки се от шестмесечна мисия на борда на Международната космическа станция (МКС), съобщи руската космическа агенция Роскосмос. Руснаците Олег Артемиев, Денис Матвеев и Сергей Корсаков кацнаха в 12:57 часа на близо 150 километра от град Джезказган в централен Казахстан, според изявление на Роскосмос.

Според изображения, излъчени на живо от Руската космическа агенция, тримата космонавти са били извадени от спускаемия модул на Союз с усмивки на устните и под голямо синьо небе. Екипажът започна своята мисия в Международната космическа станция в средата на март, три седмици след началото на руската офанзива в Украйна.

През юли Роскосмос публикува тяхна снимка на борда на орбиталната лаборатория, развяваща знамената на проруските сепаратистки региони Луганск и Донецк в Източна Украйна, послание за подкрепа за руските войски в кампанията.

През юли бе обявено решението на Русия да напусне МКС след 2024 г. в полза на създаването на собствена орбитална станция, без обаче да посочи точна дата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа