Москва въоръжава Минск с ракети „Искандер-М“

Договорка след среща на двамата президенти

Комплексите могат да носят и ядрени оръжия

Лукашенко иска “симетричен отговор” на полети на НАТО

В близките месеци Русия ще достави на Беларус комплекси “Искандер-М”. Това обеща руският президент Владимир Путин на беларуския си колега Александър Лукашенко, с когото се срещнаха в Санкт Петербург.

“Както вече се договорихме - вие повдигнахте въпроса - решението при нас е взето. В следващите месеци ще предадем ракетно-технически комплекси “Искандер-М”, които могат да използват както балистични, така и крилати ракети, при това както в обикновен, така и в ядрен вариант”, обясни Путин.

“Искандер” са руски оперативно-тактически ракетни комплекси за унищожаване на зенитната и противоракетната защита на противника, както и прикриващи ги обекти на разстояние до 500 км.

Лукашенко помоли Путин да помогне за преоборудване на беларуските Су-25 с възможности да пренасят ядрено оръжие, на което руският президент отвърна с предложение това да стане в Русия, ако е необходимо.

Лукашенко говори и за “агресивната”, “конфронтационна” и “отблъскваща” политика на своите съседи Литва и Полша. Той помоли Путин да помогне на Беларус да изготви “симетричен отговор” на полетите на НАТО в близост до границите ѝ, за които твърди, че са с ядрено оръжие на борда.

Руският държавен глава посочи, че в европейските страни се съхраняват 200 тактически ядрени оръжия, а 257 самолета са подготвени за евентуалната им употреба. “Казахте, че е възможно да се отговори по огледален начин, но дори не трябва да отговаряме по огледален начин. Не е задължително. Но съм напълно съгласен с вас, че трябва да се грижим за безусловното осигуряване на нашата сигурност, сигурността на съюзната държава, а може би и на други страни от Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ)”, подчерта Путин.

В началото на февруари руското министерство на отбраната съобщи, че бойни екипи на системи за противовъздушна отбрана С-400 са заели бойно дежурство на полигон в Брестска област по време на проверка на силите за реагиране на съюзната държава. Тя започна на 10 февруари и продължи десет дни. НАТО предположи, че тези учения могат да бъдат прикритие за организиране на инвазия в Украйна, каквато започна две седмици по-късно.

70 бойци са били пленени

Украински атаки спряха евакуация от „Азов“

Сергей Шойгу инспектира днес руски военни части, участващи в операцията в Украйна.

Украински обстрел е принудил руските сили да спрат евакуацията на хора от химическия завод “Азот” в Северодонецк, започнала часове, след като градът падна в руски ръце, съобщи Ройтерс.

Според руски представители в завода все още има няколкостотин души, които са потърсили убежище от боевете.

Междувременно посланикът на Луганската народна република в Москва Родион Мирошник съобщи, че са били пленени около 70 украински бойци, укриващи се в “Азот”. Мирошник посочи, че в завода са се водили сериозни щурмови действия, в резултат на които част от бойците са били ликвидирани, някои са успели да избягат, но между 50 и 70 души са били пленени.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу инспектира днес руски военни части, участващи във военната операция в Украйна, съобщи ТАСС. На командните пунктове на руските части армейски генерал Сергей Шойгу прие рапортите на командирите за текущата обстановка и действията на руските въоръжени сили в главните оперативни зони, съобщи отбранителното ведомство на Русия, но не посочи къде точно е била инспекцията на Шойгу.

Джонсън против преговори Русия-Украйна

Ракетни удари по Киев в навечерието на Г-7

Дим се извива над сгради в Киев, който днес бе подложен на ракетен обстрел.

Русия нанесе ракетни удари по Киев, което се случи в навечерието на започналата днес в Германия среща на върха на страните от Г-7, предаде Ройтерс.

Според украинските власти при нападението е била ударена жилищна сграда и детска градина, като един човек е загинал, а поне петима са били ранени. Киев е бил разтърсен от четири експлозии.

В реакция украинският външен министър Дмитро Кулеба призова лидерите от Г-7 да наложат още санкции срещу Москва и да предоставят на Украйна допълнително тежко въоръжение.

Британският премиер Борис Джонсън, който участва във форума на Г-7 в замъка Елмау край баварския алпийски курорт Гармиш-Партенкирхен, се обяви против провеждането на преговори за мир между Киев и Москва. На среща с френския президент Еманюел Макрон в кулоарите на форума Джонсън го предупредил срещу изкушението за преговори “сега”, заради риск от удължаване на “световната нестабилност”. Британският премиер подчертал, че опит сега да се регулира конфликтът ще доведе само до нестабилност и ще даде картбланш на президента Владимир Путин постоянно да манипулира както суверенни държави, така и международните пазари. Двамата лидери се съгласили, че сегашният момент от конфликта е критичен и има възможност да бъде обърнат ходът на войната.

Говорителката на руското МВнР Мария Захарова нарече изявлението на Джонсън “чудовищно”.

Европейците го правят да изглежда глупав

Трите грешки на Байдън

Джо Байдън при пристигането си в Германия за започналата днес среща на върха на Г-7.

Настоящият президент на САЩ можеше да се превърне в модел на успешен политик, ако не бяха арогантността и безразсъдството.

Джо Байдън, казват, в младостта си бил бомбастичен красавец и след това допуснал само три грешки в живота си. Първата била, когато той се превърна от секс символ през 60-те години на миналия век в сенатор от Делауеър. Втората е, когато той нареди бързата евакуация на американската армия от Афганистан. И третата, когато провокира Русия към военна спецоперация на територията на Украйна. Последната грешка заплашва САЩ с още по-голямо унижение от бягството от Афганистан.

Американското издание The Hill пише, че конфронтацията с Русия ще доведе до краха на цялата световна геополитическа структура, грижливо изградена от САЩ през XX век. Хаотичното изтегляне на американските войски от Афганистан вече развали имиджа на “световния хегемон”. Тази евакуация - без предупреждение и без консултация с други членове на НАТО - пося съмнения сред съюзниците относно мъдростта на действащия президент на САЩ. Припомняме, че американците избягаха от Кабул през август 2021 г., оставяйки своите афганистански протежета и дори някои части от алианса на произвола на съдбата.

“Афганистанският синдром” на недоверие към политиката на САЩ се прояви на 16 юни в Киев по време на среща на Володимир Зеленски с ръководителите на четирите водещи държави от НАТО - Франция, Германия, Италия и Румъния. В столицата на Украйна европейците отказаха на Зеленски доставката на допълнителни тежки оръжия за въоръжените сили на Украйна, въпреки че подсладиха хапчето с перспективата за членство на страната в ЕС.

Този отказ всъщност е призив за компромисен мир - най-ужасният изход от украинската криза за Джо Байдън. В крайна сметка Байдън силно настоява за възстановяване на границите на Украйна до 2014 г. Буквално през пролетта “лидерът на свободния свят” заяви, че уж противопоставянето на Америка и нейните съюзници на практика “отстрани Путин от власт”, двойно отслаби руската икономика и напълно подкопа отбранителната способност на Русия.

Но какво се случва извън тези нелепи мечти на Байдън? Китай промени позицията си - отказа се от декларирания си неутралитет в руско-украинския конфликт, потвърди партньорството с Русия и призова за мир, основан на съществуващата подредба на силите и на реалностите.

А сега и европейските съюзници на САЩ оказват натиск върху Байдън и го правят да изглежда глупав - настояват за скорошно сключване на мир. Те са страхливи и малодушно не искат да страдат от прекъсвания в доставките на газ, петрол и зърно от Русия и Украйна.

Користните европейци поставят администрацията на Байдън пред неразрешима дилема, пише The Hill. Сега всяка стъпка на американския президент - към мир или война - ще бъде грешка. Компромисните мирни споразумения биха били унижение за САЩ и катастрофа за марионетното правителство на Украйна, тъй като Русия вече е взела стратегически важните територии за себе си.

От друга страна, ескалацията на враждебните действия от страна на американците в Украйна ще предизвикат криза на доверието между САЩ и ЕС, което може да бъде последното изпитание за тяхното “неразрушимо” партньорство.

Източник: Поглед Инфо

Със съкращения

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа