Москва: Няма да позволим използване на ядрено оръжие

Владимир Путин присъедини АЕЦ “Запорожие” към състава на РФ

Западни медии съобщават за над 700 000 бегълци от мобилизацията

Украинският президент обвини Русия в “ядрен шантаж”

Москва заяви, че остава “напълно ангажирана” с принципа никога да не допуска водене на ядрена война, след като Владимир Путин каза, че “не блъфира” в заплахите за използване на оръжията за масово унищожение, предаде британската “Скай Нюз”.
Говорителят на външното министерство Мария Захарова заяви в четвъртък, че позицията на Москва - че никога не трябва да се води ядрена война - не се е променила.

От своя страна на въпрос за вероятността Русия да използва ядрени оръжия, украинският президент Влодимир Зеленски каза, че Путин разбира, че “светът никога няма да прости” ядрен удар. “Той разбира, че след използването на ядрено оръжие вече няма да може да запази, така да се каже, живота си и аз съм уверен в това”, каза Зеленски.

Междувременно бе съобщено, че руски ракети са ударили жилищни сгради в украинския град Запорожие, причинявайки смъртта на един човек, докато петима други се издирват в останките.

Ракетните удари са били над града близо до най-голямата атомна електроцентрала в Европа рано сутринта в четвъртък, уточнява медията.

Президентът на Русия Владимир Путин заяви преди седмици, че “не блъфира” относно намерението си си да използва ядрени оръжия, за да защити териториалната цялост на Русия.

Русия превзе атомната централа през март, малко след като нахлу в Украйна, а президентът Владимир Путин нареди на правителството си в сряда да поеме контрола над съоръжението. АЕЦ “Запорожие” е най-голямата атомна централа в Европа и все още се управлява от украински персонал.

В отговор украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в четвъртък в “ядрен шантаж” заради превземането на Запорожската електроцентрала в Южна Украйна.

„(Превземането) на Запорожката атомна електроцентрала (означава) ядрен шантаж и оказване на натиск върху света и върху Украйна”, каза Зеленски във видео обръщение.

“Вие не използвате оръжията, но все пак можете да изнудвате, като не накарате атомната електроцентрала да работи за хората - хората не получават електричество.”

Преди руската инвазия централата осигуряваше на Украйна около една пета от електроенергията, припомнят наблюдатели.
Москва и Киев взаимно се обвиняват, че са обстрелвали територията на централата, рискувайки ядрена катастрофа.

Междувременно Кремъл отрече съобщенията, че 700 000 руснаци са избягали от страната, откакто Москва обяви кампания за мобилизация, която според нея ще призове стотици хиляди да се бият в Украйна.

На брифинг с репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че няма точни данни за това колко хора са напуснали страната след обявяването на президента Владимир Путин за “частична мобилизация” на 21 септември.

По данни на европейската гранична служба “Фронтекс” близо 53 000 руски граждани са влезли в ЕС между 26 септември и 2 октомври, от които 29 000 през Финландия, 8877 през Естония и 8536 през Полша.

Шведското разследване потвърждава версията за саботаж

САЩ ще помагат със звуков анализ за „Северен поток“

От шведска страна разузнавателната служба пое ръководството на разследването, съвместно със специалния прокурор и различни органи.

Съединените щати могат да помогнат за анализа на подводни аудиозаписи на експлозиите на по трасето на газопроводите “Северен поток” 1 и 2, съобщи Си Ен Ен, позовавайки се на свои осведомени източници.

Помощта на Вашингтон може да ускори разследването и да разкрие подробности за това какво е имало в района по време на експлозиите на тръбопровода и какво ги е причинило, допълва медията.

Според нейни източници обаче сателитните снимки едва ли ще помогнат на разследването, тъй като времето е било облачно в дните, когато са направени.

Междувременно бе съобщено, че първите проверки, извършени тази седмица от шведските власти на мястото на течовете на газопроводите “Северен поток 1” и “Северен поток 2” в Балтийско море “подсилват съмненията за саботаж”, като “детонациите” са причинили “значителни щети”, съобщава в комюнике шведската прокуратура.

Швеция, която за целите на разследването установи в понеделник периметър от няколко километра, за да забрани достъпа до обекта, обяви премахването на ограниченията. Не бяха дадени подробности за това как са извършени подводните проверки, посочва АФП.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа