Мостовете над Дунав са в интерес на НАТО

Съоръженията щели да бъдат използвани за военни и граждански цели

Кирил Петков пред Блумбърг ТВ: Проектите са съвместими с “Три морета”

Ще участват и националните бюджети

Правителството ще търси начини за финансиране на инфраструктурни проекти, които “могат да помогнат за способността на НАТО да има по-добра логистика”, включително повече мостове по Дунав и пътни връзки, които ще помогнат за свързването на Гърция и Румъния.. Това заяви премиерът Кирил Петков в интервю за кореспондента на Bloomberg ТВ в София Слав Оков, Предлагаме ви тази част от казаното от Петков.

- Смятате ли, че има нужда от повече присъствие на НАТО в България?
- В момента смятам, че е стратегически да мислим за създаването на стратегическа инфраструктура, която би могла да помогне на възможностите на НАТО да има по-добра логистика, по-добра военна мобилност в свързването на Александруполис с Констанца, например. Този тип стратегически проекти са напълно съвместими на свързването на Европа с инициативата “Три морета”. Затова смятам, че създаването на възможности за стратегическа инфраструктура, която би позволила по-бърза реакция, е важно за България. Не сме обсъждали с партньорите ни от НАТО, нито в правителството нещо конкретно за допълнителни военни части или друго. Ще има дискусии, но бих искал да видя проектите по механизма за свързване на Европа и военната мобилност на НАТО. Наред с останалите от Гърция до Румъния през цяла Източна Европа мисля, че това би било ключов компонент от конструктивното членство в НАТО.

- Тук говорим за проектите на българското правителство, или...
- Това е интересно, защото са трансгранични проекти. Още един мост между България и Румъния, Александруполис - Бургас, не са само национални проекти, а проекти за сътрудничество между съседни страни. Затова смятам, че механизмът за свързване на Европа е типът финансиране, който може да е полезен за подобен проект, както и някои натовски възможности да финансират поне плановете за тези проекти. Би било интересно като сътрудничество. Но, разбира се, националните бюджети също ще участват.

- И не сте обсъждали нищо от това с партньорите си?
- Не, но мислим, че това би било разумен подход, защото хубавото на такъв тип инфраструктура е, че създава по-голяма свързаност и в невоенната област. Добре е да има пряк достъп до Александруполис от България, добре да има допълнителни мостове над Дунав. Това са проекти със съвместна цел - военна и гражданска, и когато говорим за силна интеграция в НАТО и икономическо развитие, двете неща не бива да си противоречат, трябва да вървят ръка за ръка.

Байдън до Радев и Петков: Инвестициите ще са от полза за света

Кирил Петков неслучайно говори за инициативата “Три морета”, която се проведе през юли м. г. в София.

Президентът на САЩ Джо Байдън не присъства, но изказа силната си подкрепа на САЩ в приветствие до участниците. “Благодаря на президента Радев и министър Петков като домакини на тази важна среща на върха”, написа Байдън. Петков тогава бе министър на икономиката в първото служебно правителство на Радев..

Американският президент призова “Да инвестираме в инфраструктура, и то по прозрачен начин, включително чрез инициативата за възраждане на един по-добър свят”.

Той каза, че САЩ споделят ангажимента да се продължи подобряването интегрирането и взаимната свързаност. “Това може да ви обвърже още по-близо с европейските институции, постигайки целта за единна, свободна и мирна Европа”, което “ще засили сигурността и просперитета на района и, честно казано, ще е от полза за света”.

САЩ ще бъдат ваш верен партньор във всяка крачка, обеща Джо Байдън.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България