Мръсни тайни: Как хакери атакуват Тръмп и Лейди Гага

Публикуваха първата част от компромaт за американския президент

Хакерската група REvil публикува компромaт за американския президент Доналд Тръмп, показвайки в публичното пространство юридически документи, договори и имейли, свързани по един или друг начин с американския лидер. Злосторниците твърдят, че тези файлове в по-голямата си част са „безобидни“, но това е само първата част от архива, който те имат на разположение.

Хакерската група REvil публикува открито компромат за американския президент Доналд Тръмп, съобщава Forbes. Същите тези нападатели публикуваха и документи, свързани с популярната певица Лейди Гага, за да потвърдят сериозността на своите намерения.

„Следващият човек, чиито файлове ще публикуваме, ще бъде Доналд Тръмп. Сега тече предизборна надпревара и ние открихме много „мръсни тайни“. Г-н Тръмп, ако искате да останете президент, побързайте с вашите момчета или можете да забравите за това“, заявиха киберпрестъпниците и поискаха откуп от $ 42 милиона в криптовалута.

Хакерите така и не получиха своите пари. Известно е, че изтичането на документи, които се оказаха на разположение на измамниците, е станало в адвокатската кантора Grubman, Shire, Meiselas & Sacks. ФБР забрани превеждането на пари на изнудвачите, твърдейки, че „сделките с терористите са против закона“. Тогава кантората, допуснала изтичането, предположи, че службите за сигурност са класифицирали случая като „тероризъм“, а не като „компютърно престъпление“ или „измама“.

Според Forbes, това ядоса REvil, така че първата част от файловете, свързани с Тръмп, все пак се озоваха в интернет. Съобщава се, че в обединена база данни можете да намерите договори и имейли, в които по някакъв начин се споменава името на американския президент. Сред публикуваната информация няма нищо, което да компрометира истински американския лидер, но хакерите обещават нови течове.

„Видяхме позицията на властите. Те обявиха това за терористичен акт. Това е ваш избор. Това няма да повлияе на нашата работа ... Господата юристи от Grubman, Shire, Meiselas & Sacks твърдят, че Доналд никога не е бил техен клиент. Говори се, че блъфираме. Да разбира се. Първата част, която включва най-безобидната информация, ще публикуваме тук“, заявиха хакерите.

В същото време е невъзможно да се разбере със сигурност дали нещо друго е на разположение на хакерите или те блъфират, според експерта по сигурността на Emsisoft Брет Калоу.

„Те може да нямат нищо уличаващо, така че може просто да се опитват да окажат допълнителен натиск. Действията на хакерите за извличане на информация стават все по-коварни и все по-крайни. Сега те милитаризират информацията и я използват срещу компании, от които тя е била открадната“, казва Калоу.

Често киберпрестъпниците, изнудват за пари, не само медийните личности, но и обикновените потребители. Те използват социалното инженерство, за да играят на чувствата на жертвата или да се възползват от нейната слабост или доверчивост.

Така през 2019 г. група измамници се появи на просторите на Facebook Messenger и други месинджъри, сплашвайки потребителите от името на органите на реда за предполагаема комуникация с терористи. В началото измамникът се свързва с жертвата, и започва кореспонденция, а впоследствие използва легендата за своето трудно финансово положение и иска малко пари за подкрепа.

След изпращането на парите друг измамник, прикрит като служител на реда, се свързва с жертвата по телефона. Той заявява на потребителя, че е дарил пари на международна терористична организация. Злосторникът казва на жертвата, че има право на адвокат, и го свързва с друго подставено лице, действащо като адвокат. Той от своя страна иска $ 1000 като „аванс“ за своите услуги. Хората се страхуват, че ще им бъде повдигнато обвинение за подпомагане на терористите, предпочитат да играят на сигурно и... дават откуп на измамниците.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят