Музеят на мозайките влезе в туристическата карта на Европа

Голям ремонт ще го превърне в атракция

Музеят на мозайките в Девня влезе в туристическата карта на Европа, след като няколко големи туроператорски компании го включиха в маршрутите си. Сред тях е „Сеньорен райзен“, която периодично организира пролетни почивки на членовете на австрийския Съюз на пенсионерите в наши черноморски курорти. Такива са планирани през април и май 2025 и 2026 г., като при всяка от тях близо 3000 гости ще разгледат и експозицията на Музея на мозайките, разкриваща историята на древния римски град Марцианопол.

Преди дни тя бе обогатена с нови витрини с реставрирани находки от края на II и началото на III в. от н.е. Първи ги видяха над 700 посетители, които безплатно разгледаха съхранените през хилядолетията изящни подови мозайки, съкровището от златни монети и останалите експонати в Деня на отворените врати, посветен на 38-годишнината от създаването на музея.

„Предстои му основен ремонт, при който ще бъде направено укрепване на сградата, тъй като тя е построена върху стар зид и има неотложна нужда да бъде стабилизирана. Реконструкцията е обезпечена с над 5 млн. лв. от МРРБ и ще се реализира в рамките на 2 г. Целта е да превърнем музея в атракция, която отговаря на всички съвременни изисквания“, обясни кметът на Девня Свилен Шитов. Той заяви, че ще настоява при ремонта културният институт да не затваря врати или ако това е необходимо, да се случва извън активния сезон.

Музеят на мозайките е кандидатствал пред културното министерство за финансиране на нови разкопки в археологическия резерват Марцианопол. „Надяваме се да получим средства, защото това е най-добрата реклама за всеки археологически обект – да има нещо ново в експозицията и проучванията да не спират“, каза директорът на Музея на мозайките Иван Сутев. Той прогнозира, че тази година посетителският интерес ще се върне до нивата от преди пандемията и началото на войната в Украйна. Принос за това има и участието на Девня в пилотната програма на Министерството на туризма за промоция на туристическия продукт на общините. Чрез нея чудесата на Марцианопол и други обекти се рекламират на пазарите в редица европейски страни. Кметът на Девня изрази надежда, че този проект за продължи, като подчерта, че развитието на туризма е приоритет за общината.

Малко известен факт е, че точно в този район през 1909 г. е дадено началото на организирания туризъм в България с експедиция на френски учени и интелектуалци до Девненския извори и Побитите камъни, посочи Иван Сутев. Според него следваща цел ще е реставрацията на част от римските мозайки в музея, под които се крият още пластове археология. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони