Мутант на COVID-19 заразява повече

Три варианта на коронавируса преобладават в Европа

Приспособява се към нас, но го караме по-леко

Мерките ще помогнат, ако се спазват

COVID-19 не спира да се променя. Наблюдава се мутация на коронавируса, която е най-разпространена сред болните и се характеризира с това, че се предава по-лесно. Това отчитат наши специалисти.

“До момента са идентифицирани повече от хиляда мутации. Разграничени бяха поне 6 варианта на вируса - три от тях преобладават в Европа, а честотата им нараства и в останалата част от света. Засега няма научно потвърдени доказателства някои от тези мутации на вируса да са свързани с по-леко протичане на клиничната картина или пък да водят до по-тежка клинична картина и повишена смъртност. Една специфична мутация се открива в почти всички вируси и се предполага, че е допринесла за по-доброто му разпространение сред хората”, обясни пред “Труд” вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

COVID-19 се изменя и се разпространява по-лесно, и е по-заразен, което е една от причините броят на заболелите да скача рязко, посочи от своя страна и вирусологът проф. Радка Аргирова пред Нова тв.
Всъщност вирусът е мутирал и се предава по-бързо, защото е по-добре приспособен към клетките, но това не го прави по-опасен за нас, обясни проф. Александрова.

По думите є има връзка между тежестта на протичането на заболяването и това колко е продължителен и изразен имунният отговор. “С други думи казано, при по-слабо проявени клинични симптоми имунният отговор е по-краткосрочен. Предаването на вируса става при близък контакт между хората, според някои специалисти е нужен 1 час, според други са достатъчни само 15 минути. В три четвърти от случаите заразяването става преди още инфектираният да е проявил клинични симптоми или в деня на появата им”, каза тя.

С идването на студените месеци да се разболеем едновременно от COVID-19 и грип се очаква, но според нашите специалисти не се знае доколко е вероятно.

“Възможността да бъдем инфектирани едновременно с COVID-19 и грип не е изключена, но не знаем доколко е вероятно това да се случи. Причинителите им са два различни вируса, които са сходни като начин на разпространение, а в немалка степен и като клиника. Не е ясно как биха си “партнирали”, може да се окажат в конкуренция за някои от необходимите им ресурси в нашия организъм. Добрата новина е, че, спазвайки мерките, които прилагаме срещу COVID-19, ще се предпазим и от грип”, каза вирусологът от БАН.

Според имунолога и алерголог акад. Богдан Петрунов клиничната картина при наличие на двата вируса ще бъде по-тежка, защото се прибавят две токсични реакции - едната, причинена от коронавируса, другата от грипния. “Вероятно това ще го видим много скоро, до 2 месеца ще стане. Опасността е това, че два вируса проникват в нас и ще се натрупват реакциите от тях”, обясни пред “Труд” той.

Проф. Радостина Александрова:

Притежава редактираща система, която го отличава от грипа

Вирусите се изменят, особено съдържащите РНК вируси, каквито са коронавирусите, както и грипният вирус, и това е неотменна част от тяхната биология и еволюция. Геномът на вируса, причиняващ COVID-19, към момента показва сравнително висока устойчивост.

За сравнение, честотата на мутации при него е два пъти по-ниска отколкото при грипния вирус. Това не е учудващо, защото, за разлика от останалите РНК съдържащи вируси, коронавирусите притежават своеобразна редактираща система. Тя помага, когато се синтезира РНК-молекулата, която ще влезе в дъщерните потомства, ако в нея има грешка, тоест мутация, тя да бъде отстранена. Системата не е перфектна, но работи.

Друга причина за стабилността на генома при вируса, причиняващ COVID-19, е, че все още много малка част от хората имат имунен отговор срещу него, не разполагаме и със специфично лекарство, което да го атакува. Т. е., вирусът не се чувства притеснен и провокиран да се изменя, за да оцелее.

Ако приемем, че целият геном на коронавируса може да се изпише с 30 000 букви, разликата между вирусите, инфектирали двама различни души в две различни точки на планетата, е средно 10 букви. Това са показали проучванията върху вируси, изолирани от повече от 90 000 инфектирани хора в целия свят. И все пак, вирусът не стои на едно място и днес със сигурност е по-различен от онзи, който първоначално беше идентифициран в град Ухан.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения