Н. Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ у нас: Справянето с корупцията е продължителна борба (обзор)

Снимки: Булфото
Н. Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ у нас, говори пред участниците в конференцията, организирана от Американската търговска камара в България.

Инвеститори виждат огромен потенциал, но се страхуват, че правата им няма да бъдат защитени при съдебен спор

Нищо не се случи със санкционираните по “Магнитски”

“Нашите отношения никога не са били по-силни, уверена съм, че България е в по-добра позиция днес, за да постигне дългосрочен успех, отколкото когато и да е било. Единствената област, която съжалявам, че не сме постигнали напредък, е в областта на върховенството на закона”. Това заяви Н. Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ у нас, на конференцията “Върховенството на закона и бизнес средата в България”, организирана от Американската търговска камара в България.

Посланик Мустафа изтъкна, че борбата с корупцията е един от приоритетите є, това е приоритет на администрацията на президента Джо Байдън.

“Преди да дойда в България, на мои встъпителни срещи български чиновници казваха: “Не ползвайте думата “корупция”, нищо няма да постигнете, това ще развали отношенията ви с правителството”. Но въпреки това говорих с българи, с институциите и първото нещо, което посочваха като основен проблем за тях, беше корупцията”, отбеляза US посланикът.

“Тревожа се, защото истински приятели, партньори и съюзници работят заедно за подпомагане един на друг и когато България е силна страна, ние сме силни. Истинските партньори си казват нещата честно и днес говоря с вас открито. Бизнес общността знае колко е трудно, чували сме го - и ние, и другите търговско-промишлени камари, са го чували от толкова много инвеститори: че виждат огромен потенциал в България, но се страхуват, че правата им няма да бъдат защитени, ако попаднат в съдебен спор. Чували сте множество истории за бизнеси, атакувани от хора с власт, които използват държавни институции, за да тормозят, изнудват, рекетират. Чуваме за адвокати с куфарчета, за задкулисни сделки, за рушвети.

Чуваме за непрозрачни обществени поръчки и покупки от властта, натъкмени за конкретен кандидат. За фаворизиране при държавните договори. В България виждаме как корупцията изключително много деформира функционирането на някои институции и как ги контролира в ущърб на българския народ. Разбираме, че справянето с корупцията е много продължителна борба, не е лесно и го знаем и от собствената си страна - САЩ също не са имунизирани срещу корупцията и е нужна постоянна бдителност”, каза още пред участниците във форума посланик Мустафа. Тя заяви, че вярва: “прокурорите, следователите, съдиите, депутатите са добри, честни хора, които искат да работят в полза на обществото.

Предизвикателство е една много малка група, създала система, която обогатява олигархичната класа и превзема държавния ресурс. Който не принадлежи към тази система, губи надежда. Обезкуражават се тези, които искат да се борят за страната си. Наистина е болезнено да виждаме това”, допълни US посланикът. И даде следния пример:

“Администрацията ни санкционира трима българи по Глобалния закон “Магнитски” и забрани влизането в страната на шестима заради корупция. И какво последва? Нито един от тях не бе критикуван публично заради корупция. Никой от тях не е осъден в България за престъпления. Никой дори не е наказан административно или уволнен от поста си”.

“Върховенството на закона го обсъждаме на всяка среща, която имаме с български представители, търсим съюзници на всички нива в правителството. Очаквам в следващите години в България да настъпи подобрение с обществените поръчки и да бъдат направени стъпки по отношение на уязвимостта на държавните ресурси. Вярвам, че колективните усилия ще водят страната в по-добра посока. Ние всички знаем, че промяната трябва да дойде отвътре. Българските политици трябва да показват смелост, да имат волята гражданите да изискват отчетност от своето правителство. Българският народ каза, че трябва да се борим с този въпрос”, категорична бе Н. Пр. Херо Мустафа.

Конференцията “Върховенството на закона и бизнес средата в България” бе организиран от Американската търговска камара в България в партньорство с Британо-българската бизнес асоциация, Българо-швейцарската търговска камара, Германо-българската индустриално-търговска камара, Гръцко-българския бизнес съвет, Френско-българската търговско-индустриална камара и Шведско-българската търговска камара. Събитието бе подкрепено от Центъра за международните частни предприятия и фондация “Америка за България”. Целта на форума бе да се продължи публичния разговор за проблемите, които е нужно да се решат, за да се подобри бизнес средата и инвестиционният климат у нас.

Крум Зарков, служебен правосъден министър: По-важен от фактора „време“ е факторът „воля“

Реформите ще се случат, защото обществото настоява за тях

“Настоящата политическа ситуация зависи от фактора “време”, но повече от фактора “време” е важен факторът “воля”. Факторът “воля” ще бъде наличен в това или следващото Народно събрание поради простата причина, че е наличен в публичното мнение на България.” Това заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков пред участниците в конференцията, организиран от Американската търговска камара.

Според Зарков дали сега или по-късно законите по Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат приети, но след това “предстои и друго предизвикателство - да се прилагат самите закони бързо и качествено.” По думите му България има огромен напредък, но продължава да се бори, за да достигне стандартите за върховенство на закона.

“Нямаме право да губим времето на хората, като не решаваме определени въпроси, които висят и пред бизнеса, и пред инвеститорите, когато обмислят дали да инвестират бизнеса си в конкретна държава, отбеляза Зарков. Най-сигурната гаранция, че реформите ще се случат, е българското обществено мнение да настоява за тях”, посочи служебният правосъден министър.

След участието си във форума пред репортери Зарков коментира приетия на първо четене в правната комисия проект за механизъм за разследване на главния прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. На обсъжданията вчера главният прокурор Иван Гешев определи проекта на правосъдното министерство като противоконституционен. Зарков каза, че няма намерение “да се надприказва” с главния прокурор и право на Гешев е, след като законът бъде приет, да го прати в Конституционния съд.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България