На Великден със стария Благодатен огън

Снимка: Архив
Слизането на Благодатния огън е чудото за православните християни, което се случва всяка година в храма “Възкресение Христово” в Ерусалим в навечерието на православния Великден.

Светият синод няма да изпраща делегация до Eрусалим

Решението е разумно, има редица трудности, каза пред “Труд” Дядо Йоан

Кирил Петков отново поиска среща с Патриарха

Със стария Благодатен огън православните християни в България ще посрещнат Възкресение Христово заради решението на Светия синод да не се изпраща делегация до Eрусалим на Велика Събота. В краткото съобщение, публикувано на сайта на Св. Синод, за причина се посочват “неблагоприятни обстоятелства”. В храмовете ще има от Благодатния огън от миналата година, който се съхранява в момента в Синодалния параклис “Св. цар Борис-Михаил”.

“Решението на Светия Синод е разумно”, каза пред “Труд” Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. “Има много обстоятелства, които наложиха това решение на Светия Синод. В Eрусалим нещата сега не са спокойни, има редица трудности, свързани с организацията на пътуването. Надяваме се Благодатният огън да слезе в Светия град. Важното е, че ние тук имаме запазен от миналата година и ще можем да отслужим Пасхалната света литургия”, посочи още Дядо Йоан.

Междувременно от правителствената пресслужба обявиха, че премиерът Кирил Петков е изпратил писмо до Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, в което уверява, че “българското правителство е готово да съдейства, като осигури правителствен самолет за пренасянето на Благодатния огън от светия град Eрусалим”.

“Във връзка с наближаването на големия християнски празник Възкресение Христово премиерът изразява готовността на кабинета да окаже съдействие, считайки че добрата традиция, изградена в годините, не бива да бъде прекъсвана”, се казва още в съобщението до медиите. От Министерския съвет съобщиха още, че Кирил Петков заявява също така готовност за среща със Светия Синод на Българската православна църква - Българска патриаршия. Това е вторият опит на премиера да се срещне с Негово Светейшество патриарх Неофит, след като миналия месец получи негласен отказ от Светия синод.
От Светия синод дадоха да се разбере неофициално пред “Труд”, че дори и да е на разположение правителствения “Фалкон”, няма да има наша делегация в Eрусалим. 

Само в първите дни на пандемията от коронавирус през 2020 година не сме изпращали наша делегация за Благодатния огън. Миналата година заради противоепидемичните мерки българската делегация изчака Светлината в самолета на летището в Тел Авив, заедно с останалите православни делегации, които също останаха в техните самолети. Фенерите с Благодатния огън бяха бъдат пренесени от църквата на Божи гроб до летището в Тел Авив с военен кортеж.

Ловчанският митрополит Гавриил, пред “Труд”: Дано да е за последен път

В Ерусалим все още има ограничения заради пандемията. Има и други ограничения. Затова решихме да не рискуваме. Може би и войната донякъде ни е повлияла на това решение. Преди две години не ходихме и сега решихме да пропуснем. Не е лесно взето това решение, дано да е за последен път. Винаги сме се вълнували дали ще успеем да го донесем и да достигне огънят да всички храмове в страната, така че в полунощ навсякъде да го има. 

Въпреки санкциите

Русия организира транспорт

Руският посланик в Израел Анатолий Викторов обсъди още на 3 април с Ерусалимския патриарх Теофил III подготовката за церемонията по спускането на Свещения огън в църквата на Божи гроб на 23 април.

Губернаторът на Ставропол Владимир Владимиров уточни, че Свещеният огън ще бъде доставен за девети път. А въпреки санкциите, които затрудняват организирането на превоза му, въпросът е решен и полетът ще бъде извършен от една от най-големите руски авиокомпании.

Миряните ще се молят в храмовете

Гръцките духовници сред първите на Божи гроб

Румъния, Северна Македония и Черна гора също са на място

Атина,
Бойка Атанасова,
наш кореспондент

След Великден в Гърция животът се връща към нормалния си ритъм, а тази година и в храмовете ще се отслужат литургии. 
И тази година делегация от гръцки духовници ще донесе Благодатния огън от Ерусалим в Гърция, който по традиция ще бъде разпределен сред делегатите на епархиите в страната още на летището в Атина. Традиционно на огъня се отдава почит от военните. По програма се очаква самолетът с Благодатния огън да кацне в следобедните часове на Велика събота, и ще бъде разнесен в мегаполисите на цялата страна със специални полети.

Все още не е ясно дали ще има множество от хора посрещане на огъня, както в годините преди пандемията или ще бъде скромно, както миналата година. Очаква се гръцката делегация да бъде първата от останалите православни страни, която ще получи Благодатния огън.

Румъния, Северна Македония и Черна гора са сред държавите, които ще изпратят свои делегация до Ерусалим за свещения огън.

Що се отнася до самия Великден, Възкресение Христово ще се празнува в Гърция със съществуващите мерки, като здравните власти препоръчват използването на маска дори на открито. За първи път тази година всички религиозни събития ще се проведат нормално от началото на пандемията и миряните ще могат да отправят молитви в православните храмове навръх пра­з­ника.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България