На еврократите им забраниха „ТикТок“

Другите институции на Европейския съюз, като Съвета и Парламента, вероятно ще последват евентуална забрана на китайското приложение, въпреки че може да отнеме много повече време, преди ЕП да може да приложи подобна политика.

Китайската компания смята решението за погрешно

Служителите на ЕК имат срок до 15 март да изтрият приложението

125 млн. граждани на ЕС го използват всеки ден

Европейската комисия забрани на служителите си да използва китайското приложение за социални медии “ТикТок” поради опасения за сигурността, в последния пример за нарастващо напрежение между Пекин и Запада, предаде европейското издание на “Политико”.

Западните правителства са все по-разтревожени от доказателствата, че китайските технологични компании подпомагат Комунистическата партия и нейните разузнавателни служби в събирането на огромни количества данни по целия свят - с особен акцент върху важни политически цели и цели за сигурността.

Високопоставен служител заявява пред “Политико”, че на всички служители на Европейската комисия е било е наредено в четвъртък сутринта да премахнат “ТикТок” от официалните си смартфони, както и от личните си устройства, ако имат инсталирани приложения, свързани с работата им ЕК.

Като алтернатива еврократите могат да изтрият и конкретните приложения, свързани с работата, от личните си телефони, ако настояват да запазят “ТикТок”.

“За да защити данните на Комисията и да увеличи нейната киберсигурност, Корпоративният управителен съвет на ЕК реши да спре приложението “ТикТок” на корпоративни устройства и лични устройства, включени в услугата за мобилни устройства на Комисията”, се казва в имейл, изпратен до служителите в четвъртък сутринта.

Служителите на Еврокомисията са длъжни да деинсталират приложението за споделяне на видео “при първа възможност” и преди 15 март. “Считано от 15 март устройствата с инсталирано приложение ще се считат за несъвместими с корпоративната среда”, гласи имейлът.

Комисията има политика “донесете собствено устройство”, която висши служители описват като “ужасна” от гледна точка на сигурността, коментира “Политико”.

Другите институции на Европейския съюз, включително Съвета и Парламента, вероятно ще последват евентуална забрана на китайското приложение, въпреки че може да отнеме много повече време, преди Парламентът да може да приложи подобна политика.

Забраната вероятно ще бъде обявена публично на редовния обеден брифинг на Комисията.

В изявление до “Политико” от компанията “ТикТок” казват, че решението е “погрешно”.

“Разочаровани сме от това решение, което смятаме за погрешно и базирано на фундаментални погрешни схващания”, каза говорител на TikTok. “Свързахме се с Комисията, за да изясним нещата и да обясним как защитаваме данните на 125 милиона души в ЕС, които посещават “ТикТок” всеки месец.”

САЩ приеха през декември забрана на приложението за всички устройства на федералното правителство поради опасения за потенциално шпиониране от страна на Китай, където е базирана компанията майка на “ТикТок” ByteDance.

В целия ЕС правителственият контрол върху “ТикТок”, който се използва редовно от около 125 милиона европейци, се увеличи през последните месеци. Освен официалните власти в Холандия, на които беше разпоредено да преустановят използването на приложението, повечето страни от ЕС и Брюксел досега най-често избягваха да забраняват използването на “ТикТок”, припомня “Политико”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа