На морето кърпят мрежите предизборно

За берекета и това да има много риба са важни две неща - температурата на водата и храната, казва капитан Красимир Вангелов.

Добра поличба за чернокоп и паламуд

В година на вот винаги има добър улов, категорични са рибарите

Потягат лодки, тралове и кораби

При нас наесен чернокопът ще спечели изборите, шегуват се черноморските рибари. Още отсега трескаво чакат пълни мрежи с хищната риба, надяват се и на паламуд. И имат основание, защото по думите им, освен че година на избори винаги носи богата слука, сега има добра поличба в морето. Край брега е пълно с дребен чернокоп, което значи, че есента вероятно ще е богата на улова му, вече ловят и циганка.

Мнозина рибари са убедени, че в година на вот винаги е имало риба, защото народът имал много дертове с политиците, та поне с рибата да няма. Според капитана на риболовен кораб Красимир Вангелов за берекета и това да има много риба са важни две неща - температурата на водата и храната. Ако хамсията се задържи, ще остане и паламудът, каза той пред “Труд”. Затова рибарите в момента потягат лодки, тралове и кораби, и с нетърпение чакат есенния риболов. Първо ще дойде сафридът, после едрият чернокоп и паламуд. Всяка есен морските вълци се надяват мрежите им да натежават от тонове пасажи. Всеки риболовец си е изработил свои критерии и вярва в своите наблюдения за това дали годината ще бъде добра или няма да има слука.

Пристанището в Царево преди две години - рибари са взели от морето първия паламуд. Снимка Архив.

Според опитни морски вълци паламудът следва правилото: на 7 години има една сериозна и пълна със слука, за този, който издържи седемте. Дали добрата поличба ще се окаже вярна и морето ще заври от чернокоп и паламуд, ще е най-ясно през октомври, посочва обаче капитан Вангелов. По думите му, въпреки че сега морето е по-празно, в момента на 50 метра дълбочина, на воблер, ловят паламуд. Екземплярите са 300-400 грама. “Това означава, че паламудът си расте нормално. В края на август рибите стават по 500-600 грама и тогава е идеален за риболов. Есенната риба в Черно море е най-добра като вкусови качества. Това се дължи на ниската соленост на морето. В Егейско море например рибата е по-суха и постна, защото е много по-солено”, разказва капитанът.

И все пак, да се предскаже за паламуда е по-трудно, допълва той, защото рибата била капризна и непредсказуема. “В момента е тук и се храни с хамсия, но е топлолюбив. Падне ли температурата на водата под 12 градуса, хваща си пътя, и отива на по-топли води. Освен това е много бърз. Развива 44 км в час и то не в екстремни ситуации”, разказа Вангелов.

Рибарите в Шабла и Ахтопол ловят на чепаре

90% от улова на барбун изнасяме в Гърция

Циганката вече достига 400 грама

Барбунът продължава да е хит в Гърция, преди седмица се е появил в наши води и вече го изнасяме за съседите.

Очакваме добра слука през есента. Преди седмица се показа барбун. Тази риба много се котира в Гърция и 90 на сто от улова е износ за комшиите в Гърция. Лови се с тралове. Това каза Инан Акиф, председател на рибарско селище “Кария” в Шабла.
Преди месец се показала и циганката. “Щом я ловим сега, значи се очаква паламудена есен. Паламудът “се дава” на две-три години един път. Две години примерно нямаме слука на паламуд, но третата година, прави голямо количество. Това показва опитът ни по нашето крайбрежие”, споделя опит още той.

“В момента в Шабла рибарите ловят циганки, които са по 400-600 грама дори. Това означава, че до месец ще стигнат килограм. Очакваме добър улов и на сафрид.

Тази година нямаше попчета, през лятото нямаше и сафрид. Затова се надяваме есента да дойдат”, обясни още Акиф.
В Ахтопол също има дребна циганка. “Ловим паламуд на мрежи и чепаре. Циганка е, както наричат дребния паламуд, но вече е по 400 грама. Фактът, че сега има, значи че може есента да е добра”, надяват се и рибарите от Ахтопол. Те коментираха, че пътят на паламуда е непредсказуем. Зависи от времето, зависи от природата. Така че надеждата за добра слука наесен остава в Божиите ръце, казват рибарите от южните води.

Рибарите ловят на мрежи и чепаре, чакат паламудената есен.

Димитър Янчев - Брадата, пред “Tруд”: Лов на паламуд има и с луна, и без луна

Уловът на паламуд се извършва по три начина: с мрежи фустанели - дрейфуващи мрежи, с дънни мрежи, които се закотвят през нощта и третият начин е пак с мрежи, с условието да има луна, т. нар. “узукма”, разказва кметът на рибарското селище Ченгене Скеле Димитър Янчев-Брадата.

Нощем рибарите излизат с лодките в морето. Когато няма луна, пасажите паламуд фосфорицират. Лодките заграждат светещото петно и започват да плашат рибата със светлини и звукови ефекти. Така голяма част от паламудите, бягайки панически, се хващат в мрежите.

От стари времена това е бил основният улов на нашето крайбрежие. Тогава рибарите са се събирали по бреговете, а романтиката на този риболов се е състояла и в това, че са били свободни, под звездите, разказвали са си весели небивалици, интересни истории, раждали са се нови приятелства.

С дънните мрежи ако е риболовът, това е най-спокойният начин. Мрежите са закотвени на определено място вечер ги слагат и сутрин ходят и прибират улова си

Третият начин е “узукма”. Пуска се мрежата без да се закотви. Тогава рибарите са в морето цяла нощ. При риболова с тези мрежи трябва да има луна, защото те светят от течението на водата и за да не предупреждават рибата.
През 1968 година имаше такова изобилие от паламуд, че със самосвали “Зил” го караха до рибопреработвателната фабрика “Славянка”, разказва пред “Труд” Брадата.

Далянджии пред “Труд”: Чернокопът е хитър, не влиза в даляните

Чернокопът е толкова хитра риба, че рядко се лови на даляните, затова се хваща с мрежи.

В момента рибарите са потънали в мечти за предстоящия есенен риболов. Започне ли септември, с риболовните кораби, лодки и по даляните, започва меракът, надлъгването с рибата, денонощният труд и в крайна сметка най-вече късметът и майсторлъкът на рибарите си казват думата.

Една любопитна подробност: чернокопът е толкова хитра риба, че рядко се лови на даляните, хваща се с мрежи. Паламудът обаче влиза в даляна и обикновено там много бързо умира- може би, притеснен от ограниченото пространство. Докато другите риби са живи сутринта, при него има сериозен процент смъртност. Това сме констатирали години наред, щом отидем сутрин да вземаме улова от мрежите, разказаха далянджиите.

В даляните си имат собствен ритуал и речник за есенния риболов. Нощем един рибар стои “на устата” на даляна - там, откъдето рибата влиза. Той чака в лодка, наречена “сеферка”. Втори рибар стои дежурен извън колибата, където останалите риболовци спят.

Щом забележи пасажи, които се насочват към даляна, първият дежурен с фенер започва да свети към брега. Вторият вдига екипажа, наречен “тайфа”, и всички влизат с голямата лодка - “мауната”- за да извадят рибата
Колкото по-хищна е една риба, толкова по вкусна е. Чернокопът и леферът, например са много хищни, обясняват още рибарите. Паламудът като се нахрани, спира да убива по-малките риби, а чернокопът (който си е малък лефер) и леферът, дори когато са сити, продължават да убиват. Например попаднат ли в даляните, те нарязват като с ножица хамсията.

Проверка на “Труд” в Бургас

12 лева за килограм прясна риба на борсата „Краснодар“

Калкан и “софийски калкан” по 8 лева и 30 лева

На рибната борса “Краснодар” калканът държи цена от 30 лв. за килограм.

12 лева килограма вървят в момента пресният черноморски паламуд и чернокоп на рибната борса “Краснодар” в Бургас, показа проверка на “Труд” на място. Паламудът е 400-500 грама, а търговците казват, че е пресен наш черноморски. На някои сергии паламудът удря 15 лева за килограм.

Интересно е, че на “Краснодар” в момента има и калкан, и “софийски калкан”, т. е. ватос. Ватосът много прилича на калкана и е вкусен не по-малко от него, но цената му е в пъти надолу. Разликата е, че ватосът има дълга опашка. Тъй като недобросъвестни търговци я режат и продават рибата на туристи- столичани или от вътрешността на страната, казват на ватоса “софийски калкан”. Той върви по 8 лева килото, докато калканът на борсата си е заковал 30 лева килограма. През всички сезони той не променя цената си и си остава най-скъпата продавана риба.

17 лева върви кралската скарида, за тази цена може да се намери и пресен лаврак. 10 лева е заковал сафридът. 6 лева за килограм се продава любимата храна на паламуда - хамсията, която е доста едра.

Хит в момента са и пресните черни миди, които се продават по 4 лева килограма. 9 лева килото са калмарите, 15 лева за килограм се търгуват живите раци. Има пъстърва по 14 лева килограма, а таранката е най-евтина сега на рибната борса - продава се по 3 лева килото.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения