На първо четене: „Интимната връзка” влезе в законодателството срещу домашното насилие

Снимка: Булфото

Домашното насилие вече да се наказва не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при "интимна връзка", приеха на първо четене депутатите с изменения в Закона за защита от домашното насилие. Вносители на промените са Кирил Петков (ПП-ДБ), Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС), Делян Пеевски (ДПС) и група народни представители.

Законопроектът предвижда, че „интимна връзка е доброволен относително траен съюз между две лица, който възниква и съществува като фактическо състояние, без да е необходимо спазването на правно регулирана процедура и независимо дали лицата споделят едно домакинство, като водещ елемент е строго личния характер на техните отношения.”

Още в началото на дебата неяснота предизвика определението на понятието „интимна връзка”.

Вносителите предложиха редакция на първоначалното си предложение за интимната връзка като "доброволен относително траен съюз  между две лица, който възниква и съществува като фактическо състояние, без да е необходимо спазването на правно регулирана процедура и независимо дали лицата споделят едно домакинство като водещ елемент е строго личния характер на техните отношения".  Промяната, предложена от Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ и бивш правосъден министър:

"Интимна връзка представлява съвкупност от доброволни и трайни лични интимни сексуални отношения между две лица, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Трайни по смисъла на предходното изречение са отношения с продължителност поне от 60 дни. Колеги, виждате, че тази дефиниция включва в себе си пет задължителни комулативни елементи и по никакъв начин не позволява нейно разширително тълкуване".

Адв. Петър Петров от "Възраждане" предупреди, че и сега доказването дори на фактическо съжителство без брак е трудно доказуемо. И затова на свой ред предложиха промяна в дефиницията:

"По-добре да се работи в насока да се даде определение, което да определи взаимоотношенията между партньорите като трайни взаимоотношения между пълнолетни партньори от различен пол, които предхождат или обуславят последващо фактическо съпружеско съжителство".

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов се обърна към Кирил Петков, чието име заедно с това на Бойко Борисов и Делян Пеевски стои начело под разглеждания законопроект:

"Изключително грозно е как управляващата сглобка използва една трагедия на едно момиче в Стара Загора, за да се опита да си измие отвратителния съюз. И тук искам Кирил Петков да ми обясни как се чувства – неговият подпис до подписа на Бойко Борисов и на г-н Пеевски".

В отговор Кирил Петков заяви:

" Дебора беше точно в интимна връзка и когато е получила първите заплахи, ако днешните промени бяха факт, тя можеше да потърси закрива. Днешният дебат обаче показва колко незряло, колко лимитирано и колко просташки се мисли в тази зала по този толкова важен проблем".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова на свой ред смята, че е бил направен опит за политическо яхане на протестите, за да се приеме Истанбулската конвенция:

"Това, уважаеми български граждани, е първият официален законодателен пробив за въвеждане и узаконяване на еднополови връзки и бракове".

Промените ще бъдат гласувани и на второ четене по-късно днес, реши мнозинството по предложение на Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

Предложението на бившия правосъден министър доведе до нова вълна от обвинения от опозицията. 

От опозицията не приеха аргументите на Надежда Йорданова за второ гласуване на промените в Закона за защита от домашно насилие в това заседание, които тя формулира така:

"Аргументите ми за това са следните: Първо, считам, че са налице изключителни обстоятелства -  така, както изисква Разпоредба 77, Алинея 2-ра, с оглед целта на закона и обществените отношения, които се регулират, и за съжаление, данните, които сочат нарастващите случаи на домашно насилие".

Възраженията, представени от Борислав Гуцанов от БСП:

"Няма никаква неотложност и вие много добре го знаете това. Защото безобразията, които ги правите, наистина минават всички граници. Това, че вие имате нужните 160 гласа, не ви дава никакво право да изнасилвате народното представителство по този начин, по който вие го правите. И тази интимна коалиция колкото по-бързо си отиде, толкова по-добре за българските граждани".

Последва ескалация на напрежението. Съпартиецът му Георги Свиленски заплаши със сезиране на Конституционния съд, а Кристиян Вигенин обясни защо - защото се нарушава правилникът, когато има направени предложения в текст на закона преди второ четене. Той поиска почивка и спешно свикване на Правната комисия на НС, за да може да се преразгледа законът и да бъде внесен доклад на Комисията.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също каза, че е нарушен правилникът, като посочи, че парламентарни групи са направили заявка да внесат предложения между първо и второ четене и обвини управляващите в отнемане на думата на опозицията, суспендиране на Конституцията и на практика - мини-държавен преврат: "Това, което правите в момента, е отнемане правото на глас и на законодателна инициатива".

Депутатите от БСП окупираха парламентарната трибуна и не дадоха възможност да продължат изказванията. Председателстващият заседанието Росица Кирова даде почивка.

От "Има такъв народ" обявиха, че ще направят отделна законодателна инициатива за промени в Закона за домашно насилие през септември.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България