На яхта в Турция - с вятър в косите и звезди в очите

Снимки: Авторът
Цените на яхтените ваканции започват от около 900 лева за седмица.

Офертите започват от около 900 лева за седмица, включват и храна

При ваканция на лодка „хотелът“ ви е винаги на първа линия, а екскурзиите са всеки ден и са включени в цената

Курсът на лирата прави почивките много изгодни

Ако сте си мечтали за хотел на първа линия, вкусна храна, 5-звездно обслужван, да откривате всеки ден нови природни красоти и културни забележителности, да се наслаждавате на всеки изгрев и залез по време на ваканцията, както и на звездното небе и в същото време не искате да се чувствате „обвързан“ с „ол инклузив“ пакет и шезлонга на басейна, то точно за вас е приключението, наречено яхтена ваканция. Като истински Вашко Да Гама, па макар и от село Рупча, можете да „откриете“ за себе си непокътнати заливи, да плавате из две морета и да се наслаждавате на морския бриз, слънчевите лъчи и бистрите води под вас, ако резервирате ваканция на яхта в Турция.

Пандемията всъщност направи този тип ваканции популярни. Хората с повече финансови възможности естествено наемат различни по вид яхти, на които да събират тен само с приятели или близки на сърцето им хора. Тази опция обаче е и значително по-скъпа от яхтените ваканции по предварителен маршрут. За сметка на това пък, ако можете да си позволите подобен воаяж, ще се радвате на камериери, гурме готвач и персонал, който ще е зает 24 часа с грижата само и единствено за вас. В този случай сами избирате маршрута, по който ще се движите, в кой залив ще плувате или шонрхелувате, в кои селца ще спирате за разходка, дали да посетите 5-звезден спа хотел на брега за спа процедури или пък да предпочетете някои от безбройните културни забележителности по крайбрежието на Егейско или Средиземно море.

Освен това на борда на яхтата обичайно се радвате на собствено джакузи, канута, с които можете да си направите разходка до брега или някоя забележителност като потъналия град Кекова, да се забавлявате с водни ски или банан, да покарате джет. Всички тези забавления се включват в цената на яхтата, като обичайно се доплаща само за горивото на джета. Цените са различни, според броя на каютите и лукса. Но например супер луксозна 35-метрова яхта с 10 просторни каюти, две от които тип президентски апартамент, с максимален капацитет от 20 души, ще ви струва 5000 евро на вечер, в това число с включен екипаж и гориво за яхтата.

Ако банковата ви сметка не е бездънна, съседите са помислили и за значително по-евтин вариант. Предлагат се яхтени ваканции по предварителен маршрут. В този случай яхтите са за около 20 души, но повечето от тях ще ви бъдат със сигурност непознати, защото неписаното правила за подобни ваканции е максимум 3-4 каюти да са от близки приятели, за да не „превземат“ ваканцията на останалите и да се опитат да диктуват правилата. Целта е всъщност на всички почиващи да се осигури комфорт и безметежно пътуване. И ако вече се чудите дали подобна ваканция е по джоба ви, отговорът почти сигурно е положителен. Тъй като цените започват от малко над 900 лева, ако изберете автобусен транспорт от първата и от последната точка на вашето пътешествие. В цената се включва пътуването с автобус, както и 7-дневен престой на лодката по избрания маршрут с включени три хранения на борда и минерална вода. За напитките заплащате допълнително, но е напълно прието да се качите със собствени запаси или да се снабдите с избрани от вас питиета по пътя. А тези, продавани на борда, са почти на цените от магазините на сушата. Предвид евтината турска лира към момента, си оставете в багажа и място за покупки. Ако предпочитате да стигнете до яхтата със самолет, цената се увеличава с около 500 лева на човек, а има и варианти за комбинирана ваканция – три дни на яхта и 4 дни в избран от вас хотел. И да не сте морски вълк няма защо да се притеснявате от вълненията, тъй като лодките се движат до брега и почти не усещате, че сте на вода. Единственото удобство или неудобство, според гледната точка, на предварителните яхтени маршрути е, че деца до 10 години не се качват на борда.

Разгледайте гробниците на Ликийското царство 

Издълбаните в скалите домове са на 2500 години 

Най-прочутите са крей река Далян

Колкото по-пищно украсени и труднодостъпни били гробниците, толкова по-богат човек бил погребан в тях. 

Сред най-интересните яхтени маршрути определено е този, който ще ви даде възможност да разгледате прочутите гробници от Ликийското царство, като най-старите от тях датират от над 2500 години. По време на синия круиз от Мармарис до Фетие ще можете да се насладите на вечните домове на ликийците, които са също толкова впечатляващи колкото и каменната Петра в Йордания и са издялани по подобен начин в скалите. Колкото по-непрестъпно и високо разположено било мястото, толкова по-високопоставен бил човекът, погребан в тях. Гробниците били изваяни с парадни порти с колони и украси като на истински дом. Дори прозорците били така украсени, че и днес можете да си представите как са изглеждали домовете на ликийците преди повече от 2 хилядолетия, преди Александър Велики да завладее Ликийското царство – първата федерална държава в света.

Покойника бил оплакван до месец от професионални оплаквачки. Някои от гробниците са на по над 2500 години.

Интересен факт е, че в Ликийското царство дамите били по-високопоставени от мъжете, а последният дом бил толкова важен, че хората плащали преди смъртта си на специално основано дружество към храм, което поема грижата за изработване на гробницата, както и за оплакване на покойника с професионални оплаквачки. Те в продължение поне на седмица, а понякога и цял месец виели, ридаели и си скубели косите за непознатия в гробницата зад тях. Ликийските гробници били едни от най-богатите в света заради огромното значение, което се отдавало на отвъдния живот. За съжаление този факт се знаел отдавна и били разграбени още в древността, въпреки непристъпността на голяма част от тях.

Сред най-прочутите гробници са тези по поречието на река Далян, до които можете да отидете на екскурзия бързо и без да ви се налага да пътувате по пътища с големи завои, ако сте на яхтена ваканция. Интересни са и гробниците над Фетие, тъй като са от малкото, на които не просто се наблюдавате отдалеч, но можете и да разгледате отвътре. Въпреки че реално гробниците представляват красиво украсена фасада и скална стая в скалите, така че отвън са много по-впечатляващи. От гробниците обаче се разкрива и невероятна панорама към Фетие и синьото море, което мие бреговете на града. Както и към други гробници, с които жителите на Фетие успешно съжителстват през вековете, изграждайки къщите си непосредствено до тях, понякога и „на калкан“.

Моряците били погребвани в огромни саркофази

В Кекова има и в морето, можете да плавате с кану около тях 

Можете и да шнорхелувате около скритият под водите град 

Докато сте на яхтена ваканция можете да се наслаждавате на всеки изгрев или залез. 

За разлика от аристократите моряците в Ликия били погребвани по напълно различен начин. Тъй като цял живот прекарвали в бурното море в последния си пристан те били поставяни в огромни саркофази на сушата. Върху очите на покойниците оставяли монети, за да платят за пътуването си и входната си такса за вечен живот. Саркофазите били затваряни с ключов камък, но отново повечето от тях за съжаление са разбити от търсачи на съкровища още в древността.

Край Кекова има погълнат от морето град, върху който можете да плавате с лодка или кану, или да шнорхелувате, за да разгледате руините отблизо. Гмуркането с акваланг обаче е забранено. 

Интересен е и произходът на думата саркофаг. Буквалният превод е „този, който се храни с човешко месо“. Във Фетие също можете да видите от огромните саркофази, но сред най-интересните места, на които можете да им се насладите съвсем отблизо е потъналият град Кекова. Над него можете да преминете с лодка, каяк и дори да шнорхелувате. За съжаление гмуркането е забранено, за да се запазят покритите от бистрите тюркоазени води културни пластове. Но водите са толкова прозрачни, че можете да разгледате потъналия град дори без да се намокрите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм