Навсякъде косми! Как да се спасим от тях, ако имаме котка

Котка, която се кани да повърне топка косми.

„Прекрасна черна блуза, но... не, няма да я купя. Котката ми е рижа и оставя косми навсякъде.“ Положението е такова: имаш котка – съобразяваш се и пазаруваш дрехи само в нейните цветове. Всеки стопанин знае че е почти невъзможно да се избавиш от космите – те се събират на пухкави прашни топки по ъглите и под креватите, хвърчат навсякъде и падат в кафето ти, обвили са в дискретен слой мебелите и издайнически са полепнали по дрехите. Колкото и да се четкаш, котката ще мине в последния момент и ще се отърка в черния ти панталон. Никога не може да изглеждаш напълно изряден и елегантен.

Ето пет начина да се справим, доколкото е възможно, с проблема с космите. 

1. Приемете фактите

Вместо да се ядосвате, може да събирате козината на любимото животно и да изработите филцови фигурки или друго ръкоделие.

Примирете се. С изключение на голите породи, котките са космати. Те се скубят всяка пролет и есен, а също и през лятото, когато е много горещо. Козината им пада на снопове и хвърчи из въздуха като пухчета от тополи, ако са уплашени или стресирани. За капак, мине се-не мине месец, любимите ни мустакани ни устройват сценки от „Пришълецът“: внезапно скачат, разкрачват предни лапи, оцъклят се и с писък на чайка изповръщат топка косми. Тя, топката, никога не е кръгла - това, което излиза, е стомашен сок и продълговата каша от недосмлени космарлаци. Така че приемете фактите – щом имате котка, ще имате и косми. Те вървят ръка за ръка.

2. Чесане му е майката

Редовното ресане ще намали до голяма степен космите в дома.

За да намалите до минимум хвърчащата козина, решете с чесала и ръкавици за обиране на космите. Не само персийските и ангорските трябва да се вчесват. След 5 минути ресане ще си дадете сметка колко много козина ръси животното всекидневно, дори когато не е сезонът на линеенето. Не всички котки обичат да ги решат. Може да оберете голяма част от космите им като ги галите с навлажнена ръка. Веднага ще забележите, че котката има два или три вида космена покривка – горен, предпазен слой от по-корави и груби косми, подкосъм и пух. Пух имат само дългокосместите породи.

Ще откриете клипчета в ютюб на хора, чиито котки обичат да ги „чистят“ с прахосмукачка. Тези щастливи стопани се отървават от космите, още преди да са се разлетели из къщата. Такива котки са единици, за съжаление. Повечето предпочитат да се разтворят във въздуха и да изчезнат още преди да сме включили машината.

3. Не препоръчваме къпане

Освен ако котката ви не е любител на водата, не препоръчваме къпането като средство за опазване на дома от косми. Котките сами се почистват и не е нужно да бъдат къпани – особено когато процедурата е стрес и за тях, а и за вас.  Изключение правят сфинксовете, които трябва да се къпят, тъй като нямат козина, която да попие мазнината на кожата. Тази порода определено почти не оставя косми. След него като най-малко скубещи се са породите рекс, с тяхната къса, къдрава козина, и бенгалската котка. Към групата може да добавим късокосместите породи, като руската синя и сиамската, които се скубят сезонно, но след като мине този период, пускат сравнително малко косми.

4. Фризура

Подстригването помага, но не е подходящо да се прави през зимата.

Подстригване с машинка изглежда някак уронващо престижа на тези толкова достойни и независими животни. Но стопани, които са остригали любимото си мъркащо животно, твърдят че това до голяма степен облекчава проблема с космите. Разбира се, това е временно решение, предимно за топлите месеци. А и косъмчетата продължават да падат, просто са по-къси.

Подстрижката помага много и по въпроса с повръщането на косми. Както вече сте забелязали, котките постоянно се ближат. По езичетата си имат малки кератинови кукички, с които сресват козината си и я почистват идеално от всякакви нежелани чужди миризми и нечистотии. Но докато си правят тоалет, поглъщат голямо количество козина, която се степва в стомаха и червата и в краен случай може да доведе до чревна непроходимост. За да се отърват от тях, като ги повърнат или изходят, животните пасат трева. Ако искате да помогнете, купете на косматия си приятел малцова паста, която също подпомага изхождането на космите.

5. Грабвайте парцала

Не е задължително котката ви да враждува с робота-чистач.

Прахосмукачки, роботи-чистачи, ръкавици за обиране на космите от текстилна тапицерия и редовно обикаляне с парцал ще намалят до голяма степен наличието на косми в дома. Колкото до дрехите – спасение няма. Прибирайте ги начаса след изпиране в гардероба, при това в пликове за дрехи. Ваш най-добър приятел е лепкавата ролка за почистване. Но дори и след тези предпазни мерки все някъде по яката, гърба или ръкава ще откриете издайническо косъмче. Не се ядосвайте – това е свидетелство че живеете в щастлив дом с прекрасно мъркащо чудовище.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл