Над 18 400 лева е средната заплата за година в минната индустрия

Браншът чества днес “Деня на миньора”

Производителност на труда е 2,5 пъти по-висока

Секторът е със стратегическо значение за българската икономика и е един най-добре развиващите се през последните години. България е сред държавите в Европейския съюз с дългогодишни традиции и опит в развитието на добивния отрасъл.

23 000 души са пряко заетите в минната индустрия у нас, а 120 000 са заети в свързани дейности. Добивът възлиза на 108 милиона тона, като се произвежда продукция за 2,7 млрд. лева. Секторът износът продукти за 5,5 млрд. лева.

Заплатите остават над средните за страната, като средната годишна заплата стига 18 414 лева.

Производителността на труда в минния бранш е 2,5 пъти по-висока от средната за индустриалния сектор. Като добавената стойност на един зает възлиза на 47 хил. лв.

Във връзка с честването на Деня на миньора, Българска минно-геоложка камара отличава най-добрите минни компании със своите годишни награди. Наградите са в няколко категории: за постигнати най-високи годишни резултати в минерално-суровинната индустрия, за иновации, Награда “Безопасност и здраве”, Награда “Грижа за природата”, за социално-отговорна кампания, за принос към българската минерално-суровинна индустрия. Камарата дава и персонални награди на хора, които имат принос към развитието на индустрията.

Денят 18 август е определен за празник на бранша по предложение на пернишките въглекопачи. По тяхно настояване цар Фердинанд е издал указ, с който определил 18 август - Деня на успението на Св. Иван Рилски, за ден, в който се чества професията на миньора. Определянето на Свети Иван Рилски за патрон на българските миньори не е случайно. Най-българският светец притежава характерните черти на професията на миньора: твърдост, воля, състрадание и човеколюбие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика