Над 315 хил. лв. за лечение на деца събра “Футбол с кауза”

Снимки: Личен архив
Футболът е първият спорт, който обединява доброволците, но 10 години по-късно те имат още много спортни инициативи и не само, за да провокират хора да участват благо­творително.

Съмишленици организират спортни прояви за добри дела

10-ата си годишнина инициативата посвещава на събития, с които да помогнат на Радост и Марти

Серия събития предстоят

С организация под мотото „Спорт с кауза“ доброволците от „Футбол с кауза“ надграждат постигнатото за 10 години и търсят нови съмишленици. Досега са успели да съберат и дарят над 315 хил. лева за 42 души, много от които деца, които имат нужда от лечение. Това разказа пред „Труд news“ Лъчезар Арсов, съосновател на инициативата.

„Съществуваме вече 10 години, като за този период сме се постарали да помогнем на доста хора, най-вече деца, които имат нужда от лечение. Разбира се, нашият скромен принос към тях е само една част от цялото доброволчество, от което те имат нужда. Доста от децата, на които помагаме, продължават да имат нужда от регулярна финансова и морална подкрепа и когато можем, повтаряме каузи с цел събиране на сума, която да даде финансова сигурност на семейството за продължаващи курсове на лечение и рехабилитации, но и да популяризираме тези случаи в социални мрежи, така че ако има желаещи да помогнат, да го направят и извън нашите инициативи“, посочи Арсов и уточни, че води точна статистика на всички събития и приходите от тях, като инициативата в годините е помагала и на училища, фондации и др.

Тази година доброволците имат две основни 2 каузи - лечение и рехабилитация за Радост Жечкова и Мартин Димитров. Радост е на 16 години, от София. През март 2023 е диагностицирана със сарком на Юинг. От година се намира в клиника в Турция, като за интервенциите, които са нужни, трябват близо 1 млн. лв. Голяма част от сумата вече е набрана.

Тази година основните усилия на доброволците са насочени към набирането на средства за Радост и Марти.

Марти е на 7 години, от село Новачене, роден е недоносен едва 1200 гр., а в последствие му е поставена диагноза спастична тетрапареза. Той се нуждае от курсове рехабилитация, а семейството му се бори, макар че детето губи баща си и баба си.
„Реално сега решихме да впрегнем всички сили и да активизираме всички наши съмишленици, особено за каузата за децата Радост и Марти от началото на юни до края на юли, в рамките на 2 месеца ще честваме „10 години Футбол с кауза“ с основен турнир по футбол в София този уикенд, детски футболен турнир в Благоевград, спортно събитие по случай 1 юни, организиран от фен клуб Галатасарай България, футболен турнир в Русе, потенциално очакваме потвърждение от наши съмишленици в Кнежа и Тервел, допълнително се проведоха или предстои да се проведат турнири по плажен волейбол, билярд, джаги, дартс, белот, тенис на маса, тенис на корт, баскетбол, турнир по дузпи, както и по популярната футболна игра „Лаком за гол“, турнир по шах и други настолни игри, благотворителен куиз, събитие по рисуване с вино, томбола с награди, онлайн търг, дори игра с прогнози за Евро 2024 и още много, много други по-дребни включвания и инициативи“, обясни Арсов.

Първият турнир от серията на доброволците с кауза е спонтанно роден от идеята да помогнат на пострадалите от наводненията през 2014 г. във Варна и Добрич. Постепенно техни приятели и участници започват да предлагат да правят и други благотворителни инициативи - най-сериозен успех имат турнирите „Билярд с кауза“. Има и турнири по белот, няколко онлайн търгове с интересни артикули с автографи и други, благотворителни волейболни мачове и пр. Затова се надяват в оставащото време до края на юли повече хора да се включват и да станат част от благотворителните прояви, графикът които е фейсбук страницата на „Футбол с кауза“.

Лъчезар Арсов, съосновател и един от основните организатори, пред “Труд news”: Културата на дарителство става по-близка до българина

- Има ли изглед доброволчеството и даряването да стават по-близки до българина, господин Арсов?
- Според мен е грешно схващането, че доброволчеството и даряването не са близки до българина, дори напротив, за тези 10 години смело мога да заявя, че хората помагат много и като цяло културата за благотворителност се е повишила значително през последните години, просто хората трябва да бъдат добре информирани.

В нашата страна, за съжаление проблемът за средностатистическият българин често е и чисто финансов - никой не може да дари навсякъде или по много, но организации като нашата предоставят много голяма разлика за дарителя. Той получава нещо срещу своето дарение - разбира се, освен чисто моралното удовлетворение, участниците в нашите инициативи получават изживявания като участие с отбор приятели във футболен турнир или друго спортно мероприятие, участват с даренията си в томболи за атрактивни награди на място.

В крайна сметка, наистина смятам, че културата на дарителството стават и ще продължават да стават по-близки до българина ако се подхожда с добри идеи за начините да се помогне.

- Търсите ли подкрепа от държавни или общински власти и бихте ли работили с тях, за да наградите постигнатото?
- Не мога да отговоря еднозначно - за съжаление, в България много често оставаме с усещането, че държавата като цяло не съдейства достатъчно на благотворителни инициативи като нашата, а още по-малко генерално на хора, които имат нужда от лечение, грижи и т. н.

Ние търсим съдействие по всякакви канали, по които членове на нашата организация имат контакти, връзки или просто видят възможност да запознаят хора, компании или институции с нас.

В тази връзка, разбира се - бихме работили и с държавни и общински власти, точно колкото бихме работили и с всяка една фирма, спонсор или отделен доброволец, които искат да помогнат и това е единствената им цел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България