Над 70% от българите определят здравето си като добро

Близо 10% от населението е с увреждания

45.7% от българите са определили здравословното си състояние като добро, а 26.4% като добро на преброяването през септември 2021 г., съобщиха от НСИ. Всеки пети (18.4%) заявява, че здравето му е задоволително.

Днес Националният статистически институт публикува окончателните данни за здравния статус на населението въз основа на информацията събрана тогава.

Като лошо и много лошо оценяват здравето си съответно 3.8 и 0.8% от населението. 

Самооценката на здравето в голяма степен зависи от пола и възрастта на лицата. С повишаването на възрастта намалява броят и съответно делът на населението с добро или много добро здраве, а се увеличават лицата, които оценяват здравето си като задоволително, лошо и много лошо. Сред най-възрастните, на 65 и повече години, като много добро и добро оценяват здравето си 43.4% от мъжете и 37.3% от жените.

Значителни са различията в самооценката на здравето в зависимост от етническата група, към която се определят преброяваните лица. Определилите се като българи са най-критични при самооценката на своето здраве. В сравнение с останалите етноси сред тях най-малък е делът на лицата, определящи здравето си като добро или много добро (71.1%). Като задоволително оценяват здравето си 19.2% от самоопределилите се като българи, а 4.6% - като лошо или много лошо.

Най-позитивни са лицата от ромския етнос, 85.1% от които определят здравето си като много добро или добро. В сравнение с останалите етноси в страната сред ромите са най-ниски дяловете на лицата, определящи здравето си като задоволително (10.0%), лошо или много лошо (3.3%), както и делът на тези, които не желаят да отговорят на въпроса (1.1%). 

Към 7 септември 2021 г. призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане имат 654 547 лица. При население на страната от 6 838 937 души, това прави близо 10% от българите. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и повече навършени години. Показателите за интензитет са съответно 27 на 1 000 души от детското население и 124 на 1 000 души от населението на възраст 16 и повече години. Хора с увреждания са лицата с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, освидетелствани от ТЕЛК/НЕЛК.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България