Най-големите дипломатически скандали от последните години

Причините за възникване на дипломатически скандал могат да са различни, понякога дори пресилени събития. Хубаво е, когато завършват просто с експулсиране на дипломати, а не с военни действия, както се е случвало неведнъж в световната история. В такива случаи хората плащат за грешките на политици и дипломати, и то не с каквото и да било, а с най-ценното – с живота си.

Унищожаване на руското знаме (2017)

Студената война отдавна приключи, но нейните отзвуци се проявяват в съвременния свят, а Русия и САЩ остават основните играчи на международната арена.

През есента на 2017 г. избухна нов руско-американски скандал. През септември руските посолства в Калифорния бяха затворени. Служителите напуснаха консулските резиденции, а след това руските знамена бяха свалени от сградите. Преди това бяха разбити ключалките на всички помещения и е извършено незаконно претърсване.

Руското външно министерство протестира с искане за връщане на държавните символи, а след това намали броя на служителите на американските консулства в Русия. Меко, но по същество.

Отравяне в Солсбъри (2018)

„Случаят Скрипал“ предизвика най-големия международен скандал в света. Русия беше обвинена в отравянето на Скрипал и дъщеря му, без да съществуват каквито и да било доказателства. Британските разузнавателни служби съобщиха, че на 4 март 2018 г. Скрипал са били отровени с "Новичок", разработен в СССР. „Колективният Запад” реагира незабавно под формата на санкции. Европейските страни, след САЩ, започнаха да експулсират руски дипломати.

Шестдесет руски дипломати бяха експулсирани извън Съединените щати, десетки от европейски страни и дори двама от Австралия и четирима от Канада. Украйна, както винаги, се присъедини към акцията, изгонвайки 14 служители на руското консулство.

Една държава, двама президенти (2019)

От обявяването на независимостта си, Венецуела винаги е имала трудни отношения със Съединените щати. Техните отношения рязко ескалираха през януари 2019 г., когато Съединените щати признаха Хуан Гуайдо за президент.

Във Венецуела се проведоха масови протести, а действащият президент Николас Мадуро обяви, че прекъсва дипломатическите отношения със САЩ и всички американци трябва да напуснат страната до 72 часа. В отговор на това Държавният департамент на САЩ обяви, че няма да прекъсва дипломатическите отношения и че всички бизнеси между двете държави ще се водят чрез Хуан Гуайдо. Нещата стигнаха до открита война на САЩ срещу Венецуела, но политиците имаха здравия разум да решат всичко по мирен начин. Междувременно Венецуела, подобно на Русия, е страна с огромни минерални запаси.

Не е намерен стол (2021)

Отношенията между турската държава и Европейския съюз са много специфични. Турция отдавна е загубила надежда да стане член на ЕС и сега пренасочи своите международни приоритети.

През април 2021 г. Турция открито показа на Европейския съюз как тя се отнася към него. В началото на април делегация на ЕС, водена от Урсула фон дер Лайен, пристигна в Анкара за разговори. На 6 април по време на среща с Ердоган, шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не намери стол. Турският президент и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел започнаха преговори в присъствието на жената, стояща права близо до тях .

В крайна сметка почетният гост беше настанен на диван и двете страни продължиха да се обвиняват взаимно за неприятния инцидент на най-високо дипломатическо ниво.

Обвинения за бомбени атентати (2021)

Чехия винаги е имала собствено мнение в рамките на ЕС, но през пролетта на 2021 г. обвини Русия за експлозиите, които се случиха в складовете за боеприпаси в края на 2014 г.

Имаше преговори за закупуване на руска ваксина, а след това, като гръм от ясно небе, експулсирането на 18 руски дипломати от Чехия. Чешкият премиер каза, че има всички доказателства за участието на руснаците във взривовете през октомври и декември 2014 г. Но по някаква причина това доказателство не беше представено на света.

Русия отговори симетрично. Границите на Руската федерация напуснаха 20 чешки дипломати. Други европейски държави се присъединиха към чешката акция и, както винаги, балтийските страни показаха най-голяма активност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения