Най-необичайните почетни гвардейски караули в света включват България

Редникът козел, белите поли и обратно в XV век

Униформите в различните части на света изненадват с цветове и форми

Посещение на президента на Беларус Александър Лукашенко в Зимбабве привлече вниманието на много медии заради една необичайна подробност. Ето как разказаха за нея в новинарските емисии: „Почетният караул с един козел изпрати Лукашенко на летището“. Теоретиците на конспирацията веднага започнаха да се чудят какъв сигнал искат да изпратят властите на Зимбабве с това...

Oбичайната за рускините ругатня е „Всички мъже са козли“ и тя няма да бъде разбрана в Зимбабве. Козелът- гвардеец е умен, дисциплиниран и беше облечен по последната военна мода.

Но всъщност всичко е много по-просто. Козелът е талисманът на почетния караул на тази африканска държава. Между другото, тази практика съществува и в много паравоенни формирования по света. Козелът дори има специалното звание „младши редник“, и неговото име е Кумало. И както каза началникът на пресслужбата на армията на Зимбабве Алфиос Макотре, младшия редник Кумало е най-дисциплинираният войник в цялата страна. Той е добре обучен и може да изпълнява много строеви техники.

А какви са другите почетни гвардейци в различните страни по света?

1. Ватикана

Млади и необвързани

Швейцарската гвардия, охраняваща Ватикана, наброява малко над сто души и се отличава с униформа, по-подходяща за театрално представление, отколкото за реалната защита на понтифика и Апостолическия дворец. Изисквания към кандидатите са: необвързан мъж на възраст от 19 до 30 години с швейцарски паспорт и ръст минимум 1,76 м. Най-често срещаната униформа на швейцарската гвардия е синя, но добре познатата униформа на червено-жълто-сини райета е парадната униформа и тя се носи само когато гвардейците изпълняват церемониални задължения. Въведена е през далечната 1910 г. Всяка униформа е ушита по поръчка и отнема около 30 часа, за да бъде изработена. И щом гвардеецът приключи службата си, униформата му се унищожава.

2. Великобритания

Кожени шапки от кожата на снежния човек

Английската гвардия („мечите кожи“) отдавна е символа на кралството. Пехотният полк е облечен в червени униформи и черни кожени шапки, които от векове са правени от козината на мечката барибал. Между другото, именно тази мечка често се бърка със снежния човек, тъй като мечката често се движи на задните си крака. През последните години активисти за правата на животните се застъпиха за замяната на естествената кожа с изкуствена. Но традиционалистите напомнят, че шапките от тази мечка при една правилна грижа, могат да издържат повече от половин век и не се влияят от времето. Между другото, теглото им достига 3 кг, а височината им е 45 см.

3. Република Фиджи

В бяла пола и със сандали

В униформата на почетния караул на остров Фиджи може да се проследи колониалното влияние на Великобритания. Редовите гвардейци носят червен кител, напомнящ за униформата от епохата на кралица Виктория, а офицерите носят бели мундири със златни акселбанти. Отличителен елемент е екстравагантната пола сулу, с която се отдава почит към традиционното облекло. За редниците тя е бяла, за старшите чинове е черна с червени ивици. Бялата фиражка със златните елементи е запазена само за началника на почетния караул. Това също е почит към традициите, само лидерът е имал правото да си слага шапка на главата. Сандалите допълват тази визия. Между другото, много хора в тази страна ги носят, а дипломатите дори ги носят, когато участват в международни преговори.

4. Гърция

Тропай с крак като кон

Eвзоните са специално подразделение от гръцката армия, което е част от почетния караул, който стои на поста при паметника на Незнайния воин в Атина. Униформата на евзоните има корени назад в историята. Бялата пола с 400 плисета символизира 400-годишната окупация на Гърция от Османската империя и за направата и са необходими 30 метра плат. Обувките - царучия - тежат повече от три килограма. В основата на обувките има най-малкото 60 пирона, които имитират звуците на битката и тропота на конски крака. Черните копринени помпони, които красят царучиите са ръчно изработени и са кръгли.

5. България

С пера от зоопарка

Има много строги изисквания за всички кандидати за служба в българския почетен караул. Височината им трябва да бъде от 178 до 182 см, а теглото им не трябва да надвишава 82 кг. По лицето не трябва да имат бенки, лунички и белези. Добрият слух е много важен: гвардеецът трябва да чува шепот на разстояние 6 метра. Формата се променя в зависимост от сезона. През лятото гвардейците носят бели униформи с червени усукани шнурове и сива шапка, през зимата - пурпурна униформа с бели шнурове и бяла шапка. Шапките са украсени с перо от орел и са осигурени от Софийския зоопарк. Най-скъпият аксесоар са ботушите, те са ушити от скъпа кожа и цената за един чифт достига €300. Образът се допълва от церемониалната сабя и торбичката за барут.

6. Южна Корея

Обратно към XV век

Почетният гвардейски караул на Южна Корея отразява традициите на тази страна. В древни времена гвардейците от династията Чосон са охранявали портата Квархвамун - входа на императорския дворец Кьонбокун. През 1996 г. е решено да се реконструира тази историческа церемония и са възстановени оригиналната униформа, оръжията, музикалните инструменти и знамената на гвардейците от XV - XVI век.

7. Монголия

В стила на Чингис хан

През ХХ век униформата на почетната гвардия на Монголия (създадена е през 1955 г.) не се различаваше от съветската. Военнослужещите бяха били въоръжени с шашки образец 1927 г. и карабини на Симонов. През цялото това време караула промени униформата си три пъти. Последните трансформации се случиха през 2011 г., когато гвардейците се облякоха в историческите костюми - червени и сини кафтани, напомнящи облеклото на личната гвардия на Чингис хан. Униформата е украсена с традиционен национален орнамент, а на раменете им има комбиниран герб на въоръжените сили. На гърдите има декоративен метален диск, който замени средновековната кожена броня. Вместо ботуши те носят обувки гутули с огънат нос, които са изпълнявали функцията на шпори. Аксесоарите им са крива сабя и златен шлем.

8. Индия и Пакистан

Кой ще си вдигне по-високо крака?

Индийските и пакистанските униформи на почетната гвардия се отличават само по своите шапки. Те са украсени с „гребенчета“, наподобяващи ветрило. Но от особен интерес е церемонията по смяната на караула, която се провежда на границата между двете държави близо до индийския град Амритсар. Гвардейците се нареждат един срещу друг и сякаш изпълняват ритуален танц, вдигайки краката си - кой колкото се може по-високо. Смяната на караула се нарича „Церемонията на разсъмване“ и привлича много местни жители и туристите.

Превод за „Труд news“ - Павел Павлов

Заглавието е на редакцията

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл