Нарцисизмът на Безос, Мъск и Тръмп

Снимка: Ройтерс
Протест срещу корпорацията Amazon.

Спрете да третирате вируса като пречка за печалба

Амбициите на големите - да вървят по дяволите!

Достатъчно! Властите трябва да спрат да виждат пандемията като пречка за личните им амбиции. Над 300 000 човека по света вече загубиха своя живот само за 4 месеца, включително над 88 000 в Америка. Безос, Мъск, Тръмп и всички останали на позиции, които могат да подпомогнат овладяването на това бедствие, са морално задължени да го направят, а техните собствени амбиции да вървят по дяволите.

Откакто Америка отново се отваря за бизнес, може да очаквате Джеф Безос, най-богатият човек в Америка, и неговата корпорация Amazon, най-печелившата корпорация в Америка, че ще вдигнат стандарта за това как да се защити здравето на американските работници.

Е, помислите пак.

Складовете на Amazon са се превърнали в горещи точки на Covid-19, но въпреки това Amazon многократно е уволнявал своите работници, които алармират за това, включително съвсем наскоро складов работник в Минесота, който се изказа срещу опасните условия, а по-рано в разгара на пандемията и работник, който ръководеше процеса в огромния склад на Amazon в Стейтън Айлънд, след като няколко служители бяха тествани като положителни за вируса.

Преди няколко седмици Amazon уволни двама свои служители, след като критикуваха отношението на компанията към складовите работници. Разговарях виртуално с една от тях, Марен Коста. „Защо Amazon са толкова уплашени, че работниците разговарят помежду си? Всички сме заедно в това. Никоя компания не трябва да наказва своите служители, че проявяват загриженост един към друг, особено по време на пандемия“, казва Коста.

Центърът за изпълнение на поръчките на Amazon, близо до Хезълтън, Пенсилвания е под федерално разследване поради скок в случаите на зараза, а работниците казват, че компанията е забранила споделянето на информация за Covid-19, така че те са започнали свое неофициално преброяване и в последно време са стигнали до 64 и този брой нараства.

„Истината е че, никой не се интересува от нас“, каза един от тях от Филаделфия. Друг посочи липсата на правила за безопасност и здраве. „Повярвайте ми, ние се оплакваме, и оплакваме“, каза работникът.

Amazon дори не предоставя на почасово заетите свои работници платения отпуск по болест. Тя позволява на складовите работници да си вземат само неплатена отпуска, ако се страхуват от инфекция, но тази политика изтече миналия четвъртък. Компанията сега казва, че всеки, който не се върне на работа, ще бъде уволнен и смята да премахне бонусите от $2 на час, които даваше на складовите си работници.

Защо Безос и Amazon свалиха летвата толкова ниско спрямо останалата част от корпоративната Америка? Не може да е само цената. Amazon може да си позволи най-високите стандарти за безопасност в света. През миналото тримесечие приходите им нараснаха с 26%, а печалбата нарасна до 75,5 милиарда долара. От март нетната стойност на богатството на Джеф Безос скочи с $24 млрд.

И какво от това? Може би именно арогантността и безразличието дава тази изключителна власт.

Помислете за предприемача милиардер Илон Мъск, който миналата седмица отвори отново своя завод Tesla, въпреки нарежданията на окръжното здравеопазване. След като Мъск заплаши, че ще съди окръга и ще премести фабриката и работните места в друга държава, чиновниците най-накрая се отказаха.

Tesla незабавно уведоми своите работници, че „след като сте уведомени да се върнете на работа, и ако изберете да не работите, това може да повлияе на Вашите обезщетения за безработица“.

Така че, работниците на Tesla сега са принудени да избират между своя поминък или, вероятно, своя живот. Мъск твърди, че фабриката му е безопасна, но работник, върнал се на производствената линия, каза пред New York Times, че много малко се е променило и е „трудно да се избегне навлизането на разстояние 6 фута от другите“.

Защо Мъск толкова преднамерено рискува техния живот? Не са парите. Мъск се търкаля в тях. Акциите на Tesla затвориха $790,96 за акция миналата сряда, което постави стойността на компанията на около $146 млрд. (за разлика от това General Motors, който произвежда далеч повече автомобили, се оценява на по-малко от $31 млрд. долара).

Подобно на Безос, и Мъск иска да наложи своята воля на света. Пандемията е пречка, и затова трябва да се игнорира.

През януари Мъск каза, че Covid-19 не е нищо повече от обикновена настинка. През март той написа в Туитър, че „паниката от коронавирус е тъпа“. Към края на април нарече заповедите за карантина „фашистки“ и че здравните служители „нарушават свободите на хората“.

Ако всичко това ви напомня на някой, който сега се шири в Овалния кабинет, това не е случайно. Нарцисизмът на Мъск прилича много на този на Доналд Тръмп, който миналата седмица туитна: „Калифорния трябва да остави Tesla и Мъск да отворят завода, СЕГА“.

Като някой, който следи Администрацията по Безопасност и Здравословни условия на Работа, мога да удостоверя, че тази администрация на Тръмп си затваря очите относно безопасността на работниците в тази пандемия. Тръмп се чувства добре от това. Всичко, което го интересува, е неговото преизбиране.

Тръмп презира Безос, вероятно защото Безос притежава Washing­ton Post, който беше критичен към Тръмп. Но е лесно да се види в Безос същото публично проклето насилие, което се излъчва и от Белия дом.

(Превод за “Труд” - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения