Наръчникът на RAND: Какво свързва протестите в Беларус, Карабах и Навални

Доклад на изследователския център, близък до Пентагона и ЦРУ, показва начините, по които може да се постигне „пренапрежение“ на държавната и военна система на Русия

Точка от програмата предвижда Азербайджан да влезе в НАТО, използвайки Грузия и Турция за това

През 2019 г. RAND Corporation, изследователски център, близък до Пентагона и ЦРУ, публикува доклад, озаглавен „Пренапрягане на Русия: Конкуренция от изгодни позиции“ (Extending Russia: Competing from Advantageous Ground), посветен на геополитическата конфронтация между САЩ и Русия. Докладът е част от по-голям проект, спонсориран от армията на САЩ.

Заявената цел на проекта беше да се проучат начините, по които би било възможно да се постигне „пренапрежение“ на държавната и военна система на Русия. Според авторите на доклада техните предложения трябвало да подтикнат „Русия да влезе в конкурентна борба за домейни или региони, в които САЩ имат конкурентно предимство, и което ще принуди Русия да се пренапрегне във военно или икономическо отношение или да доведе до загуба на вътрешния и международния престиж на режима“.

Наръчникът в действие

Стратегията, описана от анализаторите на RAND, напълно се вписва в цялата политика на САЩ спрямо Русия. Сред предложенията на RAND в областта на морското и сухопътното развитие влизат разширяването на присъствието на сухопътните сили на НАТО в Европа и военноморските сили на САЩ и НАТО в Черно море и повишаване на военна активност на НАТО близо до руските граници.

В икономическата област: допълнителни санкции, борба с руските енергийни проекти, понижение на цените на петрола. В областта на информационните контрамерки - разгръщането на „западна информационна кампания“, използваща проблематиката на борбата с корупцията.

Показателно е, че последните две предложения, изразени публично от RAND миналата година, де факто се изпълняват в медийната кампания, свързана с „отравянето на Алексей Навални“. Ето едно напомняне за антикорупционния компонент на детайлите на политика и обвиненията срещу Кремъл, като целта е да се принуди Германия да се откаже от „Северен поток - 2“. Интересното е, че Навални се споменава много пъти в този доклад, поръчан от Пентагона.

Още по-показателна глава от доклада е посветена на „Геополитическите мерки“ на борбата срещу влиянието на Русия. Предвид последните събития в постсъветското пространство, самото изброяване на мерките изглежда като сценарий, който се изпълнява пред очите ни:

Мярка 1: Предоставяне на летална помощ на Украйна

Мярка 2: Увеличаване на подкрепата за сирийските бунтовници

Мярка 3: Насърчаване на промяната на режима в Беларус

Мярка 4: Овладяване на напрежението в Южен Кавказ

Мярка 5: Намаляване на руското влияние в Централна Азия

Мярка 6: Оспорване на руското присъствие в Молдова

През юли държавният секретар Майк Помпео заяви, че леталната военна помощ за Украйна ще бъде увеличена през следващата година. През същия месец в Сирия, близо до Палмира, бяха задържани бойци от въоръжената група „Магавир Ас Саура“, които се обучават в американската база в Ат-Танф, и те разказаха за подготовката на провокации, които биха се превърнали в претекст за нови нападения на американците в Сирия.

От 9 август 2020 г. Беларус бе разтърсена от протести. Този сценарий е разработен в същия доклад от RAND. „Успешното съдействие на смяната на режима и преориентирането на страната към Запада би било истински удар за Москва“, отбеляза американският изследователски център.

Внимание към Кавказ

Следващата точка от програмата RAND за Беларус е „Използване на напрегнатата ситуация в Южен Кавказ“. На Вашингтон се предлага да действа в няколко посоки.

Едно от тях е да се опита да вкара Азербайджан в НАТО, използвайки Грузия и Турция за това. В същото време истината предвижда да не се разчита на подкрепата за Турция, като се има предвид позицията на страната която може да се нарече „мошеникът в НАТО».

В този смисъл са интересни както турската подкрепа за Азербайджан, така и активирането на грузинско-азербайджанските връзки преди началото на настоящия конфликт, както и предложенията на Тбилиси към страните в конфликта да проведат преговори в тях. Конфликтът съвпадна и с призива на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг към Грузия „да използва всички възможности за приближаване към НАТО и подготовката u за членство в алианса“.

Грузия може да се използва за стартиране на постконфликтното разрешаване на ситуацията, с цел Русия да бъде оставена „зад борда“.

Друга перспектива, която RAND проучва, е разпадането на съюза между Армения и Русия.

Разбира се, авторите на RAND не декларират публично намерението си да разпалят война в Кавказ, но изборът на точката на „уязвимост“ за Русия е много показателен.

Показателно е, че през последните месеци Западът нанася целенасочени удари именно по болезнените точки на Русия, открити от експертите на RAND. В това отношение са важни не толкова препоръките на експертите, колкото самият набор от уязвимости. Последното косвено доказва, че една и съща сила може да стои зад много очевидно несвързани събития.

Докладът „Пренапрягане на Русия: Конкуренция от изгодни позиции“ дава възможност за рационално и последователно вписване на тези събития в логиката на геополитическата конфронтация между Русия и САЩ.
Ако тази версия е вярна, тогава Република Молдова, която също се появява в доклада RAND, почти сигурно ще се превърне в другата точка на напрежение в постсъветското пространство в близко бъдеще. На 1 ноември там ще се проведат президентските избори, където проруският президент Игор Додон ще се състезава с прозападния кандидат Мая Санду.

Също така, очевидно си струва да се подготвим за опити за дестабилизиране на ситуацията в Централна Азия. Между другото, на 4 октомври 2020 г. имаше парламентарни избори в Киргизстан. И всички знаят какво се случи след тях...

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения