Не бързайте с втората пенсия

Хората не трябва да бързат да прехвърлят парите си от частните фондове в НОИ, защото може да загубят.

Да отпадне ограничението за прехвърляне на парите от частен фонд в НОИ, искат от бранша

830 млн. лв. се преведени от фондовете

Хората може да загубят, ако вземат необмислено решение

Хората да не бързат да прехвърлят парите си от частните универсални пенсионни фондове в НОИ, за да не загубят. Този съвет отправиха представители на частните фондове и поискаха да отпадне съществуващото в момента ограничение човек да може да прехвърли парите си от частен фонд в НОИ до 5 години преди пенсиониране.

В момента човек не може да направи информиран избор дали да взима само една пенсия от НОИ или две - от НОИ и от универсален пенсионен фонд. Причината за това е, че законът предвижда, ако човек се осигурява и в частен фонд държавната му пенсия да бъде намалена с близо 20%. И всеки човек трябва да прецени за себе си дали двете пенсии - от НОИ и от частния фонд, ще му носят повече пари отколкото, ако получава само една държавна пенсия.

Има няколко житейски ситуации, при които със сигурност, ако човек прехвърли парите си от частния фонд в НОИ ще загуби. Най-масовият случай е, ако човек през преобладаващата част от трудовия си стаж е осигуряван на минимална заплата. Той вероятно ще получи минимална държавна пенсия, която е гарантирана от закона и няма да бъде намалена с 20% за това, че ще взима и втора пенсия от частен фонд, каза Даниела Петкова от Управителния съвет на Българската асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). Затова, ако прехвърли парите си от частния фонд в НОИ, човекът пак ще получава минимална пенсия и реално ще загуби парите, които би могъл да вземе от частния фонд.

Хората не би трябвало да прехвърлят парите си от частен фонд в НОИ, ако скоро не им предстои пенсиониране и заради друга основна причина. Парите в частния фонд се наследяват. Ако човек ги прехвърли в НОИ, но не доживее до пенсия, парите ще бъдат изгубени за неговите наследници, обясни Даниела Петкова. Досега пенсионните фондове са изплатили на наследници на осигурени граждани над 132 млн. лв.

Хората, които ще получат максималната държавна пенсия също не би трябвало да прехвърлят парите си от частен фонд в НОИ. Щом ще взимат максималната пенсия, дори да прехвърлят парите си в НОИ няма да получат нищо повече. А ако оставят парите си в частния фонд, ще получават максимална държавна пенсия и допълнително втора пенсия от фонда.

Четвъртият случай, при който човек със сигурност ще загуби, ако прехвърли спестяванията си от частния фонд в НОИ е, ако се окаже, че няма достатъчно стаж, за да се пенсионира. Няколко години преди пенсиониране човек може да бъде уволнен, да няма нужния стаж и да не получи държавна пенсия за стаж и възраст. Така, ако е прехвърлил парите си в НОИ, те ще бъдат загубени. Докато, ако стоят в частния фонд средствата са си негови и в крайна сметка може да бъдат получени от неговите наследници.

Много хора обаче прехвърлят парите си от частните фондове към НОИ, тъй като се опасяват, че ако взимат две пенсии, ще получат по-малко, отколкото само една държавна. Към 29 септември от универсалните пенсионни фондове са превели 129 млн. лв. в НОИ и още 372 млн. лв. в т. нар. Сребърен фонд за подкрепа на пенсионната система. Това са общо 501 млн. лв., които са преведени към държавни фондове. Професионалните пенсионни фондове са превели още 202 млн. лв. Като се добавят и парите за наследници, се оказва, че частните фондове вече са платили над 830 млн. лв.

По време на кризата

Постигнаха положителна доходност

При минимален доход са натрупани 4029 лв.

Частните пенсионни фондове постигната положителна доходност през третото тримесечие на годината въпреки отрицателните лихви на централните банки и световната икономическа криза. За универсалните пенсионни фондове (УПФ) тя е 1,52% на годишна база, за професионалните пенсионни фондове (ППФ) е 1,83%, а за доброволните (ДПФ) е 2,29%, обявиха от БАДДПО. Това е по-добър резултат спрямо същия период на миналата година, когато доходността на УПФ е 1,27%, на ППФ е 1,41%, а на ДПФ е 1,16%.

До края на годината пенсионните фондове ще компенсират загубите, претърпени от срива на фондовите борси в средата на март, заявиха от асоциацията. За дълъг период от време пенсионните фондове също постигат положителна доходност. За период от 10 години средногодишната доходност на фондовете е 3,16% за УПФ, 3,21% за ППФ и 3,79% за ДПФ.

През третото тримесечие на годината активите на фондовете са нараснали с 605 млн. лв. до 16,44 млрд. лв. А от началото на годината ръстът на активите им е с 803 млн. лв.

Прогнози

На старини взимаме 60% от последната заплата

Държавата осигурява 30-40% от дохода

Държавната пенсия заедно със сумите от частните пенсионни фондове трябва да осигурят близо 60% от последната заплата на човек преди пенсиониране. Ако човек се осигурява 40 години в НОИ, държавната му пенсия би трябвало да е 30-40% от последната заплата, каза Даниела Петкова от УС на БАДДПО. При 40 години осигуряване в универсален пенсионен фонд, той би трябвало да осигури пожизнена пенсия от още 20% от последната заплата на човека, допълни тя.

Но първите жени, които ще получат право на втора пенсия през 2021 г., ще са се осигурявали само 20 години в частен фонд. Затова техните втори пенсии ще са приблизително 10% от последната им заплата. Разчетите на фондовете показват, че значителна част от първите жени, които ще получат втора пожизнена пенсия, ще взимат по 60 лв. на месец, които ще бъдат индексирани с времето. Някои ще взимат по-големи суми, но много други ще трябва да вземат парите си наведнъж или разсрочено на няколко пъти.

Много хора няма да имат пожизнена пенсия

Жените живеят 21 години след пенсиониране, мъжете - 17,5 години

Много хора няма да имат право на пожизнена втора пенсия от частен фонд, тъй като няма да имат достатъчно натрупани средства. Това показват изчисления на фондовете, при условие, че бъде прието предложението пожизнената пенсия да бъде поне 15% от минималната. В този случай при пенсиониране хората ще може да вземат парите си наведнъж или разсрочено за няколко години.

През 2021 г. близо 17 хил. жени ще достигнат пенсионна възраст, като те ще са първите, които трябва да получат и втора пенсия от частен фонд. Според представители на фондовете обаче, част от тези жени няма да може да се пенсионират, защото няма да имат необходимия трудов стаж от 36 години. А щом няма да получат държавна пенсия за стаж и възраст, няма да имат право и на пенсия от частен фонд.

Ако човек е осигуряван на минималния доход за периода от 2002 г. (когато започнаха да функционират частните фондове) до 2020 г., натрупаните средства за втора пенсия в личната му партида са 4029 лв., показват изчисленията. Тази сума обаче не е достатъчна за пожизнена пенсия. Частните фондове правят разчетите си при допускане, че първите жени, които взимат втора пенсия, ще я получават средно 21 години. Т. е. ще живеят 21 години след пенсиониране. За мъжете се очаква да получават пенсията си 17,5 години. Но законът изисква да не се прави разлика по пол. Т. е, ако мъж и жена имат една и съща натрупана сума в частен фонд, при пенсиониране трябва да им бъде отпусната една и съща пожизнена пенсия.

Годините, които се предполага, че човек ще получава пожизнената си втора пенсия, още не са одобрени от Комисията за финансов надзор. Но според данни на Националния статистически институт средната продължителност на живота на жените е 78,6 години, а на мъжете е само 71,5 г. Т. е. ако мъж се пенсионира на 65 г., би трябвало да взима пенсия средно 6,5 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения