Не казваме „да“ на Скопие без гаранции за правата на българите

Снимки: Цветан Томчев
Група българи, празнуващи в култовия охридски ресторант “Билянини извори” разпознаха вицепрезидента Илияна Йотова и я поканиха при тях за да я поздравят с химна на Странджа “Ясен месец веч изгрява”.

Илияна Йотова ограмоти македонски медии за българската конституция

Искаме разкриване на архивите за гоненията на хората заради това, че са с българско самосъзнание, каза вицепрезидентът

Условието за текстовете в учебниците е в Договора

Охрид, Северна Македония
Тодор Токин,
Наш кореспондент

Ще продължаваме да настояваме пред европейските институции, че България няма как да каже “да” за членството на Република Северна Македония в ЕС, докато тези отношения не бъдат регулирани. Това заяви пред български и македонски журналисти в Охрид вицепрезидентът Илияна Йотова, на въпрос за спазването на правата на хората с българско самосъзнание в югозападната ни съседка.

“Когато говорим за гаранции, тези гаранции не могат да бъдат устни. Пет години след подписването на Договора за добросъседство почти нищо не се е случило в това отношение. За съжаление и по други части от текста на договора”, заяви Илияна Йотова. По думите є най-сериозните гаранции за опазването на правата на българите в Република Северна Македония страната ни ще получи, ако те бъдат вписани в конституцията на страната. “Позволете ми малко да ви ограмотя. Добре е да прочетете българската конституция, ще разберете езика, сигурна съм. В българската конституция няма малцинства”, каза Йотова в отговор на въпрос на репортери от Скопие за македонско малцинство в България. И продължи, че конституцията на България е създадена на съвършено различен принцип от македонската - на принципа индивидуалните права, а не на колективните.

“Това може да ви прозвучи много юридически, но ние нямаме малцинства. При вас е различно. При последното преброяване у вас се видя една многонационална държава”, каза още Йотова.

“Поставили сме условието за определени текстове в учебниците в средното училище, в изработването на съответната методология за преподаване. Историческата комисия между двете страни трябва да определи взаимно текстовете, за това беше създадена. Второ - искаме разкриване на архивите за гоненията на хората заради това, че са с българско самосъзнание. На трето място е продължаващото поругаване на паметниците в Република Северна Македония”, заяви още вицепрезидентът по време на брифинг с медиите.

Йотова бе на двудневно посещение в РСМ, в рамките на която участва в откриването на новия клуб на Културен център “Иван Михайлов” в Битоля. В българската делегация бяха още премиерът Кирил Петков, министърът на външните работи Теодора Генчовска и депутати от няколко парламентарни групи. Делегацията се срещна и с представители на български организации.

Вторият ден от посещението на вицепрезидента Илияна Йотова в РСМ започна с полагане на венец пред паметника на загиналите през 2009 г. петнадесет българи, които се удавиха в Охридското езеро. Паметникът е дело на македонския архитект Никола Сметановски, завършил в България и изработен от българина Пламен Петров. На паметната плоча е написан стих от Димчо Дебелянов: “Ненадейно замря радостта на светлината и между нас настъпи вечна тъмнина”

Йотова посети центъра за рехабилитация на болни от аутизъм, който е финансиран от българската държава. Последната среща от визитата на г-жа Йотова от визитата и в Северна Македония бе в новия културен център “Хоризонти”, разположен в бизнес комплекса на Охрид. Домакинът Любчо Кортелов, наследник на рода на братя Миладинови посрещна гостите, разказа за началото на клуба, как тук само преди двадесет години не са могли и да помечтаят за подобно средище на българите в Македония. “Вярвам, че на македонците предстои катарзис за преосмисляне кои са техните деди”, каза Кортелов. Вицепрезидентът Йотова дари центъра с икона на закрилникът на българския народ Св. Иван Рилски, Бялата книга за езиковия спор между България и Северна Македония и помоли Кортелов за автограф върху фототипно издание на сборника с български народни песни от братя Миладинови. Веднага след това екипът на вестник “Труд” дари на клуба книги от поредицата “Великите книги на България”.

Екипът на “Труд” подари на новооткрития център книги от поредицата “Вечните книги на България”, издание на фондация “Българско слово” - поезия и проза на Христо Ботев, стихове на Димчо Дебелянов и “Жития и чудеса на български светци”.

В събота вечерта група българи, празнуващи в култовия охридски ресторант “Билянини извори”, разпознаха вицепрезидента и я поканиха при тях за да я поздравят с химна на Странджа “Ясен месен веч изгрява”.

“Не съм предполагала колко топло може да бъде това посещение. Разговорите ни тук бяха много полезни и много откровени и вярно, че има много нерешени проблеми, но важното е, че българите в Македония видяха в лицето на българската държава своята защита. Всички те споделят, че това става за първи път от десетки години”, обобщи вицепрезидентът Илияна Йотова пред български и македонски журналисти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика