Небесният дворец на Бах

Небесният замък на Бах може да бъде „разгледан“ и днес, но благодарение на виртуална реалност.

Помещението в градския замък изгоряло през 1774 година

Концертите в любимия параклис на композитора стават възможни с помощта на виртуалната реалност 

Ваймар се гордее с 12 обекта в ЮНЕСКО

Германският град Ваймар е едно от местата в Германия, които със сигурност трябва да посетите, ако сте почитател на културата, архитектурата, историята, а и искате да посетите 12 чудеса в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, обединени само в 1 позиция от общо 51-те забележителности в този списък в Германия, а именно – Класическия Ваймар. Сред забележителностите са къщите на Гьоте и Шилер, домът, дал началото на Баухаус – House am Horn, невероятната библиотека Ана Амалия, градският замък и други. 

Освен с обектите си в ЮНЕСКО, германският регион Тюрингия се гордее, че може да се нарече и дом на един от най-големите световни композитори – Йохан Себастиан Бах. Именно в областта Бах прекарва първата половина от живота си и твори, вдъхновен от артистичната среда, парковете, историята и творческия гений, който буквално витае по улиците на Ваймар преди столетия. Неслучайно местните казват, че за когото и велик човек от 17-18 век да се сетите, със сигурност той е свързан по някакъв начин, дори и само с посещение на Ваймар.

Как е изглеждал параклисът е ясно от картина на художника Кристиан Рихтер от 1660 г.

Едно от най-впечатляващите места в града, което за съжаление е погубено за поколенията от избухнал пожар през 1774 г. , е Небесният дворец на Бах. Всъщност това е бил параклис в градския замък, чиято архитектура била проектирана, така че присъстващите, слушайки музиката на оркестъра да имат усещането, че нотите и звуците идват при тях от самите небеса. Помещението било изградено на няколко нива, а таванът бил така проектиран, че скривал музикантите, които свирели най-отгоре от публиката долу, а композициите на Бах като че ли слизали директно от рая при слушателите. Всъщност музикантите свирили 20 метра над главите на своята публика. На тази височина бил поставен и органът, специално проектиран за Бах.

Музикантите и органът били „скрити“ от погледите на слушателите 20 метра над земята.

Бах прекарвал много време в параклиса, което било и любимото му място във Ваймар и буквално вдъхновило произведенията му в периода 1708-1717 г. И преди да съжалите, че нямате възможност да видите това невероятно творение на архитектурата, неповторено след това през вековете и да се насладите сами на композициите на Бах, трябва да ви успокоим, че благодарение на един градски проект, сами можете да чуете концерт с произведенията на гениалния германец, благодарение на възможностите, които ни дават новите технологии, и по специално виртуалната реалност.

Небесният замък е пресъздаден благодарение на картината на Кристиан Рихтер от 1660 година, направена едва две години след построяването на параклиса.

Днес, благодарение на виртуалната реалност, Небесният концерт на Бах и неговата барокова музика гостуват по целия свят. Но ако искате наистина да усетите духа на епохата, родила композитора, ви препоръчваме да го чуете в центъра на Ваймар, в близост до градския пазарен площад.

Посещават я 100 000 души годишно

Библиотеката Херцогиня Ана Амалия впечатлява любителите на книги

Съдържа колекции от 9-ти век насам

Снимките не могат да открият цялата прелест на библиотеката, вписана в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Ако и вие си падате като мен по стари библиотеки с високи рафтове пълни с причудливи, стари и понякога прашни издания на книги, то тогава библиотеката Херцогиня Ана Амалия във Ваймар ще ви остави почти без дъх. За да разгледате прочутата рококо зала на библиотеката буквално обувате огромни пантофи с дължина близо половин метър, за да не внасяте прах в близост до безценната колекция.

Снимките вътре са позволени, а повече за редките издания можете да научите от приложението Weimar+, което изтегляте на телефона. Информацията е налична както на немския език, така и на английски.

Библиотеката е публично достъпен архив и изследователска библиотека за европейската литературна и културна история с особен акцент върху епохата между 1750 и 1850 г. В нейните фондове са съхранени колекции от издания от 9-ти век насам.

Историческата библиотека с известната си рококо зала, построена по нареждане на херцогиня Ана Амалия през 1766 г.,  е част от ансамбъла на обектите на световното наследство на ЮНЕСКО „Класически Ваймар“ и приема около 100 000 посетители всяка година. Днес на нейните рафтове могат да бъдат намерени около 40 000 тома. Това не са музейни експонати, а действителни книги, които потребителите могат да подписват и да разглеждат в свободното си време в читалнята.

Рококо залата на библиотека Херцогиня Ана Амалия е разглеждана от 100 000 посетители всяка година.

Наред с тези древни томове залата е украсена от колекция от картини и бюстове. Освен членове на херцогското семейство, те изобразяват поети, художници, учени и философи. Входният билет за това архитектурно и духовно бижу струва 8 евро, но има намаления за ученици и студенти, както и комбинирани билети. Библиотеката не работи в понеделник, а през останалите дни може да бъде посетена от 9:30 до 18 часа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм