Недостиг и на стъкло заради газа

Автопроизводителите се запасяват със стъклени компоненти, тъй като скъпият газ доведе до недостиг на стъкло и увеличаване на цената му.

Автомобилните производители се запасяват

Поскъпват бутилките за бира и алкохол

Цената се повиши почти двойно

Европейски бизнеси, толкова различни като производители на автомобили, производители на бутилки и строители на небостъргачи (да не говорим за занаятчии) се подготвят за възможен недостиг на стъкло, ако загубата на руски газ задуши производството.

Тъй като Москва намалява износа на природен газ за Европа в сблъсъка си със Запада за Украйна, европейските правителства са направили планове за действие при извънредни ситуации, за да насърчат пестенето и разпределението на газ сред енергоемките индустрии, ако доставките свършат. Производството на стъкло e сред най-уязвимите сектори. То изисква топене на пясък, калцинирана сода и варовик, а в Европа енергията за създаване на необходимите температури до голяма степен идва от руски газ.

Стъклото е толкова повсеместно - от прозорци, предни стъкла на автомобили, екрани на компютри и смартфони до бутилки, които съдържат лекарства, безалкохолни напитки и алкохол - че някои бизнес ръководители и индустриални анализатори се опасяват, че сериозен недостиг може да доведе до ново прекъсване на веригата за доставки като тези, предизвикани от пандемията.

“Спирането на газа за Германия от Русия би предизвикало нова криза с недостига на части”, каза наскоро Силя Пиех, ръководител на стратегията в производителя на луксозни автомобили Audi AG, цитирайки стъклото като отличен пример.
ЕК включи производството на стъкло през юли в своя списък с индустрии, на които трябва да бъде даден приоритет, ако газът бъде ограничен тази зима. Компаниите в индустриите, които разчитат в голяма степен на стъкло, трупат запаси, понякога на висока цена.

Германският автомобилен гигант Volkswagen AG, чиито марки включват Audi и Porsche, заяви, че увеличава запасите си от компоненти, които използват стъкло, като прозорци и предни стъкла, и избира доставчици извън Европа, които не са засегнати от газовата криза.

Европейската бирена индустрия също е под натиск. Някои доставчици на бутилки, включително поне двама, работещи в Украйна, бяха принудени да затворят заводи и да ограничат производството. Други са започнали да повишават цените.
Тъй като цената на стъклото се повиши с цели 90%, германският производител на бира Brauerei C. & A. Veltins може да се наложи да повиши цените през следващата година, каза говорителят Улрих Бине.

За производителите на стъкло натискът от несигурността на доставките на газ се усложнява от факта, че те не могат да спрат бързо. “Не можете просто да изключите машините”, казва Бертран Казес, генерален секретар на Glass Alliance, лобистка група. Горещото течно стъкло ще се охлади и втвърди, счупвайки оборудването.

На венецианския остров Мурано, център за занаятчийско производство на стъкло от 13-ти век, е намалено производството на големи скулптури, вази и полилеи, тъй като цените на газа са се повишили с до 900% през последната година, каза Лучано Гамбаро, президент на Consorzio Promovetro Murano, търговска група.

Преди недостига на газ някои производители на стъкло правеха планове да преминат към зелен водород или електричество от възобновяеми източници, за да намалят въглеродните си емисии. Но тези дългосрочни планове няма да смекчат настоящата криза.

Saint-Gobain SA, която произвежда стъкло и други материали за автомобилната и строителната индустрия, заяви по-рано тази година, че фабриките в Германия, Полша и Чехия ограничават потреблението на енергия и дават приоритет на стъклото пред други продукти в случай на допълнителни съкращения към доставките на газ.

Някои по-големи производители също обмислят да прехвърлят част от производството си в региони, където цените на газа са по-ниски. Например Schott AG, голям германски производител на специално стъкло, инвестира 40 млн. евро в нов завод в Турция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари