Незавидната съдба на опонентите на Путин

Владимир Путин няма политически наследници и съперници, не планира и пенсиониране. След 24 години управление критиците му живеят или в изгнание, или са мъртви, или са в затвора. Много от опонентите му загинаха при странни обстоятелства - бяха застреляни, отровени или се самоубиха.

Русия се готви за "Прошка", големият християнски празник в неделя. Склонен да прощава е и Путин. Но не всичко. Не прощава предателството. Заяви го в интервю пред руски журналист преди 6 години. Знаят го и критиците му, пише в свой коментар БНТ.

"Когато Пригожин организира бунта, Путин заяви, че всички предатели ще бъдат наказани. Посланието беше ясно - не опитвайте нищо. Дори не критикувайте, защото видяхме много случаи какво се случва с хора, които говорят открито", каза Фиона Хил, бивш служител в Съвета за национална сигурност на САЩ.

Точно два месеца след бунта, 62-годишният Пригожин загина при самолетна катастрофа. Мистериозна и с много неизвестни.

"Пригожин оцеля доста дълго време, защото Путин обикновено елиминира враговете си по-бързо и по по-брутални начини. Въпреки че свалянето на самолет, е достатъчно брутален метод", подчерта Дариус Антанайтис, военен анализатор.

Подозрения за престъпления, поръчани от Кремъл, които никога не бяха доказани. Случаят "Литвиненко" е първият, който привлече вниманието на международната общност към съдбата на опонентите на Путин и хората, които той нарича "предатели". През 2006 г. в Лондон бившият съветски агент беше отровен с полоний - 210, сипан в чая му.

"Отравянето на господин Литвиненко вероятно е било одобрено от тогавашния ръководител на ФСБ Николай Патрушев, а също и от президента Путин. 12 години по-късно Великобритания отново се оказа арена за елиминиране на бивши съветски агенти. Мишена на ФСБ тогава беше семейство Скрипал. То трябвало да бъде ликвидирано с "Новичок". С нервнопаралитичния агент била намазана бравата на входната врата на Скрипал. Бившият агент и дъщеря му Юлия оцеляха по чудо. Почина, обаче, случайна жена, която била изложена на въздействието на отровното вещество", заяви Робърт Оуен, председател на разследваща комисия във Великобритания.

Разбра се, че с "Новичок" през 2020 година е било намазано и бельото на Алексей Навални. Големият критик на Путин оцеля след отравянето. Той почина миналия месец в арктическата наказателна колония. Версията на руските власти е, че смъртта на Навални е естествена. Твърдение, с което много от западните лидери не са съгласни.

"Смъртта на Алексей Навални е още едно доказателство за бруталността на Путин", категорична е Камала Харис, вицепрезидент на САЩ.

През годините имаше съобщения и за отровени журналисти - критици на Путин. В списъка със смъртни случаи на негови опоненти, отравянето не е единственият сценарий. Денят, в който Путин празнуваше 54-я си рожден ден, на 7 октомври 2006 г. пред дома й в Москва беше застреляна Анна Политковская. Журналистка от "Новая газета", която разкриваше нарушения на правата на човека в Русия.

Като най-нагло политическо убийство в Русия се определя разстрела на Борис Немцов. На метри от Кремъл, с четири куршума в гърба, опозиционният лидер беше застрелян през 2015 година. Международно журналистическо разследване установи, че в продължение на година и половина Немцов е бил следен от агенти на ФСБ.

Съдбата на "предателите" застигна много високопоставени руснаци през последните години. През 2015 година някогашният олигарх и приближен на Путин - Борис Березовски беше открит обесен в банята на дома си във Великобритания, където живееше в изгнание. Много от сътрудниците на Березовски също починаха при мистериозни обстоятелства. През същата година, отново във Великобритания почина още един вътрешен човек на Кремъл - Михаил Лесин, основател на телевизия Russia Today. Малко след като беше сменен от поста, той беше открит мъртъв в хотелска стая в Лондон.

С войната в Украйна зачестиха мистериозните смъртни случаи на противници на руското нахлуване. През 2022 г. от шестия етаж на московска болница падна вицепрезидентът на "Лукойл" Равил Маганов, който критикуваше войната. За 2 години още четирима души от управлението на петролната компания починаха внезапно.

Преди по-малко от месец, край испанско село беше открито тялото на руския пилот - дезертьор Максим Кузменов.

"Полицията откри тялото на младеж, блъснат от кола. По-късно стана ясно, че не е бил блъснат. Бил е прострелян много пъти."

През ноември бившият командавщ военновъздушните сили на Русия - генерал Владимир Свиридов и съпругата му бяха открити мъртви в дома им.

Мистерия, която вероятно ще остане неразгадана завинаги, е и смъртта на Кирил Стремоусов. Москва го назначи за губернатор на Херсон в Украйна. Той подкрепяше руската окупация, но открито критикуваше Кремъл. В деня, в който украинците си върнаха областта, Стремоусов загина при автомобилна катастрофа.

Кирил Стремоусов

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия