Неразбории обезсмислят камерите за вота

Камери ще има във всички секции с изключение на тези в чужбина, в болниците и в подвижните.

Вътрешният министър решава за видеонаблюдението

ЦИК умуват какви да са машинните бюлетини

Машинната бюлетина няма да е по-дълга от 20 см

Неразбории обезсмислят камерите за вота. Няма яснота как ще бъдат свързани над 11 000 устройства в мрежа, какво става, ако има проблем с излъчването на броенето на бюлетини в реално време, както и няма ли да се злоупотребява със съобщения за нарушения. Проблемите с камерите за видеонаблюдение и видеоизлъчване се очаква да реши вътрешният министър и вицепремиер Иван Демерджиев. Той бе определен от Министерски съвет да отговаря за изборите. От ЦИК коментираха пред “Труд news”, че очакват среща с Демерджиев веднага като се завърне от срещата в Брюксел за шведското председателство.

Представители на централната комисия признаха, че очакват скандали около видеонаблюдението, около което има много проблеми и неясноти. Знае се само, че ще се наложи да се купуват камери за над 11 000 секции и че устройства няма да има само в чужбина, в болниците и в подвижните секции. Министерски съвет отговаря за камерите, но правилата за тях ще бъдат написани от ЦИК. От Министерски съвет твърдят, че чакат указ на президента за новия служебен кабинет и след това ще решават колко и какви камери ще купуват. За устройствата трябва да се осигури и техническо обезпечаване каквото има и за машините. При предишни избори от ЦИК признаха, че нямат капацитет да съберат около 3000 техници, които в деня на изборите да отговарят за изправността на машините за гласуване. Толкова хора ще са необходими и за камерите.

От Министерски съвет неофициално са коментирали още при приемането на промените в Изборния кодекс, че не знаят къде и как ще се съхранява огромният обем информация от видеозаснемането. До края на февруари се очаква да имат решение и по този проблем.

От ЦИК умуват и върху вида на машинните бюлетини. В четвъртък са проведени разговори с представители на “Смартматик” и на “Сиела” за промени в софтуера на машините. Засега мнението на комисията е, че няма нужда на всяка разпечатана от устройствата бюлетина да са изписани имената на партиите и на коалициите, които участват в изборите. Достатъчно било да се направят по-едри цифрите на партии и на избраните с преференции. За да има съвпадение между хартиените и машинните бюлетини номера на партията щял да е в квадратче, а на преференцията в кръгче. Очакванията са машинната бюлетина да не е по-дълга от 20 см. На гърба ѝ освен надпис ЦИК от комисията ще поставят и печат, след като гласуващия я прегъне на две.

От ЦИК са готови и с хронограмата, която ще бъде качена на сайта на комисията, след като президентът издаде указа за изборите.

Николай Милков, служебен външен министър: Създават се усложнения пред изборите в чужбина

Изпращат се десетки тонове материали по целия свят в много къси срокове

Всеки път се въвеждат нови изисквания в изборното законодателство, оплака се Милков

Все по-трудно става организирането на избори в чужбина. Това заяви служебният министър на външните работи Николай Милков по време отчета за свършеното от министерството в рамките на служебното правителство. Според Милков последните промени в Изборния кодекс допълнително ще усложнят процеса по организация на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април.

Според министъра изборите на 2 октомври м. г. в чужбина са били организирани и проведени успешно и на тях са гласували повече от 178 000 български граждани зад граница.

“Има тенденция на едно постоянно усложняващо се изборно законодателство, което въвежда нови изисквания и допълнително всеки път детайлизира изборния процес” заяви министърът. “В каква степен това е полезно и в каква степен това създава гаранции за по-успешно организиране или по-голямо доверие в изборния процес - това ще преценят гражданите”, каза още той и добави, че то зависи от много неща, включително нивото им на участие.

Според Милков се създават постоянно допълнителни усложнения пред начина, по който се организират изборите в чужбина. “Изпращат се десетки тонове материали по целия свят в много къси срокове, защото има хронограма, която задължава това да бъде направено в точно определени периоди от време”, обясни министърът и добави, че това поражда съществени усилия и е риск за успешното организиране на изборите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика