Никола Димитров: С България от време на време сякаш живеем в паралелни реалности

Статуквото в отношенията на Скопие с България е изключително лошо. Сегашната „политика на вето, натиск и изнудване“ създава негативна атмосфера и е инвестиция в антагонизъм и създаване на враждебност, а не приятелство, заяви вицепремиерът по европейските въпроси на Република Северна Македония Никола Димитров, цитиран от скопското издание „Слободен печат“

Той заяви в ефира на телевизия „Сител“, че с България „от време на време сякаш живеем в паралелни реалности“. Той подчерта, че речта на омразата не съществува от служители на Скопие и че има хора, които изразяват бунт в частните социални медии в резултат на тази ситуация.

„Когато кажете на съседа си, че сте резултат от етническо инженерство или езикът му не е език, разбира се, че ще има бунт. В преамбюла на Договора за приятелство е записано, че ще развиваме отношения на основата на взаимно уважение и разбирателство“, каза Димитров, коментирайки отлагането на датата за започване на преговорите за присъединяване към ЕС поради ветото на България, в контекста на новия Доклад за напредъка на Европейската комисия на страната, както и новото заседание на българо-македонската комисия по образователните и историческите въпроси.

„Това е лошо за нас“, каза той, „но и за самия Европейски съюз и за доверието в Съюза, а оттам и за влиянието във важен регион за Европа - Западните Балкани. След всички преживявания досега с неизпълнението на обещанието за дата (за започване на преговори) от ЕС, за нас е особено важно да бъдем напълно честен и много внимателен по отношение на надежда, очакване, разочарование“.

„Изпълнихме критериите, готови сме, дори по-подготвени за членство от страните, които са в процес на присъединяване за някои от клъстерите. Имаме резултати, но ЕС не си изпълни обещанията. Мисля, че е време да не критикуваме целия ЕС, защото има държави, които открито и много силно ни подкрепят. Имаме проблем с една държава“, каза Димитров.

Той вижда решението в отношенията с България в това, че „важните ни точки в преговорната рамка остават на линията на португалското предложение - македонския език“.

„Нашият напредък – процесът на присъединяване, успехът към ЕС и стъпките да зависят от това дали се борим с корупцията, дали нашите медии са свободни и дали имаме силна демокрация у дома, а не от успеха или неуспеха на комисията по исторически и образователни въпроси. Трябва да бъдем по-точни по въпроси като речта на омразата – да намерим дефиниция, която можем да приложим в двустранните отношения и от двете страни“, каза той.

На въпрос дали той и правителството ще подадат оставка, ако РСМ не получи дата за началото на преговорите с ЕС през декември, той отговори, че може да говори само за себе си и че това ще се случи, ако прецени, че това ще се отрази на благото на страната и каузата на НАТО и ЕС.

„Не можем да носим отговорност за нещо, което трета държава прави. Ние сме отговорни за това, което правим. В случая ние сме зрялата страна, която не е направила грешки в отношенията, въпреки че имаме големи изкушения да сгрешим“, допълни Димитров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа