Никола Минчев: Има предпоставки коледната ваканция за парламента да не бъде обичайната

Снимка: БТВ

"Аз съм на 34 години, юрист по професия. Работил съм като адвокат. Завършил съм СУ, имам стаж в адвокатска кантора. Трудно е сам да се оценя що за личност съм" сподели за себе си пред БТВ новоизбраният председател на парламента Никола Минчев от "Продължаваме Промяната".

"Моят прадядо е бил депутат. Сирко Станчев е бил един от депутатите писали декларацията за спасяването на българските евреи. Бил е съден от Народния Съд и е бил убит. Това е интересен факт от моето семейство, който бях сигурен, че ще излезе", разкри Минчев.

Юристът сподели, че е работил 10 години в адвокатска кантора и опитът за него е безценен. Най-много се е занимавал с процесуално представителство, което счита за полезен опит. 

"Ще решим проблема с недостига на председателката банка с ротация на заместник-председателите. Във всеки момент горе трябва да бъдат петима", поясни Минчев. Той обаче още не знаел как ще извършва ротацията.

"Нашата цел е да направим политика по нов начин, по правилен начин. Недопустимо е НС просто да формализира едни вече взети решения. Истинска парламентарна република, както е по Конституция. Има усещане за липса на справедливост в обществото, съдебната реформа е приоритет. Конкретните параметри подлежат все още на доуточняване. Заради промените които налагат конституционно мнозинство е нужен дебат. Един от приоритетите е закриването на спец. съд и прокуратура. Ще бъде в дневния ред", посочи председателят на НС.

Според Минчев не е нужна кардинална промяна в правилника на Народното събрание, но е възможно да има известни корекции. Той е срещу политическото номадство в парламента - преминаването на депутати от една парламентарна група в друга, и ограничението това да се прави вероятно ще остане в правилника.

По думите му има доста сериозни приоритети, които са пред НС. "Има предпоставки коледната ваканция тази година да не бъде обичайната, но това подлежи на дебат", каза Минчев.

Относно изискването за зелен сертификат за достъп до Народното събрание той коментира: "Поради специфичния допуск на външни лица парламентът не се води обществено място в общоприетия смисъл и не се прилагат ограничения за обществени сгради. Това тълкуване ще го помислим задълбочено. Правилата трябва да са за всички".

По думите му е възможно да се въведе и тестване за депутатите веднъж седмично, както е за учениците.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика