Николай Денков: Учителите без зелен сертификат могат да преподават дистанционно

Учителите без зелен сертификат могат да преподават дистанционно. Това каза пред БТВ министърът на образованието проф. Николай Денков по повод обсъжданите нови мерки срещу разпространението на коронавируса в училищата.

„Зеленият сертификат е единственият нов акцент за нас. Вероятно маските и начина на затваряне ще влязат в заповед на здравния министър, ще станат задължителни и ще бъдат проверявани от здравните власти. Инициативата идва от Министерството на здравеопазването и тя идва заради критичната ситуация в някои градове. МОН трябва да бъде подкрепено в мерките, които смята за правилно. Дали зеленият сертификат ще стане задължителен, ще реши Министерството на здравеопазването. Ако те решат, че той трябва да влезе в нашата система, ние искаме да имаме един месец период, за да може учителите да се ваксинират. 36% от учителите са ваксинирани, а около 20% са преболедували. Очакваме учителите да се ваксинират доброволно, за да не се налага да бъдат тествани периодично“, посочи Денков.

„Ще има допълнителни преговори да можем с антигенен тест да докажем преболедуването. Там където са преболедували и може да се докаже с тест за антитела, аз бих искал да може да се признае за влизане в училище", заяви министърът. 

„Ако не искат да се ваксинират учителите, ще трябва да преподават дистанционно или да бъдат тествани, за да влязат в училище. Не можем да ги принуждаваме да плащат за тестовете. Тестовете ще бъдат или от бюджета на МОН, или от този на Министерството на здравеопазването. Министерството на здравеопазването има бюджет за тестове, предстоят разговори за това какво ще бъде налично. Предстои да бъде обсъдено. Досега спазването на мерките в училищата се следят от учителите и директорите. Когато влязат в заповедта на здравния министър, в процеса ще се включат и здравните власти“, каза още той.

„Ако се реши да се влезе със зелен сертификат в училище, вариантът е учителите да преподават дистанционно от вкъщи, ако не са ваксинирани. Ако спадне заболяемостта, отново ще се върнем към нормалната ситуация. Това, което правим в момента, е да потвърждаваме всички мерки и да прецизираме процентите, при които се преминава на дистанционно обучение. За нас общинските нива са изключително важни, защото на много места няма карантинирани. Планът на Министерството на здравеопазването е индикативен за това как да се действа изцяло за страната при различните нива на заболяемост. Детските градини се затварят само със заповеди на здравните власти. Кога да се спира зависи не само от бройката, но и доколко са пълни болниците и доколко е натоварена здравната система“, заяви Денков. 

„Аз не съм част от вземането на решения, които са на здравните власти. Нямам съществени разминавания с експертите. Признавам  тяхното законово и морално право да вземат тези решения, защото те носят отговорността. Имаме дискусия по някои от детайлите, но нямаме съществени разминавания. 
По отношение на затварянето на училищата решението се вземат от здравните власти, а как да се обучават децата е решение, което взимаме ние. Ако те решат да се затворят училищата, ние ще дадем указания как да се обучават децата“, допълни той. 

По думите му частните обучителни центрове са затворени, защото там се събират деца от различни паралелки и училища и това дава възможност за обмяна на вируса между различни общности. „По приоритети здравето стои пред тези частни центрове. Здравните власти затварят, МОН не затваря нищо. Ние организираме обучението в зависимост от това дали са отворени, или затворени. Критериите досега бяха 10% болни ученици. Сега приехме новото предложение – 30% карантинирани деца или 20% отсъстващи деца. Което от двете първо се достигне е основание, за да се премине на ротационен принцип“, заяви Денков.

„Най-много са карантинираните ученици във Видин. Там имаме 3.57% карантинирани учители, а учениците са 3.06%. Имаме в Плевен 0.46%, 0.37% в Кърджали. Виждаме разлики по областите, а по общини разликите са още по-големи“, посочи Денков. 

„Ако родителите не осъзнават, че с неспазването на карантинираните могат да заразят други хора, как да се справят здравните власти. Както се случва в България не зависи само от МОН или Министерството на здравеопазването, зависи от всички нас. От днес отново започваме информационна кампания сред учителите, за да ги убеждаваме, че трябва да се ваксинират“, добави той. 

„Масово тестване на децата без съгласието на родителите ние не можем да направим. В епидемиологията винаги се работи с риск, вероятности и намаление на риска. За това се борим с Министерството на здравеопазването – за намаляване на риска от влизане в болница и смъртните случаи“, заяви Денков. 

„В детските градини имаме близо 10 пъти по-малко карантинирани групи в сравнение с училищата. Големите деца повече контактуват. Имаме по-малко случаи в 1 – 4 клас. Затова настояваме те и предучилищната, че не трябва да излизат в електронна среда. Имаме рискове при бебетата и там трябва особено да се внимава“, посочи министърът. 

По думите му ученик, който е болен, но не с COVID, може да мине на електронно обучение до един месец със съгласието на родителя, а над един месец трябва да има медицински основания. 

Не знам къде са парите за фиктивните нощувки на децата, не казвам, че е злоупотребено с тях, но не е имало нощувки, коментира Денков.

„Става дума за близо 300 000 нощувки, за които МОН е получило доклад, че са реализирани, ние сме платили субсидия за всяка нощувка, което са около 9 млн. лв.  След като започнахме проверката, от търговското дружество посочиха: „знаете ли, ние тук сме сбъркали за два месеца – юни и юли, така че ви връщаме един милион. В нашите сметки остават едни 550 000 лв.“ и това е ситуацията, която заварваме. Ние казваме: „Добре, щом сте реализирали тези нощувки, дайте ни регистрите, в които е описано кои са нощували“ и тези регистри до момента не сме ги видели. 4 месеца правим одит. Изобщо не съм длъжен да представя този одит на дружеството. Нека да погледнат чл.38 т.3 от Закона за вътрешните одити в публичните институции и ще видят, че там няма такова изискване“, заяви министърът. 

„Парите са изплащани срещу информация, която се изпраща ежемесечно от тях. Договорът е сключен през декември 2018 г. В него пише, че на всеки месец след един аванс от милион и нещо МОН плаща определена сума и на края на всяка година дружеството трябва да представи списък с тези деца с техните имена и годината на раждане, за да се удостовери, че са се случили. През 2020 г. има анекс към този договор, с който се премахва искането за годишна отчетност. Това означава, че когато ние влязохме в МОН, аз съм длъжен всеки месец да направя плащането, но междувременно ние направихме проверки и когато се оказа, че проблемът е сериозен, поисках да се промени ръководството там“, посочи Денков.

По думите му ръководството на търговското дружество и ръководството на МОН са тези, които са подписали договора и анексите. „Не е моя работа да кажа кой каква персонална отговорност носи. Аз не знам къде са парите, не казвам, че е злоупотребено с тях. Казвам, че не е имало нощувки. Това са фиктивни нощувки, които са докладвани на МОН. Такъв е уставът, че не мога директно да ги уволня и сменя. В момента назначаваме нови хора, с които се надявам да работим нормално. Продължаваме да осъществяваме проверки“, заяви той.

Според Денков ръководството на дружеството е на база на минимална работна заплата, но са си увеличили след второто тримесечие заплатите заради добри финансови резултати. „Срещу фиктивни почивки са си увеличили заплатите. В началото са вземали малко над 10 000 лв., а след това са си увеличили още заплатата. Това са 300 000 фиктивни нощувки за деца. Те са взели пари за това нещо, а децата не са нощували там“, допълни министър Денков. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование