Николай Павлов: Топлофикациите трябва да бъдат компенсирани

Трябва да се намери начин за компенсиране на битовите потребители за високите цени на природния газ и тока. Стои обаче въпросът как ще бъдат компенсирани топлофикационните дружества за разликата между покупната цена на природния газ от доставчика „Булгаргаз“ и продажната цена. Това каза за БНР изпълнителният директор на дружеството Николай Павлов.

„Да предположим, че те закупуват газа за 100 лева и го използват за производство на топлинна енергия и събират 50 лева. Тези 50 лева - тази разлика трябва да бъде компенсирана. А оттам насетне всички по веригата са застрашени. Всички участници по веригата трябва да бъдат гарантирани, за да може този мораториум да има успех. До утре „Топлофикация – София“ има срок да изплати дължимите на „Булгаргаз“ 125 милиона лева по фактура за настоящия месец. Те са най-големият клиент на „Булгаргаз“. Жизненоважно е те да си заплащат консумацията, за да може „Булгаргаз“ да заплаща на своите доставчици. При незаплащане могат да бъдат преустановени доставките, оттук вече цялата икономика ще пострада. България в момента има една от най-ниските цени на природния газ в Европа. Разликата между европейските пазари и тази цена, по която „Булгаргаз“ продава, е над 35%, а както вървят цените, се очертава да бъде и двойна“, допълни още Павлов.

„Мораториумът като политическо решение на парламента ще позволи на битовия потребител да заплаща електроенергията и топлинната енергия по цени, които КЕВР е утвърдил по-рано тази година. Тоест имаме замразяване на цените или отлагане на тяхната актуализация за период вероятно от няколко месеца. Очевидно в Европа има газова криза, енергийна криза. Тук, в България, кризата е по-скоро свързана с високите цени и затова не трябва да се допуска кризата на високите цени да прерасне в енергийна криза, тоест в недостиг на енергия“, каза Николай Павлов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика