„Нобел“ за химия за модифициране на ДНК (обзор)

Откритията могат да помогнат в борбата срещу рака

Лауреатките от САЩ и Франция си поделят наградата

Кралската шведска академия на науките удостои с Нобеловата награда за химия за 2020 г. французойката Еманюел Шарпантие от института “Макс Планк” за изследване на патогените в Берлин, Германия, и американката Дженифър Дудна от университета на Калифорния, Бъркли, САЩ, за “разработване на метод за редактиране на генома”, предадоха световните агенции.

“Еманюел Шарпантие и Дженифър Даудна откриха един от най-острите инструменти в генетичните технологии - генетичната ножица CRISPR/Cas9 (КРИСПР/Кас9)”, се посочва в съобщението на Кралската шведска академия на науките.

Шарпантие открива молекулата tracrRNA, използвана от някои бактерии за защита чрез разделяне на заразна ДНК. След това тя обединява усилия с Даудна за пресъздаване на тази дейност, подобна на отрязване с ножица.

“Тази технология има революционно въздействие върху науките за живота, тя допринася за разработването на нови терапии срещу рака и може да осъществи мечтата за лечение на наследствените заболявания”, каза проф. Пернила Витунг Стафсхеде, член на Кралската шведска академия и на Нобеловия комитет по химия.
“Възможността да срежем ДНК, където искаме, направи революция в природните науки”, каза тя, цитирана от Ройтерс.

“Този генетичен инструмент притежава огромна сила, която засяга всички ни”, каза Клаус Густафсон, председател на Нобеловия комитет по химия, цитиран от АП.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука