Нов кабинет със стари министри

Президентът Румен Радев ще връчи днес в 12,00 часа мандата за съставяне на правителство на Мария Габриел, а очакванията са съставът на ротационния кабинет да се запази почти същият.

Политолози допускат, че коалиционното споразумение може да се подпише и след евроизборите

ГЕРБ-СДС подкрепят правителство, “с което Мария Габриел ще може да работи”

Има стабилно парламентарно мнозинство

Правителството с премиер Мария Габриел ще запази почти същия състав като кабинетът “Денков”, бяха категорични пред “Труд news” народни представители от ГЕРБ-СДС и ППДБ. Утре в 12,00 часа вицепремиерът Габриел ще получи проучвателния мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев, а партиите ще изглаждат както досега в Народното събрание текущи въпроси, тъй като следващата ротация трябва да се случи през декември и не бивало да се губи повече време. Политолози допуснаха, че коалиционно споразумение може да бъде подписано или допълвано с анекси и след европейските избори.

Депутати от мнозинството видяха знак за успешна ротация и от проведената съвместна среща на Денков и Габриел с Вселенския патриарх Вартоломей, на която отново е била обсъдена правителствената ни политика за пълна солидарност на България с Украйна. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че в пленарна зала ще подкрепят кабинет, “с който Мария Габриел ще може да работи”.

От заявките за поголовни смени на министри, през пропорционално разпределяне на министерства, Мария Габриел и Николай Денков са настояли да се запази сегашното правителство, като до последния момент не беше ясна съдбата само на министъра на отбраната Тодор Тагарев, който си спечели много критики от ГЕРБ-СДС и ДПС през последните седмици заради забавената помощ за Украйна. Но в същото време отново Борисов се въздържа от критики към Тагарев и заяви, че ще гласува и неговата номинация, стига Габриел да е за оставането му в министерството на отбраната.

От ГЕРБ-СДС оставили преценката на Мария Габриел, че Асен Василев ще продължи да е министър на финансите при строг парламентарен контрол.

Категорично ще има смяна в здравно министерство, тъй като проф. Христо Хинков не спечели подкрепа нито от Николай Денков, нито от Мария Габриел, но Хинков ще бъде сменен от някои от заместниците си като фаворит е Илко Гетов.

“Това управление ще има много повече вид на коалиция, стъпила на широко споразумение, което в детайли да разписва процедури и решения и което да даде някакъв механизъм на това мнозинство, за реализиране на политически приоритети и намерения”, коментира правителството “Габриел” политологът доц. Стойчо Стойчев.

“Имаме коалиционно правителство по всички правила на демокрацията, независимо кой как го нарича, както и стабилно парламентарно мнозинство. Сега обаче дойде момент, в който всички ние искаме по-ясни правила за съществуване на тази коалиция. Ако се запазят добрите отношения, след евроизборите управляващите ни дължат по-ясни правила и някаква форма на коалиционно споразумение”, допусна политологът проф. Светослав Малинов.

Припомняме, че преговарящите екипи на ППДБ и на ГЕРБ-СДС поискаха малко време при консултациите с президента Румен Радев и първоначално той беше насрочил връчването на първия мандат за петък - 15 март от 17,00 часа. Заради кончината на патриарх Неофит и двудневния национален траур, конституционната процедура с първия мандат бе пренасочена за утре.

Основните спорове между ППДБ и ГЕРБ-СДС за постовете в регулаторите очевидно ще се решават в парламента по време на лидерски срещи.

Интензивните преговори преди седмица не дадоха особен резултат и по отношение на коалиционната формулировка на сглобката. Разговорите започвали в нормален тон, но се въртели в омагьосан кръг как да се нарича съвместното управление, като от ППДБ не искали да е коалиция, нито пък в словосъчетанието да има обща или съвместна програма.

И двете формации продължават да имат различия за срока на ротацията, тъй като имаше идея от ГЕРБ-СДС да се разпише управленска коалиционна програма за оставащото време от мандата на Народното събрание, но от ППДБ поискаха да има нова смяна на премиерите през декември, а след това можело да се помисли за по-дълъг срок.

Форсира се строителството на трасета от Гърция към България и от България към Румъния

Асен Василев остава финансов министър заради газ, Украйна и цените на електроенергията

Увеличават капитала на “Булгартрансгаз” ЕАД

Форсирането на газовите коридори посока юг-север и евентуална спешна актуализация на бюджета заради цената на тока са част от аргументите, които надделели Асен Василев да продължи да е финансов министър и след ротацията.

Асен Василев ще продължи да бъде финансов министър и след ротацията въпреки упоритите слухове за неговата смяна през последните седмици, както и откритите критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за бюджетната му политика. Рязка смяна във финансовото министерство на този етап не било желано, тъй като буквално след броени дни може да се наложи актуализация на бюджета.

Форсира се изграждането на газови коридори, за да се помогне на Украйна, коментираха пред “Труд news” депутати от ГЕРБ-СДС и ППДБ. Те обаче не пожелаха да потвърдят или отрекат дали при следваща ротация Асен Василев няма да се окаже министър-председател, каквито неофициални коментари има от седмица от ПП.

Спешното изграждане на вертикални газови коридори в точката Кулата/Сидирокастро, в посока от Гърция към България, и в точката на междусистемно свързване Негру Вода 1/Кардам, в посока от България към Румъния, са ключова част от цялостната визия на Вертикалния коридор за пренос на допълнителни обеми природен газ в посока от юг на север. България влезе във вертикален газопреносен коридор с още шест източноевропейски държави, с оглед на предстоящото преустановяване на транзита на руски газ през Украйна.

В парламента беше решено “Български енергиен холдинг” ЕАД в срок до 01.05.2024 г. да увеличи капитала на “Булгартрансгаз” ЕАД с 200 000 000 лева, а средствата от увеличението на капитала да се използват от “Булгартрансгаз” ЕАД целево за подготовката и реализацията на проектите. Народното събрание възложи на министъра на финансите да предприеме необходимите действия, съответно проектите и държавните гаранции в размер до 625 000 000 лева, съответстващ на оставащото необходимо финансиране, да бъдат включени в разчетите на проекта на закон за държавния бюджет за следващата година, както и в проекта на актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за съответния период.

Отделно, от ГЕРБ-СДС и ДПС настояха с решение на Народното събрание да се задължи министърът на финансите да насочи 1 млрд. лева към Фонда за гарантиране на енергийната система (ФСЕС). “Асен Василев източи 847 милиона от ФСЕС - пари, които бяха остатъци от европейските фондове, неусвоени пари, които можеха да се използват за енергийни компенсации. Тези пари бяха изхарчени незнайно за какво”, заяви председателят на енергийната комисия Делян Добрев. Депутати коментираха, че сумата не е заложена в бюджета и за отпускането на средствата може да се наложи актуализация му, а Фондът за гарантиране на енергийната система генерира допълнителен дефицит.

Вицепрезидентът Илияна Йотова: Бих била наистина много доволна, ако получим папка с отговорни хора

Бих била наистина много доволна, ако получим папка със сериозен Министерски съвет, с отговорни хора - знаещи и грамотни, които ще работят за всички нас и няма да работят за себе си. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти в Одрин, където бе на посещение в неделя и откри барелеф на отец Александър Чъкърък в българската църква “Св. Георги”.

По отношение на правителството винаги съм казвала, че България има нужда от стабилно правителство, заяви Йотова, цитирана от БТА и добави, че не е оптимист за съставянето на кабинет.

“Смятам, че уважението, което дължахме на патриарх Неофит, накара тези дни политиците да бъдат по-смирени. Да избегнем политическите коментари. Има моменти в живота, в които трябва просто да сведем глава”, отбеляза още вицепрезидентът. “Нека никога повече да няма кървави писма за министри, чистки, нека да видим какви са реалностите с бюджета, защото консултациите между политическите партии показаха, че това което се показва публично като бюджетни параметри, не е истина. Надявам се да дойдат с пълна папка”, посочи Йотова.

По думите є това са “може би най-тайните консултации в рамките на един бъдещ кабинет и това не прави чест”.

“Правителството не функционира само за себе си, то трябва да работи за всички нас и трябва да бъде видимо как се конструира и върху какви принципи”, заяви Йотова.

“Говори се за постове, за хора, за разпределение, за проценти, за надскачане вътре в сегашния кабинет. Всичко това говори за нестабилност”, каза Йотова и допълни, че тази нестабилност е “не само лош знак за нашите европейски партньори, но и прави всички нас много несигурни”.

Боряна Димитрова, “Алфа Рисърч”: Предсрочните избори са нежелана опция

ГЕРБ-СДС са в по-печеливша позиция

Обществените очаквания не са в посока предсрочни избори, те са нежеланата опция, каза пред БНР социологът от “Алфа Рисърч” Боряна Димитрова и подчерта, че най-големият дял - 40 процента от анкетираните в последното проучване на агенцията заявяват, че биха предпочели и смятат, че най-доброто към този момент е да се осъществи ротацията, а едва около 20 на сто са за бързи предсрочни избори. “Сигналите, които идват от преговарящите страни, са, че правителството ще продължи да действа в ротационния си вариант и с някои съществени промени, които предстои да излязат на сцената”, коментира Димитрова. По думите є при предсрочни избори ГЕРБ-СДС са в по-печеливша позиция, което им даде самочувствието на по-острия тон и на поставяне на условия в преговорите.

“При национални избори, дори и да са 2 в1 с европейските, но там, където фокусът ще е върху националната проблематика, позициите на ГЕРБ-СДС пред ППДБ са около 5 - 5,5 процента по-високи, според проучването на “Алфа Рисърч”, уточни Боряна Димитрова и добави, че в преговорите и двете страни се опитват да отвоюват максимално добри позиции за себе си. ДПС не присъства с “познатото шумно поведение” на Делян Пеевски в медиите в периода на преговорите за ротацията, но не е незаобиколим фактор, защото решенията и оттук нататък ще влияят, тъй като има решения, които ще изискват мнозинство с 2/3 от гласовете в парламента, отбеляза още Димитрова. Тя смята, че големият проблем на ППДБ е липсата на естествени съюзници в Народното събрание: “Те се опитват да го решават, включително и с изваждането на БСП от ИТН и “Възраждане”, но нямат ходове как да наложат някаква цел, която са си поставили”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика