Нов хепатит атакува деца под 10 години

Предстои епидемиологично проучване как се е стигнало до заразяването.

Бургас в паника след първия регистриран случай

Лекарите нямат обяснение защо болестта поразява черния дроб на малчуганите

В страната няма съмнителни случаи

Страх и паника обзе родители и доктори в страната след съобщението за първи регистриран случай на мистериозния хепатит у нас, засягащ предимно деца под 10 години. Педиатри казаха пред “Труд”, че няма нито обяснение от какво се причинява болестта, нито защо атакува малчуганите, при които черният дроб е най-съхранен, тъй като не е подложен на различни отрови.

В Бургас паниката е най-голяма, след съобщението на здравния министър Асена Сербезова, че първият регистриран случай на мистериозния хепатит е при дете от морския град.

“Изпратили сме проби за анализ в лабораторията в столицата на 3- ти май. Резултати обаче още няма. Става въпрос за момченце, над 4 години”, обясни пред “Труд” д- р Иван Йотов, шеф на Инфекциозно отделение в Бургас.

Детето е лежало седмица в отделението и е било изписано в стабилизирано общо състояние с препоръки за домашно лечение, коментира заместник-директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Светослав Тодоров.

“Повод за притеснение няма, защото това е единичен и първи случай. В изпълнение на заповед на министъра и РЗИ, съмнителните проби се изпращат в Националния център по заразни и паразитни болести. Към този момент все още няма окончателно потвърждение за изпратената проба”, обясни още д-р Тодоров.

Момченцето е лекувано в здравното заведение близо седмица - било с обща отпадналост, повишена температура, пожълтяване на кожата и изключително завишени стойности на чернодробните ензими.

Лекарите са обяснили на родителите при изписването, че при най-малки нови признаци на отпадналост или пожълтяване, трябва веднага да ги потърсят отново. В детската градина, която детето е посещавало, също са уведомени да бъдат много внимателни.

“Семейството и децата, с които бургазлийчето е контактувало, ще бъдат наблюдавани”, каза пред “Труд” д-р Мирослава Киселкова от РЗИ.

Това не означава че ще им бъдат взети проби, а повишено внимание. Дадени са насоки на родителите, ако някое дете, прояви съмнителни симптоми, веднага да бъде потърсен педиатър или личен лекар и той трябва да прецени да се пуснат ли за изследване чернодроните ензими.

В НЦЗПБ се изследват три проби, взети от детето - кръв, като от нея се отделя серум за изследване, гърлен секрет, фекална проба.

Предстои епидемиологично проучване как се е стигнало до заразяването.

Проверка на “Труд” в различни райони от страната установи, че няма регистрирани подобни случаи, нито съмнения за такива.

Проверяват за аденовируси

Във Варна правят допълнително изследване

Даниела Фархи,
ТРУД, Варна

Постъпващите в инфекциозната клиника във Варна деца с неуточнени хепатити вече се изследват и за аденовируси, за да се прецизира диагностиката.

Промяната е въведена след регистрираните случаи на нов вид остър хепатит при подрастващите и указания на СЗО.

“Засега нямаме такива съмнителни случаи и не сме изпращали проби в НЦЗПБ”, съобщи началникът на клиниката доц. Диана Радкова.

Тя допълни, че през март са лекували дете на 11 г. с неуточнена жълтеница, което е имало антитела за автоимунен хепатит и е било преместено в столичната детска гастроентерология.

Какви са симптомите

Болестта започва с бързо и внезапно влошаване на общото състояние, пожълтяване най-напред на склерата на очите, след това и на кожата; потъмняване на урината и избледняване на изпражненията. Гадене, придружено с повръщане има при поне половината от случаите. Едва при една трета от заболелите е регистрирана повишена температура.

При изследвания показателите на чернодробните проби са много завишени.

Доц. Атанас Мангъров, пред “Труд”: Това напомпване на страх в момента е необяснимо

Говорим за 150 до 200 случая в целия свят, като хепатит означава възпаление на черния дроб. В случая не е ясно каква е причината за възпалението на черния дроб. Казват, че не е нито А, нито В, нито С, нито D вирус. Никой от известните досега причинители на хепатит, което колко е достоверно, никой не може да каже. При част от случаите се установяват аденовируси, специално един аденовирус F41 и няма установена причинно-следствена връзка. Цялото това напомпване на страх в момента е необяснимо и мисля, че не трябва да се прави. За нашата страна няма случай някой да е стигнал до транспантация. Токсичният хепатит е нещо съвсем друго, там има специфична констелация на ензимите, които дават основание да се мисли, че става дума за хепатит, предизвикан от някаква интоксикация. Но в случая не става дума за нещо такова. Ние всъщност сме имали случаи на хепатит при деца, за които не е доказано, че е причинен от вирусите на хепатит А, В, С... Тези случаи просто са останали неизяснени. Но за момента няма нищо и който и каквото да каже, за момента си смуче неща от пръстите, просто за да коментира.

Проф. Тодор Кантарджиев, пред “Труд”: Най-много аденовируси има през пролетта и лятото

Ваксина има само срещу един вид хепатит - тип А. От инфекциозните хепатити особено важно значение имат вирусните хепатити, които се причиняват от: хепатитен вирус А (HAV); хепатитен вирус В (HBV);хепатитен вирус С (HCV), хепатитен вирус D (HDV); хепатитен вирус Е (HEV).

При хепатит А и Е основният механизъм на заразяване е орално-фекалният. Хепатити В, С и D се предават предимно кръвен и по полов път.

Новият хепатит, регистриран предимно при деца, не е от нито един от тези видове. Предполага се, че е свързан с определен вид аденовирус.

Два от аденовирусите, които се предават чрез храна, вода и т. н. - 40 и 41 могат да предизвикат разстройство и възпаления в храносмилателната система. Англичаните са установили, че аденовирусът 41 го има при висок процент от болните деца. За да има по-широк поглед Световната здравна организация е препоръчала всички деца със симптоми на остър хепатит да се проучват обстойно - ако хепатитът не е причинен от нито един от познатите вируси, се търсят и аденовируси. А най-много аденовируси има през пролетта и лятото. Профилактиката е често миене на ръцете или обтриването им с мокри кърпички с хлорхексидин.

Доц. Любомира Николаева-Гломб, вирусолог, пред “Труд”: Огнища у нас няма

Щом едно заболяване го има някъде, България не е остров - ще го има и у нас. Взети са мерки, направена е организация, подготвени сме.

Свикнали сме инфекциозните хепатити да са причинявани от 5 вируса - A, B, C, D и E; в случая с новия хепатит маркерите за тях са отрицателни.

Мистериозният хепатит е този, при който не се разпознава досега познатите хепатитни вируси. Огнища на този хепатит у нас няма.

Над 228 са случаите в света, според СЗО, като само при два случая има връзка.

У нас личните лекари и здравните инспекции са получили указания как да действат в случай на съмнение за тежък остър хепатит при деца. Наричат този хепатит “мистериозен”, защото все още не е установено какво го причинява. И въпреки опитите да се свърже с един от аденовирусите засега не е доказана пряка връзка.

Заболяването в Европа и САЩ

При пет от случаите са направени чернодробни трансплантации

На 5 април 2022 г. Великобритания докладва към СЗО за увеличаване на случаите от остър хепатит с неизяснена етиология при деца под 10 години от Шотландия. До 20 април случаите са 111 и са докладвани от цяла Великобритания.

Това са случаи на предходно здрави деца, на възраст от 2 до 5 години, които са хоспитализирани поради проявата на симптоми на остър хепатит - жълтеница (74%), повръщане (73%), побелели изпражнения (58%), диария (49%), гадене (39%) и температура (29%); и силно завишени стойности на чернодробни ензими. При никое от децата не е докладвано наличие на имуносупресия. При някои от случаите гастроинтестиалните симптоми са присъствали в седмиците преди хоспитализирането. Общо при 8 от всички докладвани случаи са се развили усложнения, налагащи чернодробна трансплантация. Във всички останали случаи инфекцията е завършила с благоприятен изход.

Проведените до момента микробиологични изследвания са установили положителни резултати по отношение на аденовирус (75%), като типиране на вируса е направено при 11 от случаите и е доказан аденовирус тип 41F. 16% от децата при хоспитализирането са дали положителен резултат за COVID-19 (отминала или настояща инфекция) като при малък процент е установена коинфекция с аденовирус. Поради установения от диагностичните лаборатории повишен процент положителни тестове за аденовирус при деца за същия период от предходните години е изказана хипотеза, че предполагаем причинител на остър хепатит при деца може да е инфекция с аденовирус. Подобна тенденция е установена и по отношение на ентeровирус, човешки метапневмовирус, риновирус и норовирус при деца под 10 години, а също и за респираторен синцитиален вирус.

Заболяването е доста рядко и доказателства за предаването от човек на човек остават неясни, в резултат на което рискът не може да бъде точно оценен. Като се имат предвид съобщените случаи с остра чернодробна недостатъчност, потенциалното въздействие върху засегнатата педиатрична популация се счита за високо.

Европейският Център за контрол на заболяванията изиска от всички страни от ЕС/ЕИО да засилят информираността относно случаи на тежък остър хепатит при деца с неизяснена етиология и да докладват за всички потвърдени и възможни случаи.

В 12 страни от ЕС са докладвали за спорадични случаи - Австрия (2), Белгия (2), Дания (6), Франция (2), Германия (1), Ирландия (5), Италия (17), Холандия (4), Норвегия (2), Полша (1), Румъния (1) и Испания (12), като общо при 5 деца се е наложила чернодробна трансплантация.

Световната здравна организация и американските здравни служби съобщават за нарастващ брой деца, заболели от тежка форма на хепатит.

В щата Алабама беше установен първият случай на заболяването в САЩ преди около 20-ина дни, но вече се съобщава за повече от 20 случая на деца с тежък хепатит и в Делауер, Илинойс, Ню Йорк, Северна Каролина и Уисконсин.

Най-малко 4 от тези деца се нуждаят от чернодробна трансплантация, а има и едно починало дете.

Теориите за произхода

Пандемията е снижила имунитета на децата

Вирусите си “сътрудничат”

По време на ограниченията децата стояха затворени у дома и това може да е довело до понижаване на имунитета им, смятат учени.

От началото на регистрираните случаи учените от различни държави разсъждават върху теориите за произхода на мистериозното заболяване. Все по-често се появяват изказвания, че медиците търсят причините в ролята на пандемията от коронавирус и по-скоро от противоепидемичните мерки. Експерти изказват хипотезата, че заболяването може да е свързано с понижаване на имунитета към аденовируса, причинител на обикновената настинка, поради двегодишните ограничения, свързани с пандемията, с последиците от коронавирусна инфекция или дори с мутирала форма на един от тези вируси.

“Каквато и теория да поддържате, тя трябва да е резултат от огромното събитие в областта на общественото здраве през последните две години”, казва Аластър Сътклиф, професор по обща педиатрия в Университетския колеж в Лондон, цитиран от “Файнейшъл Таймс”. И допълва: “Това е твърде голямо съвпадение - или става дума за спад на имунитета срещу аденовируса, или аденовирусът си сътрудничи с коронавируса, за да предизвика хепатит, но пандемията вероятно има роля.”

Преди дни изданието посочи, че в страните от Северното полукълбо е регистрирано рязко повишаване на заболеваемостта от общи вируси - като аденовирус, риновирус и варицела и то на фона на облекчаването или премахването на ограничителните мерки срещу коронавируса. 

Уил Ървинг, професор по вирусология в Университета в Нотингам, заяви, че е възможно “празният слой имунитет”, останал от намалените социални контакти, да направи въздействието на аденовируса “по-опустошително”.

Учените отбелязват, че аденовирусът представлява група вируси, които обикновено се свързват със симптоми като упорита кашлица, конюнктивит или диария, но много рядко причинява хепатит, но почти никога при здрави деца.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве