Новата мания на хората към фондовите борси

Американците са вложили над 1 трилион долара в акции по целия свят през 2021 г.

Взимат заеми, за да купуват акции

Дребните инвеститори в САЩ може да се разбунтуват

Вложиха повече отколкото за 20 години

Дребните инвеститори в САЩ, които стояха встрани от фондовата борса години наред, се втурнаха да купуват акции след срива, предизвикан в началото на пандемията. Оттогава купуват при всяко дъно с нарастващ ентусиазъм. Те представляват не само нова кохорта от инвеститори, но и нов гласуващ блок, увеличавайки риска от популистка реакция, ако пазарът тръгне надолу, пише за Файненшъл Таймс Ручир Шарма, главен глобален стратег на Морган Стенли Инвестмънт Мениджмънт.

Регулаторите изиграха голяма роля за тази мания. Получили държавни парични помощи и свежа ликвидност от централните банки, новите инвеститори започнаха да изливат част от приходите си на пазарите. Повече от 15 милиона американци са изтеглили приложения за борсова търговия по време на пандемията, като много от тях са младежи, които купуват книжа за първи път. Дребните инвеститори бяха хиперактивни и в Европа, удвоявайки своя дял в дневния обем на търговия, както и на развиващите се пазари от Индия до Филипините.

Само американските инвеститори са вложили над 1 трилион долара в акции по целия свят през 2021 г., три пъти повече от предишния рекорд и повече от предходните 20 години взети заедно. След като се бяха оттеглили през последното десетилетие, американските домакинства изпревариха корпорациите като основен двигател за нетното търсене на акции. Сега те притежават 12 пъти повече акции от хедж фондовете.

“Интересът на дребните инвеститори”, измерен чрез интернет търсенията на пазарни новини и трейдърски платформи, продължава да нараства.

Уви, връщайки се към краха от 1929 г., една обща черта на бичите пазари е, че дребните инвеститорите се включват твърде късно. Днес те продължават да купуват, дори когато хора от корпоративните среди, които се предполага че разполагат с вътрешна информация, продават в рекордни количества. Ако пазарът се обърне рязко, фактът, че високопоставени изпълнителни директори са предприели мерки, за да намалят своите рискове навреме, ще послужи само за насърчаване на възмущението сред по-малките инвеститори, които не са го направили.

Но вместо да призоват за предпазливост, демократите и републиканците, в рядка двупартийна демонстрация на единство, приветстваха “демократизацията” на пазарите и защитиха правото на американците да спекулират на воля.

Друг предупредителен знак за предстоящи проблеми на пазарите са мащабните заеми за купуване на акции, или покупки на марджин. Нетният марджин дълг в САЩ възлиза на 2% от БВП, връх откакто започва да се води статистика преди три десетилетия. Голяма част от него се пада на дребните инвеститори: техните заеми за купуване на акции нараснаха с над 50% през последната година до рекордни нива, точно както се случи преди сривовете през 2001 и 2008 г.

Демократизацията на пазарите би била положителна, ако рисковете се управляваха разумно. Но много дребни инвеститори правят своите залози по силно спекулативен начин, например като купуват еднодневни кол опции или акции с ниска номинална стойност, които изглежда лесно да поскъпнат. Странен знак за обърканите времена е да слушаме как отявлени социалистически политически лидери защитават екстремното капиталистическо поемане на риск от клас инвеститори, който включва много гласоподаватели с по-ниски и средни доходи.

Резултатът е пазар, който е исторически надценен, с прекалено много вложители и в може би безпрецедентна степен политически запалим. Американците сега имат необичайно високо ниво на спестявания и делът на акциите в техните портфейли е на историческия рекорд от 1950 г.

Нищо от това не предвещава непременно катастрофа. Дори някои от най-опитните инвеститори осъзнават, че няма алтернатива на притежаването на акции при толкова ниските лихви. Но след като направиха толкова много, за да предизвикат тази мания сред дребните инвеститори, правителствата и централните банки могат да се сблъскат с голяма обществена реакция, когато тенденцията се обърне и следващият мечи пазар неизбежно настъпи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари