Новите безработни са хора без квалификация

Мерките срещу раз пространението на Covid-19 оказаха влияние на редице сфери от икономиката на страната. Преглед на ситуацията в страната е напревен в изданието на Министерството на финансите „Българската икономика“:

Пазар на труда

Тенденцията на намаляване на броя на регистрираните безработни, започнала от средата на май, се наблюдаваше и през септември. В края на месеца регистрираните безработни достигнаха 236 058 души. Нарастването на годишна база се забави, възлизайки на 63 хил. повече безработни, в сравнение със същия месец на 2019 г. През септември новорегистрираните безработни бяха почти изключително хора без конкретна квалификация (около 85% от входящия поток през месеца, докато обичайният им дял е между 45% и 50%), посочват от МФ.

Краткосрочна бизнес статистика

През септември показателят за бизнес климата се подобри леко с 0,8 пункта, докато възстановяването на доверието на потребителите достигна 2.7 пункта за втори пореден месец. По сектори нарастването на бизнес климата се дължеше на по-добри оценки за текущата ситуация в търговията на дребно, където и очакванията за обема на продажбите също бяха благоприятни.

Инфлация

През септември инфлацията спрямо август беше отрицателна от 1,2% и се дължеше на сезонни фактори при цените на няколко групи услуги. Общият спад в цените на услугите беше 4%, формиран от международните полети, пакетните услуги за почивка и туристически пътувания в страната, както и услугите по краткосрочно настаняване. Намалението на цените при тях в рамките на месеца се дължеше на сезонни фактори в търсенето, поради края на летния сезон.

Общата инфлация за септември спрямо съответния месец на предходната година остана непроменена спрямо август: 0,6%. Промените по групи стоки на годишна база също бяха минимални. Инфлацията при храните намаля до 4% през септември, при 4,2% през август, а спадът в цените на енергийните стоки леко се сви до 8,2% от 8,3% предходния месец. Базиснатаинфлация за 12-те месеца до края на септември е 1,8% при 1,9% до края на август. От нейните компоненти инфлацията при услугите остана без промяна: 2,1%, повишението при преработените храни намаля до 3,4% от 3,7% през август, а неенергийните промишлени стоки отново се върнаха на спад от 0,1% при 0% инфлация през август.

Външен сектор

През юли търговският баланс продължи да се подобрява, като месечният дефицит се сви до 10,8 млн. евро. Спадът на износа на стоки от 8,3% бе по-малък от този на вноса: 15,2%. Приходите от посещения на чуждестранни туристи намаляха с 68,9%, а от износа на транспортни услуги – с 57,6%. 
Обемът на преките чужди инвестиции (ПЧИ) нарасна значително през месеца. Причина беше увеличението на отпуснатото финансиране на нефинансови предприятия от чуждестранни компании. От началото на годината обемът на влизащите в страната ПЧИ достигна близо 1,5 млрд. евро при 906,3 млн. евро за същия период на 2019 г.

Финансов сектор

По гаранционната програма през Българската банка за развитие за предоставяне на безлихвени заеми на физически лица, засегнати от пандемията, през месец август бяха одобрени над 11,7 млн. лв. Общата стойност на договорените заеми по програмата към края на август е 70,7 млн. лв.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика