Новости в закона влизат в сила преди празниците

В навечерието на Коледа ще влязат в сила измененията в Закона за административните нарушения и наказания, които бяха приети преди година с ДВ бр. 109 от 22.12.2020 г. Освен тях, нова унифицирана уредба вече има и по отношение на отказите на водач да се тества за алкохол или наркотици, след като Върховния административен съд прие свое тълкувателно решение по темата.

Санкцията “безвъзмезден труд”

Особеното при санкцията „безвъзмезден труд в полза на общественото“, която влиза в сила и в ЗАНН е, че тя ще може да се налага едновременно и с друго наказание. Тоест даден тежко провинил се нарушител може да бъде наказан както с определен брой часове безвъзмезден труд, така и с глоба.

Засега законодателят не е разписал „безвъзмездния труд“ да се прилага конкретно за системни нарушения по Закона за движение по пътищата, но с промените в ЗАНН има и други нововъведения, които също касаят и водачите. Това са допълнителни удължени срокове по отношение на:

- депозирането на Възражение срещу съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ - от 3 дни сега на 7 дни;

- обжалването на наказателните постановления от 7 дни сега на 14-дневен срок;

- отправяне на предложение до административно-наказващия орган за сключване на споразумение в 14-дневен срок от връчване на АУАН, когато не се оспорва вината, но са налице обстоятелства за намаляване на първоначално определеното наказание, каквато възможност досега нямаше.

- За сметка на горното, е удължен на 5 години максималният срок за забрана за упражняване на определена дейност - например управление на МПС, от досегашните 2 години, когато водачът е санкциониран заради употреба на алкохол или наркотици или техни аналози. Последното пряко кореспондира с последното тълкувателно решение на ВАС (виж по-долу).

Санкцията „безвъзмезден труд в полза на обществото“ е нова за ЗАНН, но е позната на българското администратино-наказателно право от доста години, като под някаква форма тя биваше налагана и по Указа за борба с дребното хулиганство и по Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия. Фигурира, разбира се, в Наказателния кодекс, като част от пробационните мерки.

Специфичното при налагане на тази санкция по ЗАНН обаче е това, че наказанието не се налага от самия административно-наказващ орган, а той само прави предложение и внася преписката в компетентния районен съд, който се произнася по казуса. Решението на районния съдия ще подлежи на касационно обжалване пред административния съд, в чиито район е постановена санкцията, като това решение ще е окончателно.

Наложената санкция „безвъзмезден труд в полза на обществото“ следва да се контролира от пробационен служител по постоянния адрес на нарушителя. Друг е въпросът, дали тези пробационни служби имат достатъчен капацитет и служители, за да извършват тази дейност и по новите им задължения, тъй като и към момента са налице данни, че те са претоварени. Последното, очевидно поставя под въпрос ефективния контрол върху мярката и дали тя ще се изпълнява качествено.

Друга особеност на нововъведения режим е, че санкцията „безвъзмезден труд“ следва да кореспондира с професията на нарушителя - с други думи, не следва на компютърен специалист да се наложат например „100 часа работа като санитар в болнично заведение“, тъй като очевидно, последният не е квалифициран за това и подобна санкция би създала повече проблеми, включително и за околните, отколкото да бъде полезна. Няма пречка обаче, компютърният специалист да бъде изпратен в болнично заведение, за да подпомогне системния администратор там.

Друга съществена особеност на санкцията е нейната продължителност - наказанието „безвъзмезден труд в полза на обществото“ не може да бъде по-малко от 40 часа и повече от 200 часа годишно, за не повече от две последователни години. То се изпълнява в извънработно време, когато нарушителят работи по трудов договор, като също така може да се изпълнява и в единия от почивните дни за седмицата, а също и в празнични дни.

В заключение може да се каже, че за ефективността на тази мярка бихме могли да бъдем по-скоро скептични, предвид усложнената процедура по налагането на санкцията, ниския капацитет на пробационните служби и, разбира се, давността за реализирането на подобно наказание. Последното отпада, ако в 6-месечен срок от налагането му, не се премине към неговото изпълнение.

Тълкувателното решение на ВАС по отказите за проверка за алкохол и наркотици

Изключително важно е тълкувателното решение на Върховния административен съд, постановено във връзка с отказите за проверка за алкохол или наркотици по чл. 174, ал. 3 от от Закона за движението по пътищата.

Независимо от обратното становище - че става дума за едно нарушение, а не за две, изразено от Висшия адвокатски съвет, противоречивата съдебна практика до момента и няколкото особени мнения на магистрати по делото, вече задължително ще се определят двойния размер на санкцията (досега 2 г. и 2000 лв. глоба) на водач, който откаже да му се извърши проверка за наличие на алкохол и/или наркотици в кръвта.

Очевидно, водачите ще трябва да бъдат много внимателни, особено при интензивните проверки на КАТ по празниците, дори и когато, от тяхна гледна точка, имат обективни основания да откажат подобна проверка - например липса на нов, неизползван накрайник на „дрегера“, съмнения за липса на стерилност на полевия тест за наркотици, използван от служители на КАТ и др.

До известна степен нелогично в случая е, че за отказ за тестване (което не предполага автоматично, че въпросният водач непременно е употребил алкохол или наркотици, а по-други причини, като посочените малко по-горе - б. а.) санкцията вече ще е 4 години лишаване от право за управление на МПС и 4 000 лв. глоба. Докато съгласно НК, за безспорно употребил алкохол водач - наличие на над 1,2 промила алкохол, е предвидена санкция от хиляда до пет хиляди лева глоба, когато лицето е с чисто съдебно минало (прилага се чл. 78а НК, като при първо нарушение наказанието „лишаване от свобода до 3 г.“ се заменя с административно наказание - глоба от хиляда до пет хиляди лева).

Водачите трябва много да внимават при засилените проверки на КАТ за алкохол и наркотици по Коледа и Нова година 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи