Нойшванщайн – замъкът от приказките на Дисни

Замъкът Нойшванщайн е един от най-емблематичните замъци в света. Той се издига драматично от скала в гориста местност в провинция Бавария в Германия. С множеството си кули и впечатляващ екстериор Нойшванщайн прилича на приказен средновековен замък. Нойшванщайн, наред с други европейски замъци вдъхновяват дизайна на замъка на Спящата красавица в Дисниленд в Анахайм, Калифорния. Той е толкова популярен и толкова екстравагантен, че дори е финалист при избор на новите седем чудеса на света. Лесно е да се разбере защо е толкова популярна туристическа дестинация и е в списъците на толкова много хора за места, които искат да видят преди края на живота си.

Каква е историята на замъка на Дисни?

Замъкът Нойшванщайн е мечтата на баварския крал Лудвиг II. Лудвиг е очарован от оперите на немския композитор Рихард Вагнер, които прославят германски митични богове и легендарни герои. Лудвиг планнойнира замъка с архитект Едуард Ридел и съдействието на Кристиан Янк, театрален дизайнер. Структурата отразява както готически, така и романски елементи от Средновековието, периода от около 400 г. сл. Хр. до 1400 г.

Името на замъка Нойшванщайн означава „Нова лебедова песен“. Това е още една препратка към една от оперите на Рихард Вагнер, „Рицарят лебед“.

Нойшванщайн е изграден от сив гранит. Строежът започва през 1869 г. и завършва през 1886 г., годината на смъртта на краля. Замъкът никога не е завършен.

В своята романтична визия за замъка Нойшванщайн Лудвиг е силно повлиян от замъка Вартбург, средновековна крепост в Германия. Вартбург е сцена за операта Tannhäuser на Вагнер (1845). Високото разположение на Нойшванщайн дава на посетителите панорамна гледка към заобикалящата невероятна природа, което допринася замъкът да се превърне в една от най-популярните туристически атракции в Германия.

Интериорът на замъка отразява страстта на Лудвиг към Средновековието. Художници изрисуват стените на безбройните стаи и вестибюли със сцени от немски митове и легенди. Мрамор, позлатена ламперия и гоблени също украсяват част от стаите.

Замъкът е вдъхновен от средновековната архитектура, но всъщност е много напреднал в технологиите си за времето. Епичният замък има течаща вода и дори има топла и студена вода в кухнята. Замъкът дори има телефон и асансьор и дори е отоплен! Разбира се, в наши дни това е нищо, но тогава тези нововъведения са абсолютно нечувани.

Спалнята на Лудвиг е доминирана от гигантско легло в готически стил, украсено със сложни резби. Тронната зала, в която няма трон, прилича на църковен интериор и включва голям мозаечен под и полилей, който прилича на огромна корона. Залата на певците има изящно декориран таван и много впечатляващи полилеи и свещници. Салонът е украсен със сцени от операта „Лоенгрин“ на Вагнер.

Лудвиг II обаче живее в замъка си само 172 дни. При смъртта му през 1886 г. "новата крепост" все още не е завършена. Крепостта е започната, но остава недовършена; "дамските стаи" от южната страна на горния двор са завършени в проста форма до 1891 г.

Замъкът има и тъмно минало. Приказната крепост служи като склад на нацистите по време на Втората световна война. Между 1940 и 1945 г., докато нацистките служители пренасят откраднати ценности и скъпоценни произведения на изкуството в Германия, те съхраняват най-ценните си притежания в замъци като замъка Нойшванщайн. Той е идеалното стратегическо място, на безопасно разстояние от Берлин и далеч от австрийската граница.

Късмет е, че замъкът е толкова известна туристическа атракция, защото всяка година струва на провинция Бавария над 14,5 милиона евро. Това е така, защото се нуждае от непрекъсната подпръжка, за да бъде запазен в сегашното си състояние. Климатът в региона е много суров и основите на замъка са изложени на риск части от постройката да паднат по планинския склон, така че скалите непрекъснато се обезопасяват и стабилизират.

Всеки, който е пътувал много, няма да се изненада от факта, че в замъка не е разрешено да се правят снимки. Въпреки факта, че замъкът Нойшванщайн е най-фотографираната сграда в цяла Германия. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл