Норвегия №1 по медали от Пекин

Норвегия очаквано завърши на първо място в класирането по медали на зимните олимпийски игри в Пекин. „Викингите“ взеха рекордните 16 титли, а са №1 и по общ брой отличия – 37. Последното бе дело на ски бегачката Терезе Йохауг, която откри сметката две седмици по-рано в скиатлона. Сега 33-годишната спортистка спечели масовия старт на 30 км като остави на 1:43 минути американката Джесика Дигинс и 2:33 мин Керту Нисканен (Финландия), а след финала обяви, че това е последната олимпиада в кариерата й. До Пекин Йохауг нямаше златен медал в индивидуална надпревара, тъй като кариерата й премина под сянката на знаменитата й сънародничка Марит Бьорген.

На второ място по медали остана Германия – 12 титли и общо 27 отличия, а принос в последния ден дадоха четворките в бобслея със злато и сребро, а бронзът остана за Канада. Трети пък са домакините от Китай с 9 златни от общо 15 медала. Те остават пред САЩ, след като Спортният арбитраж отхвърли желанието на американците медалите в отборното състезание по фигурно пързаляне да бъдат присъдени преди края на игрите. „Янкитесе надяват да получатслужебнотази титла заради положителната допинг проба на Камила Валиева, което може да доведе до дисквалификация на руския тим, спечелил състезанието.