Нургюл Салимова - Шахматист-чудо

Често се случва някой спортист да бъде обявен за дете-чудо, когато постигне необичайно големи успехи на твърде крехка възраст. И това обикновено слага тежка раница с отговорности на гърба му - от него се очаква да твори звездно бъдеще и да пише страници от историята. Не всеки успява да отговори на тези очаквания, но Нургюл Салимова със сигурност ги надскочи - а дори и своите собствени, на Световната купа в Баку.

От този момент 20-годишното момиче от село Крепча официално е член на световния елит при жените. Това всъщност не трябва да е изненада - още на 8 тя става европейска шампионка, а на 12 и световна, но за деца. Беше и №1 в ранглистата при 16-годишните. Но съвсем друго нещо е играта при големите - там се състезаваш не само срещу своите връстници, но и срещу най-добрите в света, които те превъзхождат с опита си.

Този преход не се оказа проблем за Нургюл. Всъщност може би проблемът е точно за опитните ѝ съпернички. И съперници - в началото на годината Нургюл участва на държавното първенство за мъже и зае второ място. Пред нея се класира единствено утвърденият ни ас Кирил Георгиев (по ирония на съдбата под знамето на Северна Македония), а Сияйната роза (както се превежди името ѝ на български) изпревари няколко утвърдени гросмайстори.

“Случвало ми се е да спечеля срещу мъж и той да се държи, все едно е загубил от начинаещ - казва Нургюл. - Това е обидно, спортът в никакъв случай не е мъжки, въпреки че мъжете са по-добри.”

Но ако държавното бе крачка напред, то Световната купа в Баку бе истински скок, дори полет. От 29-о място на старта на надпреварата българката стигна до финала, където отстъпи с 1,5:2,5 точки на третата в женската ранглиста Александра Горячкина (Русия) след оспорван тайбрек, а крайният изход е дори изненада, предвид невероятна игра на Салимова.

Победите ѝ по пътя към финала впечатляваха все повече специалисти и наблюдатели. Шахматът вече е онлайн игра, която се следи в реално време на практика от цял свят. И гледащите, както се полага на кибици край дъската, не се сдържат да дадат мненията си. А огромната част от мненията бяха, че Нургюл е най-подцененият шахматист в света в този момент и напълно заслужава гросмайсторското звание. А начинът, по който измете Горячкина в двете партии с белите фигури от финала, макар и останал без реален резултат, предизвика коментиращите по официалния канал на ФИДЕ да призоват да се измисли ново звание “супергросмайстор” - специално за нея.

За съжаление това не доведе до пълен триумф в надпреварата, който щеше да е една от най-големите сензации изобщо в спорта. Щеше да е напълно заслужен - Салимова беше отчетливо по-добра в три от партиите във финала. Първата завърши реми с черните.

А в неделя пропусна невероятен шанс да вдигне трофея, като получи сериозно предимство с белите. С недотам обмислен ход българката даде на съперничката шанс да оцелее и Горячкина стриктно изпълни необходимото, за да стигне до тайбрек по ускорената контрола. В него рускинята отново имаше нещастието да види как Нургюл преодолява като на шега дебюта, за да получи почти спечелена позиция. Но... отново не се стигна до последния удар, а пропуснатият втори шанс доведе до срив във втората партия от тайбрека, когато с черните Салимова изостана с една пешка. Крехкото предимство се оказа достатъчно за Горячкина, която в стил “Карпов” отрази опитите на Нургюл да я принуди към реми и опази пешките, за да измъкне победата и да вдигне трофея.

Най-високото звание в шахмата с бляскав триумф в Баку. Но в света на шахмата вече са убедени, че това е въпрос на време. Както и вероятно още по-големи постижения. Със сигурност ще чакат и следващите представления на българката в духа на игрите ѝ от финала срещу Горячкина. Ако те се превърнат в конкретни резултати, може би наистина ще трябва да се въведе и звание “супергросмайстор”...

 

И това, което направи досега, е велико

Ако трябва да съм честен, не гледах онлайн нейните партии, пазя си нервната система (смее се). Чаках да ми кажат резултата и тогава проследявах ходовете. Но от това, което видях, Нургюл показа стабилна психика и много смела и талантлива игра! Тя беше сама в Баку, комуникираме си само по скайпа. Говорим главно, когато ѝ е тежко, когато бие, не се обажда. Това, което Нургюл направи до този момент, е велико!

Живко Жеков, треньор на Нургюл

 

Израснала е и като човек

Нургюл показва израстване не само като шахматистка, но и като човек. Вече е уверена в собствените си сили. Може би малко стремително се движи към световния женски връх, което и за нея даже е изненада. Здравите нерви на Нургюл много помагат, а обратното - пречи. Имало е много силни шахматисти, като чисто шахматен талант, с недостатъчно здрави нерви.

Маргарита Войска, европейска шампионка, 11-кратна национална шампионка

 

За нас е световна шампионка

Нургюл за нас е световна шампионка, независимо, че загуби. Ние ще я посрещнем като герой. Ако не беше тя и досега никой нямаше да знае къде се намира село Крепча. Нека и България да се гордее с нея. Още ми е пред очите като малка с шахматната дъска. Не беше като другите деца да тича и да си играе, шахът беше нейната страст.

Бахри Алиев, кмет на Крепча

Взима 35 000 долара

С представянето си в Баку Нургюл Салимова заработи 35 000 долара от щедрия награден фонд. Може би трявба да съжалява за изпуснатите $15 000, тъй като шампионката Горячкина си тръгна с $50 000. Шахматът не е чак толкова комерсиализиран спорт и призовете не са милионни, освен ако не става въпрос за мач за световната титла. Но не е изключено Нургюл скоро да участва и в такъв. С класирането си за финала на Световната купа тя си осигури и място на турнира на претендентите в Торонто догодина. 8 шахматистки ще определят следващата съперничка на световната шампионка Цзю Въндзюн. Китайката не беше в Баку и не седна от другата страна на дъската срещу Нургюл. Но може би това тепърва предстои...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети