Обмислят създаване на нова дирекция, в която ще назначат трийсетина специалисти
Искали и ДМС от икономиите
Над 100 експерти и ценни партийни кадри получават заплати от парламента дори и той да не работи. Става въпрос за назначенията в постоянните комисии на НС. Възнагражденията на тези хора са между 1500 лв. и 2000 лв.
“Труд” научи, че малко преди разпускането на 46-ото НС експерти от постоянните комисии са поставили въпроса да им бъдат раздадени и ДМС-та (допълнително материално стимулиране). Мотивът им бил, че има натрупани икономии, които можели да се разпределят и раздадат на хората.
Практика е експертите да се предлагат от всеки шеф на комисия. Обичайно е на тези позиции да се устройват верни партийци. Така например в последния парламент усилено се коментираше, че Иван Ченчев, който оглави комисията за младежта и спорта е назначил кадри от “Позитано” 20. Той дори поставил въпроса дали не може един щат да бъде разделен на две, за да устрои повече съпартийци.
Пред “Труд” Ива Митева, която бе председател на 45-ото и на 46-ото НС коментира, че отдавна има идея да се създаде една дирекция с трийсетина експерти на постоянни трудови договори, които да бъдат разпределени по един към всяка постоянна комисия. Останалите - по двама или трима за комисия да се назначават за времето на съществуване на всеки парламент.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш
Мери
Здравейте! Обръщам се към редакцията на високо уважавания вестник ТРУД от мен и към автора на списаното по-горе. Обръщам се към вас като служител на постоянна комисия в българския парламент и дебело искам да подчертая, че не са коментирани темите, които споменавате от никой служител. Следва да бъдете ясни и конкретни. Трябвало е да се обърнете не само към бивш служител и после председател на Народното събрание. Идеите на госпожа Митева имат положителна страна, но не покриват реалността. Ако ще пишете, следва да сте по-добре информирани за работата и структурата на администрацията в парламента. Само ви насочвам, че когато сме в изборен период има много други дирекции, които не са активни, тъй като няма постоянни комисии в този период, както и пленарни заседания. Искам обаче да подчертая, че дългогодишните експерти в комисиите, както и тези в други административни структури и звена имат достатъчно текуща работа, която не е пряко свързана със законодателния процес. Вашата статия е обидна и несъстоятелна за голям брой държавни служители, които през десетилетията са дали времето си и еакспертозата си за тази най-висша институция! Призовавам ви да се извините на служителите, анонимно цитирани само като бройка и някакъв доход!