Обвинения и 72 часа арест за братя Бобокови (обзор)

Милионерите Атанас и Пламен Бобокови планирали разширяване на бизнеса по света и у нас.

Подведени са под отговорност за участие в организирана престъпна група със зам.-министър Красимир Живков 

Съдът решава в неделя дали да останат под стража

Спецрокуратурата повдигна обвинения на братята Атанас и Пламен Бобокови и зам.-министъра на околната среда и водите Красимир Живков за участие в организирана престъпна група, извършвала нелегален внос и преработка на опасни отпадъци.

Под отговорност са подведени още трима души, сред които и бившият шеф на регионалната екоинспекция в Плевен.

Шестимата остават в ареста за 72 часа, като в неделя прокуратура ще внесе искане в спецсъда да им наложи постоянен арест. Очаква се днес от държавното прокуратурата да обяви още какви доказателства са събрани срещу престъпната група.

Братя Бобокови са били задържани късно вечерта в четвъртък и са преспали в две различни столични РПУ, научи „Труд”. Бизнесмените бяха взети на прицел след акция на ДАНС и МВР, при която бе арестуван и Красимир Живков. Сийка Милева - говорител на главния прокурор, обяви, че се води разследване на организирана престъпна група с участието на длъжностни лица от екоминистерството. Конкретно за дейността на Живков беше посочено, че е съдействал за издаване на нотификации (разрешения) за внос на отпадъци от Италия и е оказвал натиск над свои подчинени да издават нотификации на определени дружества. Чиновниците, които отказвали, били освобождавани или принуждавани да напуснат.

Имената на Бобокови не бяха споменати от прокурор Милева. Тя посочи само дружество, което има рециклираща фабрика за акумулатори в Монтана. След рециклирането оставали опасни отпадъци. Според прокуратурата въпросната фирма се е възползвало от престъпна схема, при която тези опасни отпадъци не били изнасяни за преработка в Германия, а предавани на „контролирани дружества с фиктивна дейност”. По този начин се получавали по-големи и се избягвало плащане на данъци.

Позиция на „Монбат” АД

Предаваме отпадъците на лицензирани оператори

„Съветът на директорите и екипът на „Монбат” АД оказва необходимото съдействие на проверяващите органи, като едновременно, с оглед коректността, държи да поясни дейността си”, обявиха от дружеството в Монтана.

„Монбат” произвежда батерии, задоволявайки потребностите си от олово от собствените си рециклиращи мощности. Не преработва боклук и няма такива мощности. Получените от рециклиращата дейност оловни сплави се използват за производството на акумулатори. Поради голямата вътрешна потребност не са продавани и експортирани оловни сплави.

За да поддържа обемите на рециклиращото си дружество в България, „Монбат” внася суровина от завода си в Италия. Тази суровина е „паста”, която се придобива при технологичен разпад на батериите. Суровината е категоризирана като опасен товар, и като такава нейното транспортиране попада под регулация.

„Монбат” разполага с необходимата нотификация (разрешение) от МОСВ за транспортиране на тази „паста”, която преобладаващо се транспортира със собствен транспорт. Монбат не е транспортирал боклук и няма задържани камиони.

Технологичният отпадък от дейността на рециклирането, който не търпи последващо рециклиране, се предава на лицензирани оператори. Дейността на същите се регулира от компетентните власти на територията на България. За този технологичен отпадък има налични пътно-транспортни документи, протоколи, счетоводни и данъчни документи. Същите са отразени коректно за счетоводни и данъчни цели.

В структурата си „Монбат” няма и не контролира дружества, които извършват дейност по оползотворяване на окончателния технологичен отпадък и може да осъществява тази дейност само с лицензирани оператори, спазвайки регулацията и изхождайки от икономическата целесъобразност за дружеството.

Във Враца чакат нов завод за батерии

Предприемачите с план за разширяване на бизнеса 

Проучват фирма в Тунис и Алжир

Братята Атанас и Пламен Бобокови планирали голямо разширяване на бизнеса си, на което може да попречи случващото се с тях в последните дни, смятат икономисти.

В средата на 2019 г. Бобокови купили мажоритарен дял от италианската компания Ѕсіеnсе Тесhnоlоgу & Соnѕultіng, придобивайки 66,66% от капитала й. „Компании като STC са малко в Европа и те са много интересни от гледна точка на един от нашите основни бизнеси - рециклирането на акумулатори и олово. Надявам се през следващите години да има бум на тази фирма, тя ще работи за нашите четири завода, но ще продава и решения за трети страни”, каза тогава Атанас Бобоков, който е главен изпълнителен директор на „Монбат”.

Дружеството „Монбат Ен Би Пи” ЕООД пък е подало инвестиционно намерение за изграждане на нов завод за биполярни батерии в гр. Враца. Новата технология GreenSeal® е лицензна, закупена от водещата американска компания Advanced Battery Concepts в края на 2018 година.

Компанията се отказа от навлизане на пазара на електромобили, заради многото играчи там, но категорично ще се занимава с хибридните тежкотоварни автомобили и автобусите, както и жп индустрията, морския флот и космическия бизнес, заявиха Бобокови. Заводът им се очаква от врачани, за да живне градът с нови работни места.

Братята са започнали и проучване за придобиването на тунизийската ASSAD, оперираща в Северна Африка. Компанията притежава производствени мощности в Тунис, а в Алжир се извършва асемблиране на батериите, като общият капацитет на мощностите е 1,5 млн. батерии. Компанията разполага и с рециклиращи мощности в Тунис, както и с още 12 филиала в Африка, част от които ще бъдат закрити. Според Атанас Бобоков компанията се насочва към Африка, тъй като се очаква, че това ще е пазарът с най-голям растеж в следващите 5-10 години. Други стратегически пазари за икономическата група са Русия и Украйна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право