Обединяването на университетите тръгва до месеци

Снимка: Цветан Томчев
След среща с ректорите министър Николай Денков обясни, че за него обединението на университети трябва да стане под обща юридическа шапка.

Слагат ги под юридическа шапка

Денков пише промени в Закона за висшето образование

Работни групи нищят кой с кого може да се слее

Обединяването на държавни университети е в ход, след като вчера най-после просветният министър Николай Денков представи плановете си за още реформи във висшето образование.

Според него висши училища със сходен или допълващ се профил, както такива, разположени в едно и също или в близки населени места трябва да се обединят под общо име, с общо или споделено ръководство под юридическа шапка. За това в близките няколко месеца той ще предложи промени в Закона за висшето образование, с които този процес ще се регламентира.

“Темата за преструктурирането - този тип обединения между университети, консорциуми трябва да бъдат юридически субекти, но няма никаква причина те затварят юридическите субекти, които представляват. Тази практика е широко разпространена по света, висшите училища в много случаи са обединение в пълномащабни университети. Юридическо лице е както съставната част, така и общата шапка, която осъществява тези функции. Това е формата, за която говорим. Тя не съществува в Закона за висшето образование, така че трябва да бъде обсъдена внимателно и затова успоредно по тази тема ще текат три процеса. Единият да се подготвят промени в закона, второто е да се проведе обсъждане между самите ректори, къде са най-удачните варианти. Примерите, които аз съм дал, са такива, които ми изглеждат разумни, но може да има и други варианти, които ректорите да сметнат за още по-ефективни. И трето - вече сме започнали разговори за изготвянето на няколко оценки за въздействие на една или друга дейност, така че да сме сигурни, че съответния тип обединение би довело до постигане на съответните цели”, обясни Денков след Общото събрание на съвета на ректорите у нас.

Според министъра такова обединение можело да се случи на етапи и да приключи за 2-3 години. Идеята му се основавала на желанието български университет да влезе в топ 500 на световните университетски класации. “Има моделиране, което показва, че ако обединим две или три подходящи висши училища в България, директно отиваме в топ 500, дори в топ 300”, каза Денков.

Едно от неговите предложения е да се създаде Софийски университет по технологии, който да включва обединение между ХТМУ, МГУ, ЛТУ, Висшето училище по телекомуникации и пощи и Висшето транспортно училище, част от които вече твърдо осъдиха намерението да бъдат окрупнени по този начин.

Освен това можело да бъде направена и Национална академия по изкуствата, в която да влизат НАТФИЗ, Националната музикална академия, Националната художествена академия и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство.

Ректори на държавни университети коментираха, че започват формирането на работни групи, които да нищят как да стават обединенията. До няколко месеца трябва да са минали дискусиите, да са готови промените в закона, като и оценката за въздействие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование