Областният управител на Перник: Режимът е най-щадящият, спестява се малка част от водата

Снимка: БНТ/Архив

След въвеждането на воден режим в Перник по график вода трябва да има по 10 часа на ден. Това обаче не е съвсем така - в ЦГЧ имат вода по-дълго време. От ВиК - Перник обясняват, че това се дължи на факта, че водата се оттича по тръбите. В същото време в по-високите квартали режимът започва дори по-рано.

"ВиК са обяснили на вас това, което обясниха и на мен, и на кмета, когато предлагаха вариантите за режим. От ВиК-Перник предупредиха, че цялата водопреносна система на Община Перник с прилежащите села изисква много време, за да може да се напълни, а след това и дълго време се оттича", каза пред БНТ Ирена Соколова, областен управител на Перник.

"Режимът, който имаме в момента, е най-щадящият. От ВиК твърдят, че това не е най-правилният режим. Постъпилите при мен данни показват, че се спестява малка част от водата. Над 70% от водата се губи по водопреносната мрежа, която е много стара и амортизирана. Така че дори да не виждаме аварии, които са на повърхността, водата потъва в земята", обясни Соколова.

Граждани на Перник сигнализират, че водата на места е с по-жълт цвят.

Областният управител добави, че по нейни данни, язовир "Студена" не е бил източен.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България