Община Варна ще дава парични награди на параолимпийски медалисти

Стимулите за олимпийски призьори се повишават двойно

Медалисти от параолимпийски игри ще получават финансови бонуси от Община Варна. Това предвиждат промени в инструкцията за материално стимулиране на спортисти, треньори и длъжностни лица, които бяха одобрени на заседание на комисията по младежки дейности и спорт към местния парламент. Наградата за параолимпийски шампиони ще е 8000 лв. Сребърните медалисти ще получават по 6000 лв., а бронзът ще носи 4000 лв. За първи път са предвидени и стимули за призьори в младежки олимпийски игри и от европейски игри. В първата категория бонусите ще са от 1000 до 3000 лв., а във втората – от 1000 до 2000 лв.

Промените предвиждат и двойно увеличение на премиите за спортистите, спечелили медали на олимпийски игри. Общината ще дава 25 000 лв. на шампионите, 20 000 лв. на заелите второ място и 15 000 лв. на спечелилите бронз. За първенците от световни и европейски първенства сумите остават съответно по 8000 и 5000 лв. Повишават се обаче стимулите за младежи и кадети. Досега те вземаха награди в размер на 50% от заложените в инструкцията, а след корекциите младежите ще получават 80%, а кадетите – 70%.

Въвеждат се и парични бонуси за призьорите от неолимпийски спортове, които са половината от предвидените за олимпийските медалисти.

В документа се допълват и условията за отпускане на общинските награди. Право на такива няма да имат спортисти, постигнали класирания на клубни световни или европейски първенства, както и първенци с по-малко от две победи в индивидуалната дисциплина или категория и формации с елиминации.

Инструкцията предвижда премиите да се изплащат в края на всяка календарна година със заповед на кмета, като сумите подлежат на данъчно облагане. Промените ще влязат в сила, ако бъдат одобрени от Общинския съвет.