Общини изнемогват със сметките за ток

Режим на уличното осветление се оказва единствена мярка за справяне с драстичното увеличение на разходите за електроенергия.

Пестят, като не пускат уличното осветление

Очаква се разходите за енергия и отопление за 2022 г. да достигнат 670 млн. лв.

Увеличили са се и разходите за гориво и отопление

Общини изнемогват заради високите сметки за ток. Много населени места вече са на режим на уличното осветление, като мярка за справяне с драстичното увеличение на разходите за електроенергия. Кметове масово се оплакват, че високите сметки за ток от последните месеци на миналата година са непосилни за общинските бюджети.

Националното сдружение на общините потвърди пред “Труд”, че сметките за ток на общините за края на 2021 г. спрямо същия период на 2020 г. са скочили 2 пъти, а за гориво и отопление - 1,6 пъти. Така разходите за улично осветление тази година се очаква да надхвърлят 208 млн. лв. при досегашни 57-61 млн. лв. Високите сметки ще засегнат също училища, детски градини и обекти за социални услуги. Според прогнозните разчети на сдружението, разходите за енергия и отопление за настоящата година ще достигнат 670 млн. лв.

Морските общини Поморие и Созопол са принудени да пестят, като не пускат уличното осветление, предадоха кореспонденти на “Труд”. В Созопол сметката на общината за декември е нараснала близо 5 пъти, в сравнение с предходната година - за 2020 г. е била 53 000 лв., а за 2021 г. - 230 000 лв. Разходът на общината в Царево за електроенергия също е 2 пъти по-висок в сравнение с декември 2020 г., а в Средец токът на общината е скочил над 3 пъти.

Шуменската община Никола Козлево също ще въведе режим на уличното осветление от следващата седмица, разбраха кореспонденти на “Труд”. Лампите ще гаснат за 30 минути в интервала от полунощ до 3 ч. или от 1 до 4 ч., коментира зам.-кметът Иван Иванов. Сметката за ток на малката община достигнала 40 000 лв. за декември 2021 г., при 14 400 лв. за същия месец на 2020 г.

В община Русе пък ще решават енергийния проблем чрез изграждане на фотоволтаици върху сгради или празни общински терени. Подобни алтернативни методи обаче, освен че са извън бюджета на по-малките общини, се оказват недотам ефективни при рязкото покачване на цените, обясниха от ръководството на сдружението на общините.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони