Океан от газ и нефт откри Русия в Антарктида

Корабът “Александър Карпински”, принадлежащ на руската агенция “Росгео”.

Оценките са за 511 млрд. барела петрол

Съперничество за изкопаемите горива

Великобритания също имала претенции

Русия е открила огромни запаси от нефт и газ в Антарктида, голяма част от които в райони, към които има претенции Обединеното кралство, съобщи британския “Сънди телеграф”. Проучванията са прелюдия към въвеждането на сондажни платформи за експлоатация на девствения регион за изкопаеми горива, коментираха пред вестника британски дипломати.

Запаси на обща стойност 511 милиарда барела петрол - около 10 пъти целия добив в Северно море за 50 години, са докладвани на Москва от руски изследователски кораби според сведения, предоставени на британската парламентарна комисия по околната среда.

Цитират се по-конкретно проучвания на кораба “Александър Карпински”, принадлежащ на руската агенция “Росгео”, която издирва минерални запаси за търговска експлоатация.

Антарктическият договор от 1959 година регулира международните отношения по Антарктида. В него континентът се разглежда като научен резерват, но се забранява разработката на минерали или петрол. Забранена е и военната дейност.

Един от заместник-министрите на външните работи Дейвид Рътли заяви пред комисията, че неговият отдел е решил да се довери на руските уверения, че се провеждат научни изследвания, но експертите не са съгласни, като предупреждават, че да се вярва на Русия да спазва задълженията си е наивно, както се виждало от нейната инвазия в Украйна.

Клаус Додс, професор по геополитика в Кралския колеж “Холоуей” казва, че дейностите на Русия са много по-близки до търсенето на нефт и газ, отколкото до истинската наука.

“Договорът за Антарктика е изправен пред нови предизвикателства, не на последно място от страна на недобросъвестния участник Русия и все по-настоятелния Китай. “Росгео” се занимава със сеизмични проучвания и други свързани с тях геодезически дейности. Дейностите на Русия трябва да се разбират като решение за подкопаване на нормите, свързани с изследванията в областта на сеизмичните проучвания, и в крайна сметка като предвестник на предстоящ добив на ресурси”, каза той, цитиран от “Сънди телеграф”.

Подобни въпроси вероятно ще бъдат поставени на дневен ред в Индия по-късно този месец на годишната среща на страните, подписали Договора за Антарктика, на която Русия ще трябва да отговаря относно плановете си за добив на изкопаеми горива, пише “Телеграф”.

Конфликтите в Украйна и съперничеството между Китай и САЩ са сред най-големите заплахи за бъдещето на Антарктида, подчертава изданието.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа