Окончателно: При криза държавата ще може да поеме контрол над рафинерията в Бургас

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Промените са внесени от "Демократична България". Измененията дават възможност на държавата да постави под оперативен контрол нефтената рафинерия в Бургас, обясняват вносителите.

Според измененията, при наличие на заплаха за националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или наложени международни ограничителни мерки държавата ще има възможност да поеме оперативното управление на дружеството. Поемането на контрола ще става чрез назначаване на особен представител от държавата. 

Предвижда се "особеният търговски управител" да бъде назначаван от правителството за срок от 6 месеца, като мандатът му може да бъде удължаван само веднъж, а целта е да бъде защитен държавният интерес, когато има опасност от засягане на националната сигурност или нарушаване на ограничителни мерки от международни организации, задължителни за България.

Острите дебати по темата продължиха два часа. От "Възраждане" определиха законопроекта като опит да се национализира "Лукойл". От ГЕРБ, "Демократична България" и "Продължаваме промяната" обясниха, че по този начин се дава възможност, ако частна компания откаже да работи, то държавата да има възможност да се намеси и да гарантира енергийните доставки.

Цончо Ганев, "Възраждане": Законопроектът ще направи така, че компания, каквато е "Лукойл" да не може да продава в чужбина, да няма печалби и да фалира. Тогава няма да са виновни евроатлантическите партньори и руската държава и тогава ще дойде законопроектът на ДБ, за да национализират - това е точната дума независимо как ще я скриете – особен управител и т.н Остава ДБ да каже, че връщаме комунизма и олигарсите на Путин, които те прокарват в тази държава.

От Демократична България и ГЕРБ не се съгласиха

Иво Мирчев, "Демократична България": Ако някой от вашите преподаватели в Стопанската академия в Свищов ви чуе, ще си скубе косите, г-н Ганев, никъде не става дума за национализация. В Германия подобен закон е много по- рязък за руските рафинерии и газохранилища. В България ние използваме много по фин подход.

Делян Добрев, ГЕРБ- СДС: Това, което предлагаме, е да дадем механизъм, ако "Лукойл" се разсърди и удари ключа, предприятието да остане собственост на частен инвеститор, но да гарантираме сигурността на доставките на България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България