Оксфорд: Проектите за намаляване на вредните емисии са крайно недостатъчни

Проектите за намаляване на въглеродния диоксид са крайно недостатъчни за постигане на климатичните цели, според научен доклад на университета в Оксфорд, съобщи АФП.

Целта на изследването е била да оцени доколко са ефективни дългосрочни проекти като засаждане на гори и директно улавяне на въглероден диоксид във въздуха. 

Иновативни технологии - например улавянето на въглероден диоксид от въздуха, използвана от завода "Клаймуъркс" в Ирландия - все още се използват твърде рядко. Според изследването дори за една година работа подобна технология не е съотносима с ефекта от човечеството за няколко секунди, предаде БТА.

Според Парижкото споразумение капацитета на иновативните технологии трябва да бъде умножен по коефициент 1300, за да бъдат постигнати целите до 2050 г.

Според авторите на доклада има голяма разлика между нивата на елиминация на въглеродния диоксид, предвидени от правителствата, и това, което е необходимо, за да се постигнат целите на Парижкото споразумение, чиято цел е ограничаване на глобалното затопляне. 

Целта на Парижкото споразумение е повишението на температурата да не надхвърли 2 градуса по Целзий, и, ако е възможно, да остане в рамките на 1,5 градуса. Към момента обаче в световен мащаб повишението вече е с 1,2 градуса по Целзий.

Иновативните технологии за елиминиране на въглеродния диоксид се фокусират върху газовете, които вече са в атмосферата. Те се различават от системите за улавяне и съхранение в съвременните производства. 

Учените настояват, че технологиите не са "магическо средство", което да изчисти атмосферата от въглеродния диоксид. Приоритет трябва да бъде редуцирането на отделянето на парникови газове, каза Емили Кокс от университета в Оксфорд пред журналисти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука